Często chcemy mieć szybki efekt odmłodzenia w krótkim czasie. Niestety stosując substancje naturalne, które mają takie działanie trzeba się liczyć, że na efekty będzie trzeba poczekać. Tak właśnie swoją sławę zyskał produkt o tajemniczej nazwie – retinol. To jedna z najsilniej działających substancji odmładzających i przeciwtrądzikowych dostępnych na rynku. Przeczytaj, co warto o niej wiedzieć!
Retinol – co to jest?
Retinol to nic innego jak pochodna witaminy A, czyli witaminą młodości, odpowiada między innymi za regenerację i rewitalizację skóry. Gdy brakuje jej w organizmie, skóra natychmiast reaguje przesuszeniem, łuszczy się, włosy zaś stają się matowe i zaczynają wypadać, a paznokcie kruszą się i nie mają połysku. Skąd ją czerpiemy? Nasz organizm wytwarza ją sam, głównie z beta-karotenu dostarczanego w pożywieniu. Jego szerokie zastosowanie w kosmetykach wynika z wspaniałych właściwości tego składnika. Badania nad retinolem sięgają lat 80. XX wieku, a ich promotorem był dermatolog Albert Kligman, który wykazał w swoich testach, że kosmetyki z retinolem skutecznie leczą skórę z trądziku i przynoszą spektakularne efekty w walce ze starzeniem się skóry. Ma on zdolność przenikania do głębszych warstw skóry, gdzie stymuluje do pracy komórki produkujące kolagen, elastynę i kwas hialuronowy, czyli trzy podstawowe substancje zapewniające jędrność, gładkość i sprężystość skóry. Niestety z wiekiem ich się zmniejsza – i tu wkracza retinol, który może spowolnić ten proces oraz pomóc dłużej zachować napiętą skórę. Wielka kariera retinolu ma solidne podstawy w badaniach, które wykazały wyjątkową jego skuteczność i bezpieczeństwo jego stosowania.
Jakie korzyści daje kuracja retinolem
Retinol zawarty w kosmetykach do pielęgnacji twarzy pobudza produkcję komórek, pozwala usunąć zrogowaciałą warstwę naskórka, a z czasem dostaje się do głębokich warstw skóry, stymulując produkcję kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego, czyli „wielkiej trójcy” substancji, które odpowiadają za młody wygląd cery. Po kilku miesiącach można zaobserwować często przywoływany w reklamach efekt – skóra jest bardziej zwarta, gęsta, a po przebarwieniach czy bliznach po trądziku nie ma śladu. Anti-aging to nie jedyny obszar, w którym retionol się sprawdza. Reguluje ilość wydzielanego łoju, odblokowuje i zwęża pory, zmniejsza tendencję do tworzenia się zaskórników i wyprysków. Dlatego kosmetyki z retinolem z powodzeniem wykorzystuje się do pielęgnacji cery tłustej, podatnej na zmiany trądzikowe. Dzięki temu twarz przestaje się „zapychać” i znika efekt nieestetycznego świecenia się. Do tego znacząco spada liczba wyprysków.
W przypadku codziennego stosowania retinolu może wystąpić zaczerwienienie, swędzenie czy inne podrażnienia. W takiej sytuacji zaleca się wprowadzić do terapii kremy natłuszczające, które złagodzą niepożądane objawy. Ciekawą alternatywą może być też niedrażniący zamiennik – bakuchiol. Retinol jest substancją, która może powodować reakcje fotouczulające w połączeniu z promieniami słonecznymi, dlatego najbezpieczniej jest włączyć go do pielęgnacji nocnej, w sezonie zimowym.
Kto może stosować retinol?
To substancja, która może przyjmować każdy po 25 roku życia. Już w tym wieku niezwykle istotne jest zapobieganie pojawieniu się oznak starzenia. W pielęgnacji skóry dojrzałej dobrze jest wybierać takie kosmetyki, w których retinol występuje w aktywnych formułach z innymi przeciwstarzeniowymi składnikami, wzajemnie wspomagającymi swoje działanie. Retinol doskonale działa w połączeniu z ekstraktem z miłorzębu japońskiego (opóźnia starzenie skóry), z koenzymem Q-10 (chroni komórki skóry przed wolnymi rodnikami, a włókna elastyny i kolagenu przed degradacją) oraz z kolagenem, olejem arganowym, ekstraktem z alg lub fitohormonami (wpływają na elastyczność, nawilżenie i regenerację struktury skóry). Retinol może być łączony z olejami i masłami roślinnymi i witaminami (C, E i F), wtedy będzie działał nie tylko przeciwstarzeniowo, ale też rozjaśniająco i chronił warstwę płaszcza lipidowego na naskórku.
Retinol – na co warto zwrócić uwagę?
Przyjmując retinol o wysokim stężeniu warto mieć na uwadze, że może powodować przejściowe podrażnienie skóry. Dlatego zaleca się rozpoczęcie jego stosowania co parę dni, najlepiej, aby miał stężenie 0,2-0,5%. Gdy skóra się przyzwyczai, można zwiększyć częstotliwość stosowania kremu i używać go nawet codziennie. Retinol na twarz należy stosować zawsze na noc, ponieważ ma właściwości fotouczulające. Nie łudźmy się również, iż jakikolwiek kosmetyk z retinolem zadziała po kilku dniach stosowania. Na pierwsze efekty (niestety, któż bowiem nie marzy o błyskawicznych zmianach na lepsze) trzeba poczekać kilka miesięcy. Co ważne – na stosowanie retinolu powinny uważać także kobiety w ciąży, oraz te które karmią piersią.