Jak prawidłowo myć włosy?

0
876

Mycie włosów – to czynność, którą wykonujemy systematycznie co około 2 dni, a czasem nawet codziennie. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że od tej pielęgnacji włosów wiele zależy. Niby nie ma w niej żadnych wyzwań, jednak mimo to, większość kobiet myje swoje włosy źle, narażając je na zniszczenia. Metoda, jaką myjemy włosy jest równie ważna, jak kosmetyki, których używamy. Poniżej znajdziecie wskazówki, jak prawidłowo myć włosy i co jest najbardziej polecane.

Prawidłowe mycie włosów- dlaczego jest takie ważne?

Mycie włosów to z pozoru banalna czynność, w której mogłoby się wydawać, że tutaj nie można czegoś zrobić źle. Nie nic bardziej mylnego, ponieważ czynność ta z pozoru prosta jest początkiem do dalszych czynności pielęgnacyjnych. Nieumiejętne mycie skóry głowy i włosów oraz stosowanie nieodpowiedniego szamponu może przyczynić się do pogorszenia kondycji włosów, a w konsekwencji ich wypadania i nadmiernej łamliwości.

Ile razy myć włosy?

Częstotliwość mycia włosów jest często powodem wielu dyskusji. Jedni z nich twierdzą, że codzienne mycie włosów może doprowadzić do nadmiernego wydzielania sebum, a tym samym szybszego przetłuszczania się włosów, inni natomiast są zdania, że codzienne odświeżanie skóry głowy, jest w stanie zapewnić włosom dobrą kondycję. Prawdą jest jednak, że każdy ma inne włosy oraz inną skórę, a także tryb życia. Można śmiało stwierdzić, że częstotliwość mycia włosów, jest sprawą indywidualną. Osoby, które zmagają się z problemem nadmiernie przetłuszczających się włosów, z pewnością nie powinny unikać ich częstego mycia. Nagromadzenie się łoju na skórze głowy, może doprowadzić do zatkania porów, a tym samym osłabienia cebulki włosa, co skutkuje ich nadmiernym wpadaniem. Dlatego też nie powinniśmy unikać mycia włosów, jeśli odczuwamy taką potrzebę.

jak myć włosy?
Fot.: Unsplash

Jak prawidłowo myć włosy?

W procesie mycia włosów istotną rolę odgrywa temperatura wody. Większość z nas najczęściej stosuje gorącą wodę do mycia, co oczywiście jest błędem. Niestety to, co jest przyjemne dla nas, nie ma pozytywnego wpływu na nasze włosy. Gorąca woda prowadzi do wysuszenia skóry głowy, a tym samym wzmożonej aktywności gruczołów łojowych, co z kolei prowadzi do szybszego przetłuszczania włosów. Woda nie może być także zimna, ponieważ ochłodzenie cebulek może doprowadzić do nadmiernego wypadania włosów. Niezwykle ważne jest też przed rozpoczęciem mycia włosów ich rozczesanie. W zależności od tego, w jakiej pozycji myjemy nasze włosy, tak powinniśmy zacząć je szczotkować. Jeśli jest to pozycja w dół, to rozczesujmy włosy pochylając tym samym głowę. Jeśli to pozycja wyprostowana, to zacznijmy je rozczesywać w pozycji pionowej. To ważne, szczególnie dla osób o półdługich lub długich włosach, ponieważ dzięki temu kosmyki nie będą się plątać. Niezwykle ważne dla prawidłowego mycia włosów są przede wszystkim odpowiednio dobrane kosmetyki. Szczególnie poleca się naturalny szampon do włosów lub odżywkę (w przypadku mycia metodą OMO) do typu naszych włosów. Ważne też, aby były to produkty całkowicie bezpieczne, najlepiej naturalne i łagodne, niezawierające w swoim składzie szkodliwych substancji chemicznych jak SLS, silikony czy parabeny. Lepiej ich unikać, gdyż mogą przyczynić się do wielu poważnych problemów, jak osłabienie struktury włosów, nadmierne ich wypadanie. Pamiętajmy, aby stosować rozsądną ilość szamponu, gdyż nie zawsze więcej znaczy lepiej. Do krótkich i średniej długości wystarczy mniej więcej ilość orzecha włoskiego. Szampon należy połączyć z letnią wodą, spieniając — w takiej formie będzie łagodniejszy i lepiej rozprowadzi się na kosmykach.
Rozprowadzamy szampon delikatnym masażem, opuszkami palców, zaczynając od skóry głowy. Absolutnie nie można włosów szarpać czy trzeć skory, ponieważ może to prowadzić do podrażnienia, a nawet uszkodzić cebulki.

Metody mycia włosów

Metod mycia włosów jest wiele i w zależności od ich typu i kondycji możemy je spersonalizować pod swoje kosmyki. Oczywiście najbardziej znaną metodą, wśród mężczyzn, jest mycie włosów szamponem, czyli M. Plusem jest szybkość metody, jest ona łatwa prosta i nie wymaga od nas wiele czasu. Niestety powoduje częste plątanie się włosów i końcowo nie odżywia ich i nie regeneruje.
Nieco lepsza od poprzedniej jest metoda MO, polegająca na myciu włosów szamponem, a następnie odżywką. Oczywiście jest lepsza niż poprzednia, jednak wciąż nie sprzyja pielęgnacji włosów. Kolejna to OM, w której mycie zaczynamy od aplikacji odżywki, którą nakładamy na całą długość włosów. Spłukujemy ją letnią wodą i następnie nakładamy szampon, który po chwili również usuwamy z włosów. Dzięki tej metodzie włosy nie plączą się podczas mycia, są nawilżone, ale i oczyszczone. OM to szybka i łatwa metoda i najbardziej popularna.

Ostatnia metoda, OMO, czyli składający się z 3 kroków: odżywka, szampon, odżywka. Jest uwielbiana przez kobiety dbające o wygląd włosów. Dzięki nie włosy nie tracą nawilżenia, są delikatnie natłuszczone i mocno odżywiane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here