Olejowanie włosów to najlepszy zabieg nawilżająco-odbudowujący, jaki możesz podarować swoim przesuszonym kosmykom. Co więcej, to zabieg, który możemy wykonać samodzielnie w domu -jest prosty i łatwo dostępny. Czym jest, jakie niesie ze sobą korzyści i jak prawidłowo wykonać olejowanie włosów?
Olejowanie włosów- co to jest i co daje włosom?
Olejowanie to nic innego, jak nakładanie oleju na włosy to prosty zabieg pielęgnacyjny, który sami wykonać w domu, co już wydaje się niezmiernie zachęcające. Idealnie nadaje się do włosów suchych i zniszczonych, ale też niezmagających się ze szczególnymi problemami. Choć sam w sobie olej ich oczywiście nie nawilża, to dzięki niemu włosy są mniej przesuszone i stają się gładsze. Dzieje się tak ze względu na podobieństwo budowy olei roślinnych i warstwy lipidowej chroniącej naskórek oraz sebum wydzielanego przez gruczoły łojowe w skórze głowy.
Podczas zabiegu olejowania substancje odżywcze głęboko wnikają w twoje włosy i odbudowują je. Efekty można zobaczyć bardzo szybko, chociażby poprzez ograniczenie wypadania włosów i lśniący blask. Dobrze dobrane oleje, wnikają do wewnątrz skóry, odżywiając również cebulki, pobudzając je do pracy i tym samym przyspieszając wzrost włosów i powstawania tzw. baby hair. Kolejną zaletą jest fakt, że doskonale chronią końcówki i uzupełniają niedobory składników odżywczych. Zapewniają aksamitną miękkość włosów, zapobiegają matowieniu i płowieniu, a także wzmacniają kolor.
Cały sekret efektywności olejowania włosów polega jednak na dobraniu odpowiedniego oleju do porowatości włosa.
Jaki olej wybrać?
Wybór konkretnego olejku zależy od indywidualnych potrzeb włosów, jednak warto stosować nierafinowane oleje roślinne. Pierwszym krokiem, który musisz zrobić, jest określenie typu włosów, czyli porowatości — sposobu, w jaki ułożone są łuski włosa.
Włosy niskoporowate, czyli to typ włosów, których łuski ściśle do siebie przylegają. Włosy te są gładkie i proste, bardzo mocne, jednak stylizacja jest dużym wyzwaniem, a na suszenie po umyciu trzeba poświęcić sporo czasu. Włosy te potrzebują oleju, który właściwie je ochroni, jednak nie obciąży. W przypadku włosów niskoporowatych najlepiej sprawdzi się olej lniany, rycynowy, kokosowy, masło shea czy kakaowe.
Włosy średnioporowate to włosy pomiędzy dobrym a złym stanem. Mają podwyższoną porowatość, co oznacza, że łuski w ich przypadku nie są tak blisko włosa. Mimo wszystko nie są zniszczone, choć dzieli je jedynie krok o pogorszenia sytuacji. Mogą mieć skłonności do przesuszona, mieć rozdwojone końce, być matowe, osłabione, łamliwe i mieć tendencję do wypadania. Świetnie spiszą się tutaj oleje bogate w kwasy jednonienasycone, których uzupełnią ubytki we włosach i utworzoną ochronną warstwę. Warto stawiać na oleje z wysoką zawartością kwasów omega-3 i omega-6, zapobiegające nadmiernemu puszeniu. Olejki, które spełniają takie funkcje to: rycynowy, słonecznikowy, z kiełków pszenicy, lniany, jojoba, z pestek dyni.
Włosy wysokoporwate to typ włosów po cięższych przejęciach jak ciągłe farbowanie, rozjaśnianie czy inne zabiegi upiększające. Tutaj potrzebne jest mocne odżywienie od wewnątrz i zewnątrz, dlatego świetnym wyborem będą oleje z orzechów laskowych, konopny, z pestek winogron, z pestek moreli, ze słodkich migdałów lub wiesiołka.Do olejów można też dodać kilka kropel wybranego olejku eterycznego. Każdy z nich ma inne właściwości i inaczej wspomoże włosy.
Jak prawidłowo olejować włosy?
Istnieją różne metody olejowania włosów. Możemy wybrać sposób, który najbardziej nam odpowiada, jednak najpopularniejsze metody to:
Olejowanie na sucho sprawdzi się u osób, które nie przepadają za mokrymi włosami, mają mało czasu i chcą szybko zaaplikować olej i co najważniejsze mają już w tym wprawę. Olejowanie na sucho to metodą polegająca na wsmarowaniu we włosy specyfiku, jednak należy rozważnie gospodarować ilością, aby nie przesadzić.
Olejowanie włosów na noc to najpopularniejszy sposób i jednocześnie przynoszący najlepsze efekty. Sprawdza się idealnie przy zniszczonych, potrzebujących regeneracji włosach. Wystarczy nałożyć olej na suche pasma tak, aby go wchłonęły i nie były tłuste w dotyku. Tak przygotowane włosy należy zostawić na cała noc pod ręcznikiem lub czepkiem, by nie pobrudzić poduszek. Oczywiście rano niezbędne będzie umycie głowy, zaczynając od odżywki!
Jak zmywać olej z włosów?
Najczęstszym problemem w olejowaniu włosów jest jego nieprawidłowe spłukiwanie, co może zepsuć spodziewane efekty pielęgnacji. Włosy natłuszczone olejem powinno się myć najpierw ciepłą wodą, pozbyć się nadmiaru wody z włosów, a następnie maską lub odżywką. Maska nie powinna zawierać silikonu. Na koniec powinny zostać umyte szamponem. Warto mieć na uwadze, że proces zmywanie będzie trzeba powtórzyć dwukrotnie, dlatego dobrze jest przeznaczyć nieco więcej czasu.