Czy gorące kąpiele są zdrowe?

0
1229

Gorąca kąpiel, dla wielu z nas, to idealne zakończenie długiego, męczącego dnia. Nic tak nie odpręży, nie rozluźni mięśni i nie ukoi nerwów. Kąpiel nie tylko pozwala się zrelaksować, ale też korzystnie wpływa na poprawę jakości snu. Jednak czy gorąca kąpiel faktycznie jest zdrowa dla naszego organizmu? Sprawdź, kiedy nie jest wskazana! Nie ulega wątpliwości, że gorąca kąpiel to świetny sposób na relaks w domowym zaciszu, szczególnie po długim, męczącym dniu w pracy. Warto jednak pamiętać, że nie każdy może sobie pozwolić na niekończące się sesje w wannie pełnej parującej wody. Mogą być szkodliwe dla organizmu – w tym kondycji naszej skóry, pracy serca, dla dziecka lub jeśli jesteśmy w ciąży. Jakie zatem skutki może mieć kąpiel w gorącej wodzie?

Gorąca kąpiel a ból głowy

Ból głowy to jedna z najnieprzyjemniejszych przypadłości, z którą zgłaszamy się do lekarza. Często na własną rękę próbujemy pozbyć się uporczywych dolegliwości. Zwykle sięgamy wtedy po dostępne bez recepty środki przeciwbólowe. Chcąc szybko uporać się problemem, nawet nie zastanawiamy się przy tym, jaka jest jego prawdziwa przyczyna. Czasem warto jednak dłużej przyjrzeć się tej drażniącej dolegliwości. Objawy bólu głowy mogą bowiem zostać wywołane przez wiele zaskakujących czynników. Jak na przykład gorącą kąpielą, która rozszerza naczynia krwionośne.

Gorąca kąpiel w ciąży i podczas menstruacji

Gorąca kąpiel, mowa tu o temperaturze przekraczającej 39 st. C m niestety nie zawsze sprzyja naszemu zdrowiu. Powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co prowadzi do zaburzeń w przepływie krwi przez łożysko i samym niedotlenienia dziecka. Wysoka temperatura wody do kąpieli podnosi też ciśnienie krwi, co może spowodować odklejenie się łożyska. Warto też wspomnieć, że ponad 20 minutowa gorąca kąpiel osłabia organizm. Dlatego nie powinno się jej brać w czasie menstruacji, szczególnie podczas pierwszych jej dni, gdy krwawienie jest najobfitsze.

Gorąca kąpiel – czy jest dobra dla serca?

Długie kąpiele w gorącej wodzie nie zawsze są wskazane i mogą powodować złe samopoczucie ospałość i zmęczenie. Szczególnie powinny się ich wystrzegać osoby mające wysokie ciśnienie, problemy z krzepliwością krwi, a także choroby serca. Nawet niewielki wzrost temperatury, zaledwie o 1°C może powodować przyspieszenie akcji serca o 20 uderzeń na minutę. Konsekwencja tego jest przyspieszony oddech i obniżony poziom tlenu. Co z kolei prowadzi do zawrotów głowy, a nawet utraty przytomności.

goraca kąpiel czy jest zdrowa?
Fot.: Unsplash

Pozytywne działanie gorącej kąpieli

Oczywiście nie w każdej sytuacji gorąca kąpiel jest zła. Warto skrócić jej czas, aby nie osłabić organizmu. Każdy doceni ją szczególnie po forsownym treningu na siłowni lub długiej jeździe na rowerze. Kąpiel doskonale radzi sobie z zakwasami poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych w skórze i mięśniach.

To nie koniec! Ten ulubiony przez nas rytuał wspomaga również odchudzanie. Choć do wanny wchodzimy po to, żeby się odświeżyć, woda o temperaturze 40°C sprawia, że się pocimy. A pocenie z kolei to nic innego jak spalanie kalorii. Nie zapominajmy jednak, że dieta i regularne ćwiczenia są niezastąpione w drodze do smuklej sylwetki.

Warto wspomnieć także o cudownych właściwościach pary wodnej z gorącej kąpieli w przypadku przeziębienia lub grypy. Pomaga pozbyć się uciążliwego kataru i wspomaga walkę z uporczywym kaszlem. Wanna wypełniona ciepłą wodą głęboko relaksuje, rozluźnia mięśnie i sprawia, że mózg zaczyna wydzielać hormony uśmierzające ból.  Jest to bardzo przyjemny moment, zbliżony do stanu medytacji, głębokiego relaksu, bycia z samym sobą.  Aromatyczna kąpiel ma wszechstronne zastosowanie. W zależności od olejku eterycznego, który wkropimy do wody może działać relaksująco, uspokajająco, rozgrzewająco lub pobudzająco. Łagodzi także bóle mięśniowe i stany zapalne skóry. Relaks będzie głębszy, jeśli dodamy kilka kropli swojego ulubionego olejku eterycznego w celach aromaterapeutycznych.

Ciepłe kąpiele w połączeniu z niektórymi olejkami eterycznymi, takimi jak orzech kokosowy, oliwka lub lawenda, nawilżają suchą, bądź podrażnioną skórę. Gorąca kąpiel będzie idealna przy pierwszych dniach przeziębienia. Wirusy nie lubią wysokiej temperatury, dlatego też warto rozpocząć z nimi walkę poprzez kąpiel w gorącej wodzie. Do wanny z gorącą wodą możemy dodać sól leczniczą, która dodatkowo udrożni błony śluzowe. Dobrym pomysłem byłoby również wykorzystanie pary wodnej w łazience i skroplenie pomieszczenia olejkiem, który oczyści drogi oddechowe, np. olejkiem pichtowym. To produkt w pełni naturalny, który działa stymulująco na układ immunologiczny i rozkurczająco na mięśnie gładkie dróg oddechowych. Przynosi ulgę przy uciążliwym katarze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here