Ssanie oleju – na czym polega i jakie daje efekty?

0
2547

Oczyszczone zatoki, gładka, piękna skóra, zdrowe gardło – według medycyny naturalnej ssanie oleju, to receptura na zdrowie. Te proste rozwiązanie może być odpowiedzią na wiele problemów zdrowotnych. Ten niekonwencjonalny sposób znalazł swoich zwolenników, ale też przeciwników. Na czym polega ta metoda, jakie daje efekty i czy szkodzi naszemu zdrowiu?

Ssanie oleju – jakie daje efekty?

Ssanie oleju polecane jest zwłaszcza na problemy z zatokami. To jeden z wielu naturalnych sposobów radzenia sobie z tym problemem oraz jeden z najprostszych i najbezpieczniejszych. Uważa się, że olej łatwiej zbiera toksyny z organizmu, a następnie usuwa, gdy tylko zostanie wypluty.  W tej nietypowej kuracji świetnie sprawdzi się olej słonecznikowy, nierafinowany oraz olej z czarnuszki. Do celów leczniczych doskonale nada się również oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia. Ssanie oleju to również idealny sposób na wzmocnienie układu odpornościowego, łagodniejszy przebieg alergii i oprawę kondycji cery.

Poza tym płukanie ust olejem ma się przyczyniać do lepszego stanu jamy ustnej, zębów i dziąseł. Lista schorzeń, na które rzekomo pomaga ssanie oleju, jest jednak o wiele dłuższa – są tam zarówno choroby skóry oraz dolegliwości układu pokarmowego. Podczas regularnego stosowania tej metody najszybsze efekty to bielsze zęby, świeższy oddech oraz eliminacja krwawienia dziąseł. Przy dłuższym stosowaniu można zauważyć poprawę stanu skóry, zmniejszenie bólu migrenowego, czy wyleczenie zapalenia oskrzeli. Jednak przewlekłe choroby wymagają nawet rocznej kuracji. Może tak być np. w przypadku chorych zatok, które leczy się długo.

Na czym polega ssanie oleju?

Metoda ssania oleju wywodzi się z Ajuwerdy, indyjskiej metody holistycznego leczenia, która jest praktykowana od ponad pięciu tysięcy lat. Ssanie oleju oczyszcza jamę ustną zanim toksyny wraz ze śliną przedostaną się w głąb naszego ciała. Są różne szkoły, które rekomendują różne wersje tej samej metody. Każda z nich ma pewne zalety i wady. Najlepiej rozpocząć ssanie 1-2 łyżek nierafinowanego oleju rano, na czczo, po umyciu zębów. Wydaje się rozsądne, aby rozpoczynać od krótszych 3-minutowych sesji i stopniowo wydłużać je o kolejne minuty. Po dłuższym czasie praktykowania warto wydłużyć sesje do 20 minut, dokładnie żując jak przy płukaniu zębów. W tym czasie zaczyna się produkcja śliny, a zawarte w niej enzymy pracują na to, aby oczyścić jamę ustną. Oleju nie należy w żadnym wypadku połykać, ale po wskazanym czasie wypluć do ubikacji lub kosza na śmieci i kilkakrotnie przepłukać gardło ciepłą wodą. Następnie trzeba znowu umyć zęby i dokładnie wypłukać wodą. Ważne jest także czyszczenie języka, na którym zbiera się osad oraz wydzieliny błon śluzowych.

Płukanie leju w jamie ustnej

Jam ustna jest siedliskiem wirusów bakterii i grzybów, których nie da się do końca usunąć podczas szczotkowania zębów. Z wiekiem może to prowadzić do chorób zębów, dziąseł czy śluzówki. Właśnie one są uważane często za pierwotne źródło rozwoju schorzeń wewnątrz organizmu.

To jeden z pierwszych sposobów na podreperowanie zdrowia. Uważa, że większość chorób zaczyna się właśnie od problemów w jamie ustnej. Lista korzyści jest naprawdę długa – olej kokosowy zabija szkodliwe bakterie, które prowadza do próchnicy oraz nieświeżego oddechu. Co więcej nie naraża on zębów na działanie kwasu ani innych składników niszczących szkliwo. Co ciekawe, stosowanie oleju sprzyja również w walce z ubytkami w zębach usuwając nagromadzone bakterie, oprócz szczotkowania i nitkowania to jeden ze sposobów pielęgnacji jamy ustnej.

ssanie oleju na czym polega?
Fot.: Pixabay

Jaki olej stosować do płukania jamy ustnej?

Olej do płukania ust wybieramy spośród: naturalnych, nierafinowanych, tłoczonych na zimno, nieperfumowanych. Tylko te nie posiadają w swoim składzie sztucznych dodatków. Najczęściej wykorzystywane olej sezamowy, olej kokosowy, słonecznikowy, rzepakowy i oliwa z oliwek. Szczególnie poleca się olej sezamowy olej sezamowy, który wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne, a szczególną aktywność wykazuje wobec bakterii przyczyniających się do powstawania próchnicy zębów. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe obecne w oleju sezamowym, zmniejszają liczbę wolnych rodników w jamie ustnej.

Ssanie oleju – pogorszenie stanu zdrowia

Pomimo, że każdy organizm reaguje odpowiednio inaczej na procesy kuracji czy czynniki zewnętrzne, ssanie oleju powinno po dłuższym czasie poprawić ogólnego stanu zdrowia.

Podczas ssania oleju następuje zwiększona aktywność systemu przemiany materii, wpływając w ten sposób na lepsze samopoczucie. Już po upływie 2 tygodni ustępują ostre stany chorobowe, a w ciągu kilku miesięcy, w  przewlekłe. Warto mieć na uwadze, że przypadku poważnych schorzeń w pierwszych tygodniach stosowania oczyszczania mogą wystąpić różnego rodzaju „osłabienie, ospałość, przeziębienie czy też nasilenie objawów choroby związane jest to z odtruwaniem organizmu.

Ssanie oleju to jedna z niekonwencjonalnych metod medycyny naturalnej, warto zatem samemu przetestować lecznicza moc olejów i sprawdzić na własnej skórze, czy można pozbyć się chorobotwórczych toksyn i poprawić zdrowie.

 

 

  1. Fife, B., Płukanie ust olejem. Detoksykacja i uzdrawianie ciała poprzez usta, Białystok 2013.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here