Mycie włosów metodą OMO – na czym polega?

0
886

OMO to nieco mało popularna metoda pielęgnacyjna, które doskonale wpływa na kondycję włosów i skóry głowy. OMO ochroni włosy zniszczone, ale i kręcone, rozjaśniane i puszące się. Może pomóc dogłębnie zregenerować i nawilżyć suche włosy. Składa się z trzech prostych kroków.

OMO – co to znaczy i na czym polega?

W zagadkowej nazwie OMO kryje się bardzo prosta nazwa. O-odżywka, M-mycie, O-odżywka. Ta trzyetapowa, nieinwazyjna pielęgnacja włosów potrafi zdziałać prawdziwe cuda. Polega ona na tym, że na zwilżone włosy (ale nie skórę głowy), przed nałożeniem szamponu stosujemy odżywkę. Ma ona na celu zabezpieczenie włosów (zwłaszcza końcówek) przed wysuszającym działaniem szamponu. Metoda OMO sprawdzi się szczególnie u osób, które mają suche i zniszczone włosy. Poleca się ją również w przypadku włosów farbowanych (pomaga dłużej zachować kolor) i kręconych – włosy będą miękkie, a skręt mocniejszy. Metoda ta nie sprawdzi się jednak w przypadku każdych włosów. Te, które łatwo obciążyć mogą stać się zbyt ciężkie. Znakomicie poradzi sobie z kolei z pasmami wysokoporowatymi, średnioporowatymi, zniszczonymi i przesuszonymi. Dobrze je zregeneruje, wzmocni i nawilży. Dodatkowo metoda OMO ochroni je przed działaniem silnych czynników zewnętrznych, takich jak: wiatr, suszenie, czy nawet codzienne czesanie. To kuracja, która można stosować około 2 dni w tygodniu, nie można jej stosować w sposób ciągły. Zaleca się również, aby raz na 2 tygodnie umyć włosy samym szamponem z SLS-em, który dokładnie oczyści skórę głowy.

Jakich kosmetyków należy używać myjąc włosy metoda OMO?

Aby rozpocząć mycie włosów metodą OMO niepotrzebne są właściwie żadne akcesoria, a jedynie dobrze dobrane kosmetyki do pielęgnacji włosów. Warto sięgać po szampony i odżywki. W składzie nie mogą znajdować się SLS-y i SLES-y. Ważne, aby w składzie nie było też mydła. W doborze kosmetyków do OMO istotne jest również zachowanie tzw. równowagi PEH, która polega na zastosowaniu protein, emolientów i humektantów. roteiny: oznaczane są w składach kosmetyków z przedrostkami: egg, milk, silk, oat, corn, soy, elastin, wheat, hydrolyzed, arginine, serine, amino, acid, acids, l-cysteine.
molienty: to wszelkie oleje, masła, woski (-oil, -butter, -lanolin, wax), a także silikony i alkohole tłuszczowe. Jeśli zostanie źle dobrane poszczególne kosmetyki: odżywka myjąca, szampon lub odżywka końcowa – w efekcie możemy spotkać się nie z odżywieniem, a z obciążeniem i przetłuszczaniem się włosów.

Jak prawidłowo myc włosy metodą OMO?

Według definicji OMO należy rozpocząć od nałożenie odżywki na całą długość włosów z pominięciem skórę głowy. Ma to chronić włosy (szczególnie końcówki) przed wysuszającym działaniem niektórych jego składników. W tym etapie warto wykorzystać słabszą odżywkę, z której nie do końca się sprawdziła. Możemy też wykorzystać maskę lub olej do włosów i ten ostatni kosmetyk jest szczególnie polecany. Tak naprawdę olej powinniśmy dobrać do porowatości naszych włosów. Porowatość może być niska, średnia lub wysoka. Jest ona zależna od struktury włosów, ich kondycji, zabiegów, które wykonujemy. Określa, w jaki sposób są odchylone łuski włosa — im bardziej odchylone, tym włos może być bardziej podatny na uszkodzenia, im mniej odchylone, tym mocniejsze i zdrowsze.

Olej dopasowuje się do porowatości włosów, ale warto eksperymentować. Jeśli mamy włosy suche i zniszczone warto dobrać olej migdałowy, arganowy i kokosowy. Właścicielki włosów ze skłonnością do przetłuszczania zregeneruje zwykła oliwa z oliwek, olej winogronowy i jojoba. Problematyczne włosy z łupieżem będą potrzebować oleju z drzewa herbacianego lub z wyciągiem z rozmarynu.

Następnie nakładamy szampon, który nie zawiera sztucznych składników, które wypłukują keratynę i wtedy tracą nawilżenie. Rozsmaruj go, gdyż włosy na długości nie potrzebują aż tak intensywnego oczyszczenia. Masuj skórę głowy, aby dokładnie ją oczyścić. Następnie dokładnie spłucz oba produkty z włosów.

Ostatnim krokiem jest spłukanie szamponu i ponowne nałożenie odżywki. Należy odsączyć włosy i ponownie nałożyć drugą odżywkę na ich długości. Tym razem używając produktu o bogatszej konsystencji, najlepiej stosować te z dużą ilością emolientów, czyli substancji natłuszczających. Opcjonalnie, aby zwiększyć efekt odżywienia, można nałożyć na głowę foliowy czepek, okręcić ręcznikiem i potrzymać 30-40 minut. Na koniec należy spłukać dokładnie odżywkę i wysuszyć włosy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here