Kaszel jest jednym z najczęściej zgłaszanych objawów infekcji zaraz obu kataru i gorączki. Choć jest powszechną dolegliwością, potrafi spędzić sen z powiek i utrudnić normalne funkcjonowanie. Jakim chorobom najczęściej towarzyszy i jak go leczyć? Poznaj skuteczne sposoby na zwalczenie kaszlu!
Kaszel, choć nikt z nas za nim nie przepada, jest naturalną drogą obronną organizmu. Gdy pojawia się rzadko, nie zwracamy na niego uwagi. Jednak, gdy zaczyna nam uprzykrzać codzienne życie, kilka razy dziennie przez dłuższy czas, wymaga konsultacji z lekarzem i podjęcia odpowiedniego leczenia.
Jakie są przyczyny kaszlu?
Kaszel tak naprawdę może mieć wiele przyczyn. W diagnozie kaszlu warto mieć na uwadze długość jego trwania. Kaszel o charakterze ostrym najczęściej spowodowany jest przeziębieniem i chorobami górnych i dolnych dróg oddechowych, czyli spływaniem wydzieliny z nozdrzy tylnych po tylnej ścianie gardła.
Z kolei do przyczyn przewlekłego kaszlu kwalifikujemy zapalenie oskrzeli, refluks żołądkowo -przełykowy, który objawia się piekącym bólem w klatce piersiowej lub bólem brzucha spowodowany spożywaniem niektórych pokarmów.
Coraz częściej jest również reakcją alergiczną. Z roku na rok przybywa osób z alergiami wziewnymi, czyli uczuleniem na pyłki znajdujące się w powietrzu. Kaszel alergiczny stanowi reakcję obronną na rozwijające się w organizmie skutki działania alergenu. Jest przypadłością wyjątkowo męczącą, która podrażnia gardło, zaostrza się nocą i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Kaszel alergika zazwyczaj jest suchy i duszący. Z kolei kaszel u dzieci jest zwykle objawem infekcji. Małe dzieci, z uwagi na słabszą odporność zapadają na nie często, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, dlatego często też kaszlą.
Rodzaje kaszlu
Wymieniamy kaszel ostry, czyli trwający krócej niż 3 tygodnie), podostry przedłużający się do 8 tygodni oraz przewlekły trwający powyżej 8 tygodni. Możemy go również sklasyfikować ze względu na charakter: kaszel suchy i produktywny. Kaszel suchy jest najbardziej niebezpieczny, nie dość, że bywa niekorzystny, to jeszcze może być niebezpieczny np. dla osób po złamaniu żebra lub operacjach brzusznych. Może również powodować pękanie naczyniek krwionośnych.
Drugim rodzajem jest kaszel produktywny (nazywany potocznie mokrym), który polega na odkrztuszaniu wydzieliny. Produkcja wydzieliny występuje zarówno w ostrych, jak i przewlekłych stanach zapalnych dróg oddechowych. Może mieć różny wygląd oraz zapach. W przypadku stanów zapalnych powikłanych zakażeniem bakteryjnym. Plwocina, która jest gęsta, biała lub żółta i ma nieprzyjemny zapachu ma najczęściej bakteryjny.
Długi przewlekły kaszel – przyczyny
Duszący kaszel jest niezwykle uciążliwy dla chorego i najczęściej wymaga porady lekarskiej. Długo utrzymujący się, przewlekły kaszel powinien zostać poddany szczegółową diagnostyką, a kolejność i wybór badań uzależniony jest od dobrze zebranego wywiadu. Duszący, męczący kaszel utrzymujący się powyżej 8 tygodni może mieć wiele przyczyn. Najczęstszą z nich jest kaszel w przebiegu przewlekłego zapalenia dróg oddechowych u spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, alergii, astmy oraz refluksu żołądkowo-przełykowego. Częstą przyczyną duszącego kaszlu jest tzw. kaszel palacza. Objawia się odkrztuszaniem gęstej wydzieliny (flegmy), a jego największe nasilenie obserwuje się rano, mimo to większość chorych ze swoimi objawami nie zgłasza się do lekarza. Nagły duszący kaszel może być również skutkiem wielu stosowania niektórych leków, a nawet mieć podłoże psychogenne.
Domowe sposoby na kaszel
Domowych sposobów na walkę z kaszlem jest wiele, są one takie same w przypadku kaszlu u dzieci, jak i u ludzi dorosłych. Kiedy zaczyna się infekcja, kaszel suchy lub pokasływanie pojawiają się jako pierwsze. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności warto zastosować tradycyjne inhalacje olejkami eterycznymi – wystarczy do miski z gorącą wodą wsypać kilka kropel np. olejku pichtiowego lub amolu, a następnie nakryć głowę ręcznikiem i w ten sposób wdychać parujący roztwór.

Kolejnym domowym sposobem na kaszel jest popijanie podgrzanego mleka z masłem i miodem. Taka mikstura na kaszel doskonale sobie z nim poradzi, bowiem rozpuszczone w mleku masło i miód będą stworzą nawilżającą warstwę na ściankach naszego gardła i tym samym sprawią, że odruch kaszlu zacznie łagodnieć, a z czasem zaniknie.
Rzadko stosowaną, lecz niemniej skuteczną metoda na domowy kaszel jest siemię lniane. Zaparzone siemię lniane, ma gęstą i klejąca strukturę tak samo jak rozpuszczone w mleku masło i miód, powleka ściany gardła i z czasem hamuje odruch kaszlu.
Jeśli mamy w domu kompresor, warto zastosować nebulizacje np. z soli fizjologicznej. Dzięki nim błona śluzowa dróg oddechowych ulegnie nawilżeniu, dzięki czemu odruch kaszlu zostaje zahamowany.
To tylko nieliczne z wielu domowych sposobów na kaszel, które możemy zastosować na początku infekcji, kiedy kaszel dopiero się zaczyna. Można je praktykować nie dłużej niż 6 dni. Jeśli po tym czasie kaszel będzie się utrzymywał lub zacznie się coraz bardziej nasilać, wtedy oczywiście niezbędna będzie konsultacja u lekarza.