Olej lniany zawdzięcza swoje właściwości przede wszystkim obecności nienasyconych kwasów tłuszczowych. Stosowanie oleju lnianego ma pomóc w podnoszeniu odporności organizmu i usunięciu negatywnych toksyn. Olej lniany i zawarte w nim bogactwo regenerują także błony śluzowe przewodu pokarmowego. Ma pozytywny wpływ na psychikę ze względu na bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych. Olej lniany ma także korzystny wpływ na stan skóry, która na dłużej zachowuje młody wygląd. Duża w tym zasługa zawartej w oleju lniany witaminy E, powszechnie nazywanej witaminą młodości. Świetną wiadomością jest również fakt, że olej lniany mogą stosować również kobiety w ciąży. Zawarte w oleju kwasy omega-3 i omega-6 zapobiegają przedwczesnemu skurczom i jednocześnie dostarczają dziecku wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju składniki odżywcze oraz wspierają u niego wzrost poziomu intelektualnego. Jak dotąd ma same plusy!
Olej lniany – jak stosować?
Wybierając olej lniany należy zacząć od zakupu leju nierafinowanego, czyli tłoczonego w niskich temperaturach, w pełni naturalnego. Aby olej lniany zachował świeżość i swoje cenne wartości odżywcze warto go odpowiednio przechowywać. Po otwarciu może być trzymany w lodówce przez 3-4 tygodnie, nie dłużej. Dawkowanie ustala się indywidualnie, w zależności od potrzeb organizmu. Jednak przyjmuje się, że optymalna dawka dla dorosłego człowieka powinna wynosić od 1 do 6 łyżek oleju lnianego dziennie. Aby nie stracić mocy odżywczej oleju lnianego nie należy go smażyć. Najlepiej spożywać go na zimno, gdyż pod wpływem wysokiej temperatury i obróbki termicznej traci swoje najważniejsze wartości. Włączenie do codziennej diety może przynieść wiele korzyści – tym bardziej, że cena takiego superfood jest niewielka w porównaniu z korzyściami, jakie płyną z regularnego spożywania oleju lnianego.
Olej lniany na włosy i skórę
Olej lniany to wyjątkowy tłuszcz roślinny, to jeden z najlepszych olejów do olejowania włosów. Można go aplikować zarówno na końcówki, jak i skórę głowy. Najlepiej aplikować go na noc, na wilgotne włosy, a następnie rano umyć. Dla osób z długimi włosami zaleca się olejowanie włosów na całej długości wraz ze skórą głowy, w którą delikatnie wmasowujemy olej. Można też zrobić sobie saunę na włosy, owijając głowę ręcznikiem, ręcznik lub czepek. Po upłynięciu 45 minut warto dokładnie umyć odzywką, a następnie szamponem. Olej lniany w swoim składzie ma pożądany składnik – witaminę E, która świetnie wpływa na naszą skórę. Z jej pomocą można zminimalizować zmarszczki mimiczne oraz kurze łapki. Jego zastosowanie jest wszechstronne — można go stosować jako tonik, przecierając wacikiem skórę. Świetnie spisze się jako składnik maseczek lub peelingu domowej roboty. Wystarczy dodać do niego mieloną kawę lub cukier trzcinowy czy sól morską. Po aplikacji i masażu takim specyfikiem skóra będzie wygładzona, odżywiona, a przy tym lepiej ukrwiona i pełna blasku.
Olej lniany – zastosowanie w kuchni
Olej lniany w kuchni, tłoczony na zimno, wyśmienicie spisze się przy przygotowywaniu zdrowych posiłków dla całej rodziny, jednak trzeba wiedzieć, że nie nadaje się do smażenia. Olej lniany powinien być dodatkiem jedynie na zimno, gdyż po podgrzaniu traci swoje cenne właściwości. Świetnie wkomponuje się do twarożku, pasty jajecznej, sałatek, past i dipów, a także owocowych koktajli, czy klasycznych ziemniaków z koperkiem. Wzbogaci je o delikatnie orzechowy smak.