Przyczyny alergii i jej leczenie

0
888

Alergia to bardzo popularna, w ostatnim czasie, choroba cywilizacyjna. Można być uczulonym na wiele rzeczy – nie tylko na pyłki roślin czy sierść zwierząt, lecz także na słońce lub alkohol. Do tego liczba alergików oraz alergenów nieustannie wzrasta. Nic zatem dziwnego, że coraz bardziej interesujemy się tematem alergii i budzi ona wiele pytań. Poznaj najważniejsze informacje o alergii.

Wzrost zachorowań na alergie jest zależny od wielu czynników. Ma związek ze stylem życia, z tym co jemy i pijemy i w jakim środowisku przebywamy na co dzień. Wpływ ma także coraz bardziej zanieczyszczone środowisko, w którym na co dzień funkcjonujemy. Naukowcy twierdzą, że rozwojowi alergii najbardziej sprzyja smog, który stał się jednym z czołowych problemów mieszkańców miast. Ryzyko rozwoju alergii u konkretnej osoby bardzo duży wpływ mają także czynniki genetyczne, czyli odziedziczona po przodkach

Alergia a uczulenie – co je różni?

Uczulenie, zwane inaczej alergią, to nadmierna reakcja układu immunologicznego na substancje występujące w otoczeniu, nazywamy je alergenami. Z nieznanych powodów u niektórych osób układ odpornościowy „nie nauczył się” ich tolerować. Dostają się one do organizmu różną drogą, dlatego dzielimy ją na kilka kategorii: oddechową, pokarmową, kontaktową, reakcję na jad, leki, całoroczną i sezonową.

Jakie są objawy alergii?

Objawy alergii nie zawsze są charakterystyczne i często mogą być mylone choćby z przeziębieniem. Objawy alergii czasem nie jest łatwo skojarzyć z tym, co cię uczula i postawić właściwą diagnozę. Wysypka nie zawsze oznacza alergię pokarmową, a duszności nie są reakcją na alergeny w powietrzu. Niemniej jednak wiążą się zazwyczaj z określonymi częściami ciała.

Najczęstszymi objawami jest nieżyt nosa, który objawia się wyciekaniem wydzieliny z nosa. Zazwyczaj jest ona wodnista, jednak, jeśli ten stan trwa dłużej, staje się gęstsza i zatyka przewody nosowe, powodując dyskomfort, poczucie utrudnionego oddychania. Oprócz tego możemy często kichać, a wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła podrażnia je i wywołuje odruch kaszlowy. Objawy najczęściej nasilają się w nocy i o poranku. Katar może pojawiać się sezonowo: zazwyczaj jest wyrazem uczulenia na pyłki pojawiające się we wdychanym powietrzu. Katar trwający dłuższy czas, przewlekły jest zazwyczaj spowodowany alergenem stale obecnym w naszym otoczeniu.

Objawem świadczącym o alergicznym jest swędzenie oczu. Oprócz tego możemy odczuwać kłucie, pieczenie, uczucie piasku pod powiekami.

Jednym z najczęstszych objawów alergii jest pokrzywka charakteryzująca się białawym lub różowym obrzękiem. Bąble mogą swędzieć lub piec. Wysypka pojawia się w ciągu kilku minut do kilku godzin po kontakcie z substancją uczulającą, rzadziej po dłuższym czasie. Jej przyczyną mogą być pokarmy, dodatki do żywności, leki, alergeny znajdujące się w powietrzu, jad owadów oraz wiele innych czynników.

Głównym objawem astmy atopowej jest napad duszności w kontakcie ze swoistym alergenem. Charakteryzuje się on utrudnionym wydechem, męczącym kaszlem i obecnością patologicznych świstów oddechowych, niejednokrotnie słyszalnych na odległość.

Najniebezpieczniejszy jest jednak wstrząs anafilaktyczny Najczęstsze i zazwyczaj pierwsze jej objawy to: omówiona wyżej pokrzywka, opuchnięcie twarzy, warg lub innej okolicy ciała i swędzenie skóry. Może dołączyć obrzęk dróg oddechowych prowadzący do trudności w oddychaniu i zatrzymania krążenia.

Jak leczyć alergię?

Niemożliwe jest wyleczenie alergii, zwykle towarzyszy nam do końca życia. Zdarza się jednak, że organizm zmniejsza swoją reaktywność, a same objawy mogą ulec wyciszeniu. W sytuacji nasilenia objawów wprowadzane jest leczenie farmakologiczne, a chorym zaleca się unikanie kontaktu z alergenami. Oczywiście chory powinien mieć odpowiednią wiedzę na temat substancji, aby uniknąć sytuacji niepotrzebnego narażenia na kontakt z alergenem. Niestety w przypadku uczulenia na pyłki roślin unikanie alergenu jest znacznie utrudnione.

jak leczyć alergie?

Proces leczenia alergii ma charakter wielokierunkowy i długoterminowy. Najważniejszy jest pierwszy etap, czyli właściwe rozpoznanie substancji uczulającej, a następnie konsekwentne unikanie jej. Najczęściej stosowane preparaty przeciwko różnym typom alergii to leki antyhistaminowe, których działanie polega zazwyczaj na blokowaniu receptora H1. O doborze odpowiednich dla danego pacjenta leków zawsze decyduje lekarz alergolog.

 

 

  1. Książka Łukasza Durajskiego „Alergie. Fakty i mity” (PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2020).

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here