Nebulizacja jest prostym zabiegiem inhalacyjnym polegającym na podaniu leku w postaci delikatnej mgiełki. Jest niezwykle skuteczną kuracją w leczeniu chorób i stanów zapalnych dróg oddechowych. Nebulizacje świetnie udrażniają nos, nawilżają śluzówki i ułatwiają oddychanie. Co więcej są w pełni bezpieczne, łatwe w użyciu i efektywniej wprowadzają lek do organizmu. Nebulizatorów używa się najczęściej do systematycznego leczenia chorób długotrwałych u dzieci, które nie potrafią jeszcze zaaplikować leku. Podczas tej czynności wystarczy normalnie, równomiernie oddychać, a preparat sam dotrze w odpowiednie miejsce. Jest jednak jeden warunek – muszą być jednak wykonywane prawidłowo.
Jak wygląda proces nebulizacji?
Nazwa nebulizacja pochodzi od nazwy nebulizator – to inhalator, do którego podaje się lek i w którym dochodzi do jego rozbicia na drobne cząsteczki. O jego faktycznej funkcji pisaliśmy tutaj. Zadaniem nebulizatora jest rozpylenie farmaceutyku, dzięki czemu można go wdychać w postaci drobniutkich kropelek wypychanych przez sprężone powietrze. Tak podany preparat trafia bezpośrednio do miejsc objętych infekcją, w przeciwieństwie do leków podawanych doustnie, które mają wpływ na cały organizm. Kuracja za pomocą nebulizacji świetnie sprawdzi się przy łagodnych stanach zapalnych dróg oddechowych. Co więcej, dzięki zwiększeniu efektywności podawanych leków, może uchronić przed koniecznością podania antybiotyków. Zabieg z użyciem nebulizatora jest prosty, bezbolesny i nieinwazyjny. Może być wykonywany u niemowląt, małych dzieci, kobiet w ciąży oraz osób starszych.
Rodzaje nebulizatorów dla dzieci i niemowląt
Obecny rynek medyczny oferuje trzy podstawowe rodzaje nebulizatorów: rozbijające lek na mgiełkę za pomocą sprężonego powietrza, czyli tzw. inhalatory pneumatyczne lub rozpraszające cząsteczki aerozolu za pomocą fal ultradźwiękowych. Warto jednak podkreślić, że inhalatory ultradźwiękowe produkują cząsteczki o dużej gęstości, co może powodować podrażnienia wrażliwego układu oddechowego. W leczeniu domowym najczęściej zalecane są zatem nebulizatory pneumatyczne ze względu na ich uniwersalność. Możemy stosować je przy rozmaitych infekcjach i schorzeniach, a w dodatku są stosunkowo tanie. Jedynym minusem jest jednak głośna praca kompresora.

Jak przeprowadzić nebulizację dziecka?
Pierwsze inhalacje dziecka nebulizatorem są dość trudne. Przestraszone dzieci szarpią się, uciekają, płaczą, a bezradni rodzice powątpiewają w faktyczne wykonanie zabiegu. Dziecko może wzbraniać się przed inhalacją, bo jest to dla niego nowa sytuacja. Niechęć i strach są więc kompletnie zrozumiałe. Nebulizacja posiada pełną listę zalet i warto wykonywać ją szczególnie u dzieci. Przed rozpoczęciem warto zająć dziecko angażującymi aktywnościami, które odwrócą uwagę od stresującej sytuacji. Warto pokazać dziecku urządzenie, aby mogło je dokładnie obejrzeć i na sucho poćwiczyć zakładanie maski. W przypadku starszego dziecka pomocna może okazać się rozmowa, w której spokojnie wytłumaczymy, jak działa nebulizator i jak po inhalacji poprawi się małego pacjenta. Celem inhalacji jest rozrzedzenie wydzieliny i ułatwienie jej odkrztuszania, jednak samo wdychanie u chorego dziecka to zdecydowanie za mało. Małe dzieci i noworodki nie mają zbyt słabo rozwinięty odruch kaszlu, które pomaga w odkrztuszaniu. Aby skutecznie oczyścić drogi oddechowe, należy wdrożyć oklepywanie. To zabieg pielęgnacyjny, który wspomaga leczenie kaszlu. Wykonuje się go dłonią ułożoną w „łódeczkę”, z dołu do góry pleców, omijając nerki i kręgosłup.
Inhalacja maseczką czy ustnikiem?
W zestawie z nebulizatorem oprócz kompresora, rurki, pojemniczka na lek znajduje się również ustnik i maseczka. Częstą rozterką rodziców jest sposób wdychania leku przez dziecko. Rozwiewamy Wasze wątpliwości – noworodki, małe dzieci do lat trzech powinny stosować maseczki. Musi ona ściśle przylegać do buzi dziecka, obejmując zarówno usta jak i nos. Mgiełka wytwarzana przez nebulizator nie może uciekać na boki. Luźna maseczka oznacza mniej leku, który trafia do płuc, ale też ryzyko podrażnień oczu. Dla dzieci starszych już od 3. roku życia, zaleca się stosowanie znacznie skuteczniejszego, jeśli chodzi o ilość preparatu dostarczaną do dróg oddechowych, ustnika.