Witaminy z grupy B składają się z ośmiu związków chemicznych rozpuszczalnych w wodzie. Mają ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Szczególnie wpływają korzystnie na funkcjonowanie mózgu. Odpowiadają za prawidłowy wzrost dzieci, a co ciekawe chronią przed nowotworami. Witaminy z grupy B występują niemal w każdym pożywieniu pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Przyczyną niedoboru może być np. upośledzone wchłanianie w przewodzie pokarmowym lub alkoholizm.
Rola witamin z grupy B
Grupę witamin B tworzy szereg związków chemicznych oznaczanych kolejnymi cyframi. Są one dość zbliżone do siebie, a także mają podobne działanie. Znajdziemy je też w podobnych produktach. Witaminy z grupy B teoretycznie powinny być dostarczane w wystarczających ilościach z jedzeniem. Głównymi ich źródłami są zboża, otręby, drożdże piwne, kiełki pszenicy, podroby, ryby, mięso, soki oraz owoce, warzywa i orzechy. Organizm ich nie magazynuje, więc m.in. przy złej diecie i częstym spożywaniu kawy oraz alkoholu mogą się pojawić braki.
Witamina B1
Witamina B1 wpływa na układ nerwowy. Wpływa na samopoczucie. Jeśli mamy jej za mało w organizmie pojawia się zmęczenie, drażliwość, problemy z koncentracją i pamięcią, nerwowość, spada też apetyt, ciśnienie krwi się obniża. Jest odpowiedzialna za wspieranie procesów metabolicznych zachodzących w organizmie człowieka. Ze względu na to, że nasz organizm nie potrafi magazynować witaminy B1, musimy ją dostarczać na bieżąco. Dlatego należy spożywać produkty, które ja zawierają. Są to otręby, kiełki pszenicy, wątróbka, kasza gryczana, groch, fasola czy orzechach laskowe.
Witamina B2
Inaczej nazywana ryboflawiną. Odgrywa ogromną rolę w procesach odporności organizmu. Kiedy w diecie jest jej za mało, pojawiają się zajady, oczy są suche i pieką. Skóra na twarzy może się łuszczyć, język robi się purpurowy, a powieki zaczerwienione, gorzej wyglądają też włosy.
Witamina B3
Jej niedobór powoduje niepokój i irytację, a także problemy z koncentracją, bezsenność, a także bóle głowy, uczucie zmęczenia. obniża poziom cholesterolu we krwi, zapobiega zaburzeniom żołądkowo-jelitowym. Może też powodować przesuszenie i łuszczenie się naskórka oraz zapalenie jamy ustnej. Można ją znaleźć w wątróbce, rybach, nasionach słonecznika, indyku, pieczywie razowym oraz czy grochu.
Witamina B5
Bierze udział w procesie przetwarzania pokarmu przez organizm i uwalnianiu z niego energii. Wspiera regenerację skóry, pomaga też utrzymać dobry stan włosów. Ponadto Łagodzi również objawy artretyzmu, zapobiega łysieniu i siwieniu włosów. Można ją znaleźć w serze pleśniowym, jajach, pestkach słonecznika, grzybach, tłustym mlekiem, otrębach lub produktach z pełnego ziarna.
Witamina B6
To jedna z najciekawszych witamin, ponieważ uczestniczy w walce ze starzeniem. Objawami niedoboru tej witaminy są nocne skurcze mięśni oraz bóle kolan, stóp czy palców; lekkie drżenie rąk lub drganie powiek, a także problemy z nadwagą pomimo stosowanych diet. Tej witaminy szczególnie potrzebują kobiety stosujące antykoncpecję hromonalna, ponieważ może również łagodzić skutki uboczne stosowania.
Witamina B7
znamy ja tez pod nazwą biotyna. Jest niezwykle istotna dla urody, ponieważ poprawia stan włosów, skóry i paznokci. Zapewnia też sprawniejsze działanie naszego mózgu. Znajdziemy ją w żółtkach jaj, szpinaku oraz wątróbce.
Witamina B8
To witamina szczęścia, ponieważ sprzyja produkcji serotoniny. Jest odpowiedzialna na za dobre samopoczucie i prawidłowa pracę mózgu. Zapobiega też wypadaniu włosów. Poprawia pracę wątroby (odciąża ją pod względem gospodarki tłuszczami), dobrze wpływa na koncentrację i pamięć, sprzyja produkcji serotoniny. Szukajmy jej w drożdżach, mięsie, pełnym ziarnie, jajkach, warzywach czy owocach cytrusowych.
Witamina B9
Jest to witamina, której w szczególności potrzebujemy, gdy sięgamy po alkohol (nawet niewielkie ilości), stosujemy antykoncepcję hormonalną oraz leki moczopędne. Jej niedobór objawia się zmęczeniem, depresją, kłopotami z pamięcią. Znajduje się w natce pietruszki, brokułach, kapuście, fasoli, pomarańczach, a także mięsie.
Przedawkowanie witamin z grupy B
Do bezpiecznej grupy należą: B1, B2, B5, B12 i biotyna. Te suplementy przyjmowane w dużych dawkach wydalane są wraz z moczem. Jedną z najczęściej suplementowanych witamin z grupy B jest witamina B6. Przedawkowanie jej może objawiać się mrowieniem, zaburzeniami chodu, a także pogorszenia koordynacji ruchowej czy osłabieniem mięśni.