Polskie superfoods, które warto wdrożyć do swojej diety

0
993

Coraz częściej mówi się o tzw. superfoods, czyli produktach, które są bogate w składniki odżywcze i mają pozytywny wpływ na nasz organizm. Istnieje mnóstwo superproduktów, najczęściej wymieniane to egzotyczne: jagody goji, nasiona chia, komosa ryżowa, miód manuka, herbata matcha czy aloes. Problem w tym, że większość tych produktów jest dość droga i trudno osiągalna. Importujemy do Polski szereg owoców i warzyw z dalekich krańców świata, tymczasem nie doceniając tego, co mamy we własnym ogródku. Polskie produkty również mogą się pochwalić niezwykłymi wartościami odżywczymi i niczym nie odbiegają od zagranicznych produktów cennymi właściwościami.

Siemie lniane – polskie nasiona chia

Siemie lniane to nasiona, uzyskiwane z lnu, służącego, między innymi, do tworzenia tkanin. To doskonałe rozwiązanie na problemy związane z trawieniem, ponieważ poprawia perystaltykę jelit, ale też łagodzi wszelkie podrażnienia w układzie pokarmowym. Stosowanie naparów z nasion siemienia zwiększa wydajność organizmu i uruchamia proces oczyszczania i odchudzania. Siemię lniane zawiera duże ilości błonnika, kwasów tłuszczowych Omega3 i antyutleniaczy. Ponadto to bogate źródło witamin z grupy B, witamin A i E oraz łatwo przyswajalnego białka.

 

Natka pietruszki niczym spirulina

Znana nam polska pietruszka zawiera witaminy i minerały, takie jak wapń, magnez i potas pozytywnie wpływają na krążenie krwi, a żelazo pomaga zwalczać anemię. Pietruszka pomaga również usuwać toksyny z organizmu, polecana jest także na problemy z pęcherzem, i nerkami. Korzeń pietruszki ma właściwości moczopędne i jest stosowany w obrzękach i problemach z zatrzymaniem płynów w ciele. Natka pietruszki ma właściwości antyseptyczne, wpływa pozytywnie na proces trawienia i zapobiega infekcjom układu moczowego. Zawarta w natce pietruszki witamina A dobrze działa na wzrok, szczególnie o zmierzchu. Dzienne zapotrzebowanie na witaminę C zaspokaja jedna łyżka stołowa pietruszki. Dlatego warto dodawać ją do dań, szczególnie w okresach osłabienia organizmu. Najlepiej jednak spożywać ja na surowo, bo wtedy zachowuje najwięcej właściwości.

Jagody goji kontra żurawina

Jagody goji to najbardziej odżywcze jagody na świecie. Są źródłem pełnowartościowego białka, w którego skład wchodzi aż 18 aminokwasów. Zawierają węglowodany i tłuszcze, w tym 5 nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-6. Jednak, zamiast wydawać krocie na jagody goji, skoro dokładnie te same witaminy i minerały ma nasza polska żurawina. Jest ona jednym z najbardziej prozdrowotnych owoców. Stanowi nieocenione źródło witaminy C i działa oczyszczająco na drogi moczowe. Stosowanie żurawiny w diecie reguluje również poziom cukru we krwi i chroni serce. Z owoców tej rośliny możemy wytwarzać domowe soki, przetwory albo smaczne deserowe galaretki.

Jarmuż i jego właściwości

To odmiana kapusty o długich, pomarszczonych liściach, której właściwości zdrowotne. Podobnie jak brokuły i inne warzywa kapustne, jest skarbnicą przeciwutleniacza, który ma silne działanie antynowotworowe. To warzywo najbardziej wzbogacone w żółty barwnik należący do grupy karotenów. Jest on silnym antyoksydantem zwalczającym nadmiar wolnych rodników. Przygotowując posiłek z jarmużu, polskiego superfood, należy go gotować nie dłużej niż 3 – 4 minuty. Po tym czasie traci swój zielony kolor, jak i wartości odżywcze.
Bardzo dobrze smakuje na surowo np. w koktajlach. Można z niego zrobić pesto i dodać do makaronu.

Kasza jaglana niczym quinoa
Kasza jaglana zasługuje na uwagę wszystkich osób, które cenią sobie zdrowe odżywianie. Zawiera całą paletę składników mineralnych, między innymi krzem, który jest niezbędny dla zdrowej skóry, włosów i paznokci. Jedną z jej kluczowych pozytywnych cech jest brak glutenu, przez co jest dobrym zamiennikiem produktów mącznych dla osób cierpiących na nietolerancję tego białka. Zawiera dużo wapnia, który jest składnikiem kości i wspomaga działanie mięśni.

Rokitnik – bogaty w witaminę C

Uznawany za jedną z najcenniejszych roślin rosnących w naszym klimacie. W zależności od odmiany rokitnik ma zdecydowanie więcej witaminy C niż cytryna. Wśród minerałów obecnych w rokitniku warto wymienić magnez, potas i wapń. Ma on również działanie lecznicze – olej rokitnikowy zawiera bardzo duże ilości flawonoidów i beta-karotenu, które są silnymi antyoksydantami. Zarówno owoce rokitnika, jak i sok są dość cierpkie, dlatego sok najlepiej wkomponować w koktajle i soki ze słodkich owoców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here