Roślinny zamiennik retinolu – bakuchiol

0
794

Bakuchiol pojawił się niedawno i już jest na ustach wszystkich. Bierze udział w leczeniu trądziku, przywraca skórze jędrność i opóźnia jej starzenie się. To jedna z najsilniej działających substancji odmładzających i przeciwtrądzikowych dostępnych na rynku. Najnowsze odkrycie w pielęgnacji przeciwzmarszczkowej. Jest skuteczny jak retinol, ale zdecydowanie od niego łagodniejszy. To jeden z ciekawszych składników. Czym dokładnie jest bakuchiol?

Bakuchiol – co to jest?

Bakuchiol jest pozyskiwany z liści i nasion rosnących w Azji, Afryce i w Środkowej Europie – Bakuchi. Był używany od lat w chińskiej i indyjskiej medycynie regeneracyjnej. Ma podobną strukturę chemiczną do retinolu i wykazuje bardzo podobne działanie.
Ten naturalny roślinny związek używany jest w celu leczenia i niwelowania wszelkich chorób i przypadłości skórnych o charakterze zapalnym, np. egzemy czy podrażnień. Ma podobną strukturę do retinolu i wykazuje niemal identyczne działanie – podobnie jak retinol, wnika na głębsze warstwy skóry.

Bakuchiol – właściwości

W pielęgnacji bakuchiol pojawił się stosunkowo niedawno, więc nie jest jeszcze tak często spotykany w kremach, serum i innych preparatach kosmetycznych, jak inne substancje anti-aging. Bakuchiol pomaga zapobiegać drobnym zmarszczkom oraz poprawia pigmentację, elastyczność i jędrność skóry. To nie koniec — reguluje też pracę gruczołów łojowych, zwalcza trądzik, łagodzi podrażnienia i wyrównuje koloryt skóry.
Ten naturalny składnik jest niezwykle skuteczny w zwalczaniu trądziku u osób dorosłych, u których trzeba jednocześnie funkcjonować na dwóch płaszczyznach: z jednej strony niwelować i leczyć nawracające się stany zapalne, a z drugiej zapobiegać powstawaniu nowych zmarszczek.
Działanie antybakteryjne to najważniejsze zalety bakuchiolu. Blokuje namnażanie bakterii odpowiadających za powstawanie wszelkich niedoskonałości skórnych. Zapobiega powstawaniu zaskórników. Skóra staje się gładka, lśniąca i doskonale napięta. Bakuchiol posiada również właściwości złuszczające, dzięki czemu wspomaga usuwanie zniszczonej, zrogowaciałej warstwy naskórka. Już po kilku dniach stosowania preparatów z bakuchiolem można zauważyć jego pozytywne działanie: cera staje się gładsza, ujednolicona i bardziej promienna.
Przede wszystkim jednak ma on działanie przeciwzmarszczkowe, ponewaz działa w głębszych warstwach skóry. Po kilku miesiącach stosowania cera staje się zdecydowanie bardziej sprężysta, jędrna i wygładzona, a widoczne zmarszczki ulegają spłyceniu.

Bakuchiol wnika w skórę przez te same receptory, które przyswajają retinol, dlatego wiele osób nazywa go naturalną alternatywą retinolu. Jest on związkiem bezpieczniejszym i nie wywołuje działań niepożądanych. Dlatego tak bardzo cieszy się dużym zainteresowaniem w dermatologii i medycynie estetycznej. Wykorzystanie tego naturalnego preparatu może być świetną alternatywą dla peelingów chemicznych i zabiegów mikrodermabrazji.
Pozytywna informajca jes fakt, że bakuchiol nie jest pochodną witaminy A i dlatego nie jest tak drażniący dla skóry. W odróżnieniu do retinolu – bakuchiol nie ma właściwości fotouczulających, co oznacza, że łagodzi bardzo szkodliwe działanie promieniowania słonecznego oraz sprawia, że nasza skóra jest bardziej na nie odporna.

Retinol a bakuchiol

Przede wszystkim warto podkreślić, że obie substancje wykazują podobne działanie, ale bakuchiol jest znacznie bezpieczniejszy i nie wywołuje niepożądanych skutków ubocznych.
Różnica między nimi polega na tym, że bakuchiol jest naturalnym preparatem, czego nie można powiedzieć o retinolu. Może on wywoływać działania niepożądane i nieprzyjemne skutki uboczne, takie jak nadmierne wysuszenie skóry, łysienie, zwiększoną liczbę pigmentu i barwników w skórze oraz powoduje zbytnie złuszczanie i pękanie skóry. Retinol może doprowadzić do powstania różnych przebarwień skórnych po ekspozycji na promienie słoneczne. Warto też podkreślić naturalne pochodzenie bakuchiol, czego nie można powiedzieć o retinolu.
W odróżnieniu od innych tego typu preparatów, kosmetyki z dodatkiem bakuchiolu mogą być stosowane przez ciężarne kobiety oraz świeżo upieczone matki karmiące piersią. Roślinny retinol nie wywołuje żadnych podrażnień, zaczerwienienia czy pieczenia, co sprawia, że zyskuje dużą przewagę nad swoim zwyczajnym odpowiednikiem.

Przeciwskazania do stosowania retinolu

Bakuchiol wydaje się bezpiecznym i skutecznym zamiennikiem dla powszechnie występującego w kosmetykach retinolu. Przeciwwskazaniem do stosowania bakuchiolu będzie z pewnością reakcja alergiczna na tę substancję. Co więcej, nie jest zabroniona do stosowania w trakcie ciąży i laktacji. Warto przetestować tę substancję na własnej skórze, by sprawdzić jak reaguje na tę substancję.

 

  1. “https://www.paulaschoice-eu.com/everything-you-need-to-know-about-bakuchiol”,
  2. “https://www.byrdie.com/what-is-bakuchiol”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here