Włosy są one narażone na różne zagrożenia, łatwo poddają się czynnikom zewnętrznym, nie lubią narażenia na mało urozmaiconą dietę, ich końcówki coraz częściej się rozdwajają. Potrzebują odpowiednio dobranej pielęgnacji, a produkty powinny opierać swój skład o siły natury, które dostarczają włosom wysokiej jakości składników odżywczych. Zanim przystąpimy jednak do odpowiedniego ich traktowania, warto dowiedzieć się o nich więcej i ustalić typ włosów, a dokładnie ich porowatość.
Co to porowatość włosów?
Aby zdefiniować czym jest porowatość włosa należy zacząć od tego jak jest on zbudowany. Każdy włos składa się z kilku warstw. Porowatość określa to cechy fizyczne naszych włosów, ich stanu oraz budowy. Porowatość jest zależna od struktury włosów, zabiegów, którym były poddawane i sposobom ich pielęgnacji. Dlaczego tak ważne jest poznanie typu porowatości swoich włosów? Może to znacząco wpłynąć na ich kondycję i tym samym poprawić ich wygląd, aby był lśniące. Wyróżniamy trzy stopnie porowatości. Włosy mogą być: wysokoporowate, średnioporowate oraz niskoporowate. Co istotne, porowatość włosów nie jest stała. Może one zmieniać się pod wpływem różnych czynników.
Domowy test na porowatość włosów
Jeśli zastanawiasz się, jaką porowatość mają Twoje włosy, sprawdź poniższe testy, które pozwolą dowiedzieć się nieco więcej o swoich włosach i móc dobrać odpowiednie kosmetyki do ich pielęgnacji.
Pierwsza metoda to obserwacja czasu schnięcia włosów. Porowatość włosów można określić po tym, jak długo schną po myciu. Włosy niskoporowate bardzo trudno jest zmoczyć, ale jeśli już zaabsorbują wodę nie oddają jej tak łatwo. Łuski są domknięte, więc włos schnie bardzo długo. Dużo o włosach może też powiedzieć ich stylizacja. Próba zakręcenia loków i zrobienia upięcia też może powiedzieć wiele na temat włosów. Niskoporowate są bardzo trudne w stylizacji, mimo że ich kondycja jest najlepsza. Nie są tak bardzo podatne na kręcenia, a raz zakręcone szybko się prostują. Przeciwnie dzieje się z włosami średnio i wysokoporowatymi.
Typ włosów można określić również po samym ich wyglądzie. Niskoporowate charakteryzują się gładkimi, niemal zawsze prostymi kosmykami. W dodatku są niezwykle elastyczne i mięsiste. Średnioporowate mogą się już falować, bardziej wypadać i wyglądać gorzej. Zazwyczaj są bardziej suche, pozbawione blasku, mogą się rozdwajać na końcach. Wysokoporowate to przede wszystkim włosy kręcone z problemami typu silne rozdwajanie, matowienie i szorstkość w dotyku.
Niezawodnym sposobem jest też test szklanki. To bardzo ważny eksperyment i może nam dużo powiedzieć o typie włosa. Wystarczy wziąć miskę wypełnioną czystą wodą i fragment swojego włosa, a następnie odczekać 5 minut. Wrzucony do szklanki może zachowywać się różnie – przy włosach niskoporowatych utrzyma się na powierzchni, przy średnioporowatych będzie powoli tonął, a przy wysokoporowatych opadnie na dno niemal od razu. Co ważne – warto sprawdzić kilka fragmentów, bo włosy na różnej długości mogą mieć inną porowatość.
Rodzaje włosów
Włosy niskoporowate to typ najłatwiejszy, a w zasadzie najmniej wymagający pod kątem pielęgnacji. Wyróżniają się naturalnymi, gładkimi, sypkimi i błyszczącymi kosmykami, a w dodatku łatwo się rozczesują. Mają zwartą budowę, ponieważ ich łuski ściśle przylegają do łodygi. Przez to składniki kosmetyków nie wnikają do ich wnętrza, lecz osadzają się na powierzchni i przeciążają lub nasilają ich przetłuszczanie. Niskoporowatym włosom często brak jest objętości i łatwo je przeciążyć, a nadmiar sebum sprawia, że bywają tłuste już drugiego dnia po umyciu. Do mycia włosów niskoporowatych sięgaj po szampon, który jest skomponowany z naturalnych składników. Jednocześnie doskonale reguluje pracę gruczołów łojowych i wzmacnia włosy oraz delikatnie unosi je u nasady. Włosy niskoporowate dobrze chłoną oleje o małych cząstkach, olej kokosowy, arachidowy, lniany, rycynowy i słonecznikowy.
Przy włosach średnioporowatych łuski włosa odstają, są kompletnym przeciwieństwem włosów gładkich, ale w mniejszym stopniu niż w przypadku włosów wysokoporowatych. To typ włosa, który są dość łatwo się pielęgnuje, dobrze się układają i nie sprawiają problemów przy wyborze kosmetyków, czasem tylko mogą się puszyć. Włosy średnioporowate dobrze chłoną oleje o średnich cząstkach, czyli oliwę z oliwek, olej ze słodkich migdałów, olej makadamia, sezamowy, z awokado, arganowy, lniany i jojoba.
Włos o wysokiej porowatości ma nieregularnie rozmieszczoną łuskę, która mocno odstaje od kory włosa i łatwo reaguje na zmiany temperatury i wilgotności powietrza. Są wyjątkowo wrażliwe i łatwo się niszczą. Należy je nieustannie nawilżać i natłuszczać, traktować spersonalizowanymi olejami. Są też przy tym bardzo podatne zarówno na stylizację, farbowanie, jak i różnego rodzaju zabiegi fryzjerskie. Włosy wysokoporowate dobrze chłoną oleje o dużych cząsteczkach, czyli np. olej słonecznikowy, lniany, z nasion czarnuszki, z orzechów laskowych.