Domowe sposoby na zapalenie zatok

0
1029

Zapalenie zatok należy do jednych z częstych dolegliwości towarzyszących infekcji górnych dróg oddechowych. Charakterystyczny, rozpierający ból w obrębie czaszki połączony jest z uporczywą wydzieliną spływającą po ściankach gardła. Może być łagodzony ogólnie dostępnymi lekami bez recepty oraz domowymi sposobami, do których należą inhalacje na zatoki.  Dzięki nim, wraz z powietrzem, do dróg oddechowych dostawać się mogą m.in. różne substancje o działaniu leczniczym.

Domowe inhalacje na zatoki

Domowe inhalacje na zapalenie zatok pomogą złagodzić objawy. Należy jednak pamiętać, że są to działania doraźne, które przyniosą one ulgę , jednak nie zlikwidują przyczyny problemu. Chwilowo pomagają one w procesie udrożnienia zatok poprzez rozrzedzanie gęstej wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Inhalowanie się szybko przynosi ulgę, ponieważ wraz z powietrzem dostosują się substancje o działaniu leczniczym.

Inhalacje parą wodną

Inhalacja parą wodną to znana i najprostsza metoda stosowana do walki z zapalaniem zatok. Wdychanie pary wodnej wraz z aromatem ziół czy olejków eterycznych jest jednym z najprostszych zabiegów.

Do inhalacji parą wodną potrzebna jest miska z gorącą wodą i ręcznik. Do wody można dodać kilka kropli olejku eterycznego wybrane zioła lub sól kuchenną. W tym celu należy narzucić na głowę ręcznik, zamknąć oczy i pochylić się nad miską. Należy głęboko wdychać powietrze nosem do czasu, aż Warto uważać – nie powinno się trzymać twarzy zbyt blisko miski, ponieważ grozi to poparzeniem. Regularne wdychanie nosem unoszącej się pary powinno przynieść ulgę. Inhalacje można wykonywać nawet 2-3 razy dziennie. Inhalacje na zatoki u dzieci najlepiej przeprowadzić w małych pomieszczeniach, np. postawić w łazience na podłodze, kiedy dziecko będzie się kąpało.

Inhalacja naturalnymi olejkami eterycznymi

Olejki eteryczne, to skoncentrowane ekstrakty substancji zawartych w roślinach. Aby rozpocząć inhalacje z wybranym olejkiem należy je rozcieńczyć w ciepłej wodzie. Przy problemach z drogami oddechowymi i zatokami najczęściej wykorzystuje się olejek eteryczny eukaliptusowy.  Rozrzedza zalegającą wydzielinę i ułatwia jej usuwanie. Do inhalacji należy użyć 12 kropli olejku na 150 ml wody. Inhalacja może być wykonywana do 3 razy dziennie.

W łagodzeniu bólu zatok świetnie spiszą się olejki roślin iglastych: sosnowy, jodłowy i cedrowy. Nie można też zapomnieć o miętowym olejku, który ma działanie przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe. Wspomaga funkcje układu oddechowego i pomaga w leczeniu zapalenia zatok.  Co ważne, osoby z alergiami nie powinny stosować inhalacji z olejków eterycznych, ponieważ mogą się tam znajdować alergeny, które mogą wywołać reakcję alergiczną.

Nebulizacja na zatoki

Inhalacje z soli fizjologicznej są bezpieczne, mogą być stasowane zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Sprawdzą się w przypadku nieżytu nosa, kaszlu i problemów z zatokami. Do nebulizatora należy wlać ampułkę z solą fizjologiczną i postępować zgodnie z instrukcją obsługi urządzenia. Rozpylona mgiełka rozrzedza wydzielinę. Ogólnodostępna sól fizjologiczna zapobiega to wysuszaniu się śluzówki i tym samym łagodzi wszelkie podrażnienia.

Domowe sposoby na zwalczanie zatok – Inhalacje ziołami

Jeśli objawem dodatkowym inhalacji jest katar, wykorzystaj zioła o działaniu przeciwzapalnym i rozrzedzającym. Bardzo skuteczne są inhalacje tymiankowe, nagietkowe lub rumiankowe na zatoki. Rośliny te cechują si się właściwościami odkażającymi i przeciwzapalnymi. Przygotowanie naparu na zatoki jest niezwykle proste. Aby wykonać inhalację ziołami, należy zrobić z nich napar: 2-3 łyżki wybranych ziół zalewa się ok. 500 ml wody, a następnie podgrzewa, nie doprowadzając do wrzenia. Aby inhalacja przyniosła pożądane efekty, trzeba ją wykonywać codziennie przez ok. 7 dni.

Domowe sposoby na zapalenie zatok- przyprawy kuchenne

Nasze babcie od wieków stosują również sprawdzoną metodę udrażniania zapchanego nosa i zatok, polegającą na wdychaniu zapachu cebuli lub czosnku. Wystarczy pokroić je w drobną kostkę, położyć na talerzyku i wdychać. Warto zamknąć oczy, bo ostry zapach cebuli może je podrażnić, co spowoduje łzawienie. Bardziej skutecznym wydaje się być picie rozgrzewającej herbat z dużym dodatkiem imbiru, który skutecznie udrażnia drogi oddechowe. Pamiętaj jednak, aby korzeń zetrzeć na tarce o grubych oczkach lub pokroić.

 

Płukanie ust olejem słonecznikowym

To dość nietypowy sposób na walkę z zatokami, zasięgnięty z medycyny ajuwerdyjskiej sprawdza się również ja skuteczny domowy sposób na zapalenie zatok. Przepłukiwanie ust olejem i przetrzymywanie w ustach oleju uważane jest za metodę oczyszczania jamy ustnej, której głównym celem jest doprowadzenie do zmniejszenia się ilości bakterii i grzybów w jamie ustnej. Wystarczy do ust wlać jedną łyżkę czystego, wybranego wcześniej oleju. Ruszaj olejem w ustach ok. 15-20 minut. Ssij, płucz i wyciągaj przez zęby i następnie wypluj. Czynność warto powtarzać codziennie rano, po umyciu zębów.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here