Niezwykła moc olejków eterycznych

0
837

Od jakiegoś czasu można zaobserwować zwrot w kierunku kosmetyków zawierających składniki pochodzenia naturalnego. Można zaobserwować zatem większą świadomość i powrót do holistycznego podejścia do ciała, umysłu i ducha. By zmienić styl życia na lepszy dla naszej planety i organizmu, coraz częściej sięgamy po rzeczy, które może nam zaoferować Matka Natura. Tak właśnie na nowo przypomnieliśmy sobie o wyjątkowych właściwościach olejków eterycznych. Po dziś dzień stosuje się je w celu poprawienia stanu zdrowia i urody oraz utrzymania dobrego samopoczucia. Zobacz, jakie bogactwo kryją w sobie olejki i jak możesz wykorzystać je w domu.

Olejki eteryczne- co to jest?

Wiele osób używa określenia olejek eteryczny mając na myśli po prostu olejek, który ma określony zapach nie zwracając uwagi czy jest on pochodzenia naturalnego czy też syntetycznego. Olejki eteryczne to substancje w pełni naturalne. Są to intensywnie skoncentrowane składniki roślinne, które posiadają silne właściwości kosmetyczne i lecznicze. Co więcej olejki eteryczne w rzeczywistości nie są nawet olejami! Prawdziwy olej zawiera kwasy tłuszczowe, których olejki eteryczne nie zawierają.

Olejki eteryczne pozyskuje się z drzew, krzewów i kwiatów rosnących w różnych zakątkach świata. Obecnie stosuje się kilka metod ich pozyskiwania, nim aromatyczny olejek trafi do szklanej buteleczki. Otóż powstają one poprzez tłoczenie na zimno, ekstrakcję, wyciskanie lub destylację parą wodną. To właśnie tym sposobem są najczęściej uzyskiwane, nie są jej jednak jedynym produktem. Podczas destylacji powstaje również hydrolat, inaczej woda kwiatowa, o zapachu destylowanej rośliny.

Zastosowanie olejków eterycznych

Olejków eterycznych, chociaż mają mnóstwo leczniczych właściwości nie można stosować do wszystkiego. Zastosowanie jest zależne od rośliny, z której pozyskiwany jest olejek. O rodzajach olejków i ich działaniu na organizm, przeczytasz TU.

Jednym z najczęstszych sposób stosowania olejków są inhalacje. To jeden z najbardziej naturalnych sposobów łagodzenia dolegliwości związanych z zapaleniem zatok, stosowanych w walce z objawami przeziębienia i problemach z górnymi drogami oddechowymi. Rozszerzają drogi oddechowe, rozrzedzają wydzielinę i działają bakteriobójczo, dzięki czemu pozwalają szybciej uporać się z uciążliwymi dolegliwościami. Walkę z infekcjami ułatwia olejek: oregano, miętowy, sandałowy, tymiankowy lub pichtowy. Choć nie zastępują leczenia farmakologicznego, mogą być niezwykle przydatne w zmniejszeniu objawów choroby, a do tego są banalnie proste w wykonaniu. Inhalacje przygotowujemy zakrapiając olejek bezpośrednio do gorącej wody. Wystarczy trzy do pięciu kropli, aby móc skorzystać z leczniczych właściwości. Dla lepszego efektu inhalacji, można nałożyć na głowę ręcznik, aby opary trafiały bezpośrednio do nosa. Należy pamiętać, że olejki wędrują do miejsc, gdzie mogą najskuteczniej zadziałać i usuwają lub łagodzą infekcję. naturalne olejki eteryczne do inhalacji należy używać rozważnie. Przed rozpoczęciem kuracji należy skonsultować się ze specjalistą. Nadmiar olejków eterycznych w organizmie może przynieść niepożądane efekty.

olejki eteryczne właściwości
Fot.: Pixabay

Kąpiel w otoczeniu ulubionych zapachów to doskonały sposób na odprężenie po męczącym dniu i odzyskaniu energii. Dzięki niej jednocześnie wdychamy zapachy (opary) i wchłaniamy olejki przez skórę. Jednak, aby olejki zadziałały należy spełnić pewne warunki. Przede wszystkim przed leczniczą kąpielą aromaterapeutyczną stosujemy na umyte ciało. Podczas kąpieli nie jest wskazane stosowanie dodatkowych środków pieniących oraz myjących. Silne zapachy kosmetyków (mydeł i płynów do kąpieli) mogą zakłócać działanie terapeutyczne olejków eterycznych. Przygotowana kąpiel powinna być ciepła, ale nie gorąca. Temperatura wody nie powinna przekraczać 38 stopni. Zbyt wysoka gorąca woda może zintensyfikować działanie olejków lotnych, co mogłoby się skończyć podrażnieniem skóry lub alergią.

Coraz częściej popularne staje się stosowanie olejków w aromaterapii. To dziedzina zajmująca się wykorzystywaniem olejków eterycznych na wielu płaszczyznach – od celów leczniczych i terapeutycznych, po kosmetyczne. Aromaterapia może być przeprowadzana na wiele sposobów, np. przy użyciu kominka zapachowego lub dyfuzora. Aromatyzację powietrza olejkami eterycznymi można zaliczyć również do niekonwencjonalnych metod leczenia. Aromaterapia ma niebagatelne znaczenie w przywróceniu właściwej równowagi psychicznej.

Olejek odgrywa bardzo ważną rolę podczas masażu – pełni funkcję preparatu poślizgowego, dzięki któremu ruch jest płynny i przyjemny dla ciała, rozgrzewa i nawilża skórę oraz podkręca doznania, angażując zmysł węchu, jako że preparaty najczęściej kryją w sobie określone olejki eteryczne. Co więcej, użycie tego kosmetyku wygładza skórę i czyni ją bardziej elastyczną. Masaż wybranymi olejkami nie tylko wpływa na naszą skórę, ale także na nasze samopoczucie. Efekt masażu utrzymuje się jeszcze długo po jego zakończeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here