Zapalnie zatok – objawy i domowe sposoby

0
955

Rozpierający ból głowy i zębów, ucisk w okolicy czoła i oczu – to pierwsze objawy zapalenie zatok. Jak rozpoznać ból zatok i dowiedz się, czy nawracające migreny faktycznie są powiązane z chorymi zatokami. Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych nazywane w skrócie po prostu zapaleniem zatok, to uciążliwa choroba, która jest niezwykle dokuczliwa i skutecznie osłabia nasz organizm. Nieprzyjemny ucisk i ból głowy, nawracające infekcje, zalegająca wydzielina w jamie nosowej i utrata życiowej energii to tylko niektóre dolegliwości jakie odczuwają osoby z zapaleniem zatok. Skąd bierze się zatokowy ból głowy i jakie są domowy sposób, ab łagodzić jego objawy.

Zapalenie zatok – przyczyny

Aby wytłumaczyć, co przyczynia się do zapalenia zatok warto przybliżyć ich budowę oraz role w naszym organizmie. Zatoki to małe przestrzenie w czaszce wypełnione powietrzem, które odpowiadają za oczyszczanie wdychanego powietrza, nawilżanie i ogrzewanie lub oziębianie tak, aby miało odpowiednią temperaturę. Pokryte są błoną, która produkuje śluz wspomagający oczyszczanie górnych dróg oddechowych z zanieczyszczeń i alergenów. W wyniku występującego obrzęku i nadprodukcji śluzu do zapalenia zatok dochodzi, gdy ich wnętrza dostają się niepożądane wirusy lub bakterie. Skutkuje to bólem oraz uczuciem ciśnienia w okolicach nosa i czoła, wzmagających się w niektórych pozycjach, przede wszystkim przy pochylaniu do przodu.

Do zapalenia zatok przyczyniają zapalenia zatok mogą być również polipy oraz wady takie jak skrzywienie przegrody nosowej, zmiany pourazowe nosa i zatok przynosowych. Specyficzną grupą pacjentów cierpiących na zapalenie zatok, są osoby ze zdiagnozowaną alergią i astmą. Mechanizmy immunologiczne wywoływane przez alergeny prawdopodobnie wyzwalają też reakcję zapalną prowadzącą do zapalenia zatok.

Zapalnie zatok – rodzaje

Wyróżniamy trzy rodzaje infekcji zatok. Można przyjąć, że różnią się one między sobą intensywnością oraz czasem trwania. Pierwszy etap zapalenia zatok to ostre zapalenie. Trwa ono krócej niż trzy tygodnie. Daje o sobie znać najczęściej wtedy, kiedy nasz organizm jest osłabiony. Może się pojawić, kiedy narazimy naszą głowę na przewianie. Nieleczone przechodzi w podostre zapalenie zatok. Następnie pojawia się przewlekłe zapalenie zatok, które trwa ponad 3 miesiące. Jest niemożliwe do wyleczenia, ale można go łagodzić.

Zapalnie zatok – objawy

Pierwszym objawem zapalenia zatok zazwyczaj jest silny, napierający ból głowy i katar. Objawy mogą wskazywać różne stany zapalne, przeziębienie lub początki poważniejszej infekcji. To dość podstępna przypadłość. Niekiedy ból jest rozpierający, innym razem pulsujący. Pojawia się głównie rano, a nasila się podczas schylania głowy lub wysiłku fizycznego. Miejsca rozwoju stanu zapalnego mogą być różne, jednak, jeśli stan bólu utrzymuje się przez dłuższy czas, zamiast sięgać po kolejną tabletkę przeciwbólową, lepiej skonsultować się z lekarzem.

zapalenie zatok objawy
Fot.: Pixabay

Domowe sposoby na zapalenie zatok

Nieleczony stan zapalny zatok może prowadzić do wielu komplikacji i poważnych schorzeń. Jeśli zdarza się często lub bóle trwają dłuższy czas warto skonsultować się z lekarzem i wdrożyć odpowiednie leczenie. Przed wizytą dolegliwości można złagodzić domowymi sposobami, które są niezwykle efektywne.

Jednym z popularnych domowych sposobów radzenia sobie z bólem zatok są inhalacje. Można wykonać je na bazie ziół: rumianku, szałwii, skrzypu polnego, tymianku lub mięty pieprzowej. Sprawdzą się także olejki eteryczne takie, jak majerankowy, lawendowy, eukaliptusowy i kamforowy. Wystarczy połączyć zioła lub olejek z gorącą wodą, a następnie pochylić się nad miską. Najważniejszy etap to zasłonięcie głowy ręcznikiem i wdychanie, jak najwięcej aromatycznych oparów. Przy takim zabiegu uważać należy na oczy oraz poparzenia twarzy. Ta tradycyjna kuracja od razu przynosi ulgę.

W leczeniu zatok wypróbować możemy również maści rozgrzewające, które należy wcierać  w okolice czoła oraz skroni. Po krótkim masażu bolesnych okolic, osłaniamy rozgrzany obszar opaską. Najlepiej sprawdzają się maści eukaliptusowe, rozmarynowe, sosnowe, kamforowe lub jałowcowe.

 

1. G. Niedzielska, “Zapalenie zatok – Racjonalna antybiotykoterapia,” Otolaryngol. Pol., vol. 61, no. 5, str. 789–791

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here