Inhalacje – co leczą i jak działają?

0
1125

Mniejsza ilość powikłań chorób dróg oddechowych, rzadsze sięganie po antybiotyki, skuteczna walka z alergią – to tylko część korzyści, jakie daje stosowanie inhalacji w trakcie leczenia. Inhalacje to nierzadko pierwsza pomoc w chorobach dróg oddechowych. Czas otworzyć na medycynę niekonwencjonalną, która ma sporo do zaoferowania.

Rodzaje inhalacji

Inhalacje są znane już od setek lat. Najstarszym rodzajem inhalacji była sauna parowa, do której dodawano również zioła lecznicze. Obecnie kojarzy się ona z parówkami wykonywanymi w domu. Często , mówiąc o inhalacji, stosuje się zamiennie nazwę nebulizacja. Inhalacja jednak jest pojęciem szerszym, dotyczącym wszystkich zabiegów, które polegają na wdychaniu leczniczych roztworów naturalnych. Natomiast nebulizacja jest jednym z rodzajów inhalacji, który przemienia płynny roztwór w mgiełkę, a cząsteczki rozbijane są do odpowiednich rozmiarów, aby mogły dostać się do pęcherzyków płucnych. To rewelacyjny sposób leczenia, ponieważ pozwalają wstrzymać się z antybiotykiem. Jest to najskuteczniejsza droga podania leków rozkurczających, przeciwzapalnych i wykrztuśnych bez obciążania żołądka, czy innych skutków niepożądanych. Taka droga podania sprawia, że farmaceutyki działają szybko i skutecznie, bo trafiają dokładnie tam, gdzie należy.

Inhalacje na katar i przeziębienie z dodatkiem olejków eterycznych

Jednym z najczęstszych powodów skłaniających nas do wykonania inhalacji jest uporczywy, długotrwały katar. Inhalacje szczególnie sprawdzają się w leczeniu dzieci.
Najczęściej inhalacje na katar robi się z dodatkiem ziół lub olejków eterycznych. Do zrobienia inhalacji potrzebna jest miska z gorącą wodą i ręcznik oraz wybrany olejek eteryczny lub zaparzone zioła. Zioła należy zaparzyć zgodnie z instrukcją na opakowaniu, a olejek eteryczny wkrapia się w ilości 3–5 kropli do miski z gorącą wodą. Miskę należy skierować tak, aby para wodna leciała w kierunku nosa i zatok. Warto okryć się zasłaniając też miskę dużym ręcznikiem lub kocem, aby para wodna nie uciekała. Tworzymy w ten sposób swego rodzaju namiot inhalacyjny, dzięki któremu para wodna zawierająca cenne substancje nie ucieka w powietrze
Wśród aromatycznych olejków do inhalacji na katar wymienia się: olejek eukaliptusowy – stosowany do inhalacji, ale także do kąpieli. Dzięki jego wyjątkowym właściwościom znajduje zastosowanie nie tylko w leczeniu kataru, ale i zapalenia zatok, przeziębieniu. Warto również wskazać, że olejek eukaliptusowy ma także działanie dezynfekujące. Podobne rezultaty przyniesie inhalacja olejkiem tymiankowym, która wskazana jest przy katarze, ale również chorych zatokach, kaszlu, zapaleniu migdałków i przeziębieniu. Do gorącej wody należy dodać kilka kropli olejku eterycznego i głęboko wdychać przez kilka minut. Stosowanie inhalacji parowych z olejkiem tymiankowym pozytywnie wpływa na zatoki, „zapchany nos” oraz skraca czas przeziębienia. Pozytywne działanie na drogi oddechowe ma inhalacja przygotowana z dodatkiem olejku pichtowego — naturalnym produktem o wszechstronnym działaniu. Przyjmowanie tego olejku wspomaga kurację kataru, kaszlu, przeziębienia, grypy, anginy, a także chorób górnych odcinków układu oddechowego

Inhalacje na katar z soli

Do inhalacji na katar można wykorzystać także sól. Inhalację na katar z soli przygotowuje się tak jak inhalacje z olejkiem czy z naparem z ziół, ale zamiast takich dodatków należy wsypać do miski łyżkę soli i robić inhalacje przez 10–15 minut albo nawet do ostygnięcia wody. Dzięki soli wydzielina zalegająca w błonach śluzowych się rozrzedzi, a drogi oddechowe się oczyszczą. Jednak nie można dodać do wody za dużo soli, ponieważ wtedy inhalacja wysuszy i tak już podrażnione błony śluzowe w nosie. Przeciwwskazaniem do stosowania inhalacji są m.in. krwotoki z dróg oddechowych, ciężka niewydolność serca, niewydolność oddechowa.

Czy inhalacje są dla wszystkich?

Jeżeli cierpisz na alergię, astmę lub inne przewlekłe schorzenie górnych dróg oddechowych, inhalacje mogą przyczynić się do złagodzenia towarzyszących powyższym schorzeniom dolegliwości. Inhalacje są ponadto wskazane w przypadku przeziębienia, zapalenia zatok, chorób krtani i przy niedyspozycjach głosowych. Mogą być wykonywane u dzieci. Przeciwwskazania do wykonywania inhalacji: wysoka gorączka, gruźlica, atak astmy oskrzelowej, niewydolność krążenia. Czas zabiegu inhalacji powinien wynosić około 15 minut. Po zabiegu nie powinno się przez jakiś czas mówić, palić ani wychodzić na zimno.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here