Olej z wiesiołka – charakterystyka

0
1316

Olej z wiesiołka to niepozorna roślina o żółtych kwiatach, znana z polskich ogrodów. Jej prawdziwa moc drzemie w nasionach — to z nich w niewielkiej tłoczni wytłaczamy na zimno olej z wiesiołka. Pospolitość wiesiołka wtedy znika, ustępując jego właściwościom prozdrowotnym. Olej powstaje w procesie tłoczenia na zimno z bardzo drobnych i twardych nasion tej znanej rośliny. Wytłoczony tą metodą zachowuje cenne składniki odżywcze wiesiołka, które nie przetrwałyby w wysokiej temperaturze. Olej z wiesiołka zawiera on przede wszystkim bardzo cenne nienasycone kwasy tłuszczowe – kwas linolowy, które wspomaga wiele ważnych procesów zachodzących w organizmie. Nie jest to jednak jedyny atut tego oleju. Oprócz tego obecne są w nim również inne wartościowe składniki – białko, enzymy, cynk, magnez, wapń, selen, kwasy palmitynowy, oleinowy i stearynowy.

Olej z wiesiołka – właściwości zdrowotne

Często się mówi, że jest on olejem dla kobiet. Nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w oleju z wiesiołka stanowią wsparcie dla kobiecej fizjonomii, regulując gospodarkę hormonalną. Dzięki niemu panie rzadziej skarżą się na wahania nastroju, które są jedną z głównych dolegliwości przedmiesiączkowych. Kobiety starające się o dziecko mogą również śmiało sięgać po wiesiołek. Składniki oleju wpływają na produkcję śluzu w czasie owulacji, dzięki czemu rosną szansę na zapłodnienie.
Warto pamiętać o wiesiołku również w okresie menopauzy, ponieważ skutecznie zapobiega uderzeniom gorąca.
Warto wiedzieć, że olej z wiesiołka pozytywnie wpływa również na nasz stan psychiczny. Kwasy tłuszczowe zawarte w wiesiołku świetnie odżywiają mózg i poprawiają nastrój. Dlatego każdy, kto ma problemy z pamięcią i koncentracją, pracuje umysłowo i chce poprawić swoją wydajność, powinien skorzystać właśnie z wiesiołka. Poza tym wiesiołek poprawia samopoczucie, redukuje napięcie i zmniejsza stres, co w dzisiejszych czasach jest niezbędne.
Najbardziej rozpowszechnionym działaniem wiesiołka jest niewątpliwie jego korzystny wpływ na skórę. Olej z wiesiołka polecany jest przez dermatologów. Powinny przejmować go osoby z przewlekłymi problemami skórnymi takimi jak trądzik, egzema, łuszczyca itd.
Wykazuje również działanie wygładzające i ujędrniające. Nawilża cerę, ale też sprawia, że nabiera blasku. Wspomaga też w walce w problemach trądzikowych i sprawia, że wyglądamy młodziej.
Znane jest również zbawienne działanie oleju z wiesiołka na nasze włosy. Stymuluje cebulki, do wzrostu, opóźnia łysienie, a w niektórych sytuacjach jest w stanie nawet je zatrzymać. Drogocenny olej wiesiołkowy jest znakomitym rozwiązaniem dla osób z włosami farbowanych, zniszczonych przez zabiegi stylizacyjne, dla osób nadużywających suszarek, prostownic do włosów czy chociażby obciążających włosy kosmetyków.

Jeśli chcesz schudnąć, może ci pomóc olej z wiesiołka, który przyspiesza procesy trawienne i skutecznie walczy z tkanką tłuszczową. Poza tym ma dobroczynne właściwości dla układu pokarmowego. Nie tylko wspomaga wątrobę, zapobiegając jej otłuszczeniu, ale również jest dobrym lekarstwem na bóle brzucha, biegunki i stany zapalne jelit.
Ciekawostka jest, że olej z wiesiołka hamuje rozwój komórek nowotworowych u rakotwórczych. Jest zalecany szczególnie w walce z rakiem piersi. Olej powoduje zamieranie komórek nowotworowych, a dodatkowo wzmacnia te zdrowe komórki. Zapobiega zachorowaniu oraz pomaga w leczeniu jego agresywnej postaci.

jak działa olej z wiesiołka?
Fot.: Unsplash

Jak stosować olej z wiesiołka?

Wiesiołek można stosować wewnętrznie i zewnętrznie. Olej z wiesiołka można pić, nakładać bezpośrednio na skórę lub łykać kapsułki z tym składnikiem.
Jeśli zaś chodzi o olej, w celach leczniczych najlepiej spożywać 1 łyżkę przed posiłkiem,1 lub 2 razy dziennie. Gdy wiesiołek stosuje się w formie oleju na skórę, jego 2-3 krople należy wmasowywać przez około 30 sekund.
Aby uzyskać maksymalne efekty przy stosowaniu wiesiołka, należy pamiętać o tym, że nie powinien on być podgrzewany. Wysoka temperatura powoduje bowiem obniżenie jego wartości odżywczych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here