Zmarszczki pod oczami pojawiają się stosunkowo najwcześniej i najczęściej są to zwykłe zmarszczki mimiczne. Powód jest niezwykle prosty Dzieje się tak, ponieważ skóra w tym miejscu jest cienka i delikatna. Nie znajduje się pod nią warstwa tłuszczu. Ponadto to te okolice najczęściej marszczymy; czy to pod wpływem emocji, czy też np. wrażliwości na słońce. Skóra wokół oczu ma duże tendencje do przesuszania się. Można jednak, dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie, opóźnić ich pojawienie się, czy, jeśli już zostały zauważone, zmniejszyć ich widoczność. Dowiedz się, jak zapobiegać zmarszczkom, jakie są domowe sposoby na zmarszczki i jaki zabieg na usuwanie zmarszczek wybrać!
Zmarszczki pod oczami skąd się biorą?
Mięsień oka jest niezwykle pracowity – wykonuje dziennie nawet kilka tysięcy ruchów podczas mrużenia oczu. U osób ekspresyjnych, często śmiejących się – takich zmarszczek jest jeszcze więcej. Pod oczami pojawiają się dość wcześnie, bo już po 25 roku życia. Zmarszczki pod oczami mogą dodawać uroku – są bowiem charakterystyczne dla osób pogodnych, wyrażających pozytywne emocje ekspresyjną mimiką. Z czasem jednak, pod wpływem naturalnego procesu starzenia i działania czynników zewnętrznych, takich jak nieodpowiednia pielęgnacja, promienie UV czy zanieczyszczenia, kurze łapki pogłębiają się i utrwalają – w efekcie mogą więc dodawać lat nawet stosunkowo młodej osobie.
Częstą przyczyną pogłębiania się zmarszczek jest zbyt małe nawodnienie organizmu. Dlatego należy pamiętać o przyjmowaniu płynów. Skóra wysusza się od wiatru, mrozu i wysokich temperatur, dlatego w takich warunkach najlepiej sięgnąć również po dopasowane kremy monitorując stan skóry wokół oczu.
Zmarszczki pod oczami – masaż
Ćwiczenia twarzy będą doskonałym dodatkiem, dzięki którym skóra nabierze jędrności i blasku. Masaż wokół oczu na zmarszczki powinien być wykonywany z niezwykłą delikatnością tak, by nie doprowadzić do uszkodzenia delikatnej skóry. Usprawnia krążenie i ułatwia wchłanianie substancji aktywnych z oleju. Likwiduje opuchnięcia i rozjaśnia spojrzenie. Masaż zaczynamy od ulubionego naturalnego oleju i przygotowania skóry. Następnie przymierzamy się do masażu twarzy, zaczynając od wewnętrznego kąta oka, kolejno przesuwamy palce dalej wzdłuż brwi i dalej nad kość policzkową, w kierunku zewnętrznego oka. Skuteczność dzięki regularnemu wykonywaniu zobaczymy już w ciągu dwóch tygodni. Masaż zajmuje zaledwie kilka minut, może być włączony do codziennych, wieczornych rytuałów. To, co łączy każde ćwiczenia i masaże, to kierunek “od dołu do góry” – jest zgodny z przepływem krwi w żyłach i jednocześnie przeciwny do naturalnego wiotczenia i opadania skóry.
Domowe sposoby na zmarszczki pod oczami
Przede wszystkim trzeba zacząć od nawilżania. Woda to najlepsze źródło nawilżania skóry i nawadniania całego organizmu. Warto pilnować, aby wypijać około dwóch litrów dziennie. Należy pić tą wysoce mineralizowaną, w ilości co najmniej 8 szklanek każdego dnia.
Znanym, ale nieco już zapomnianym rytuałem jest okład z ogórków na oczy. Działa kojąco, nie podrażnia delikatnej skóry, za to ją odświeża i świetnie wpisze się w wieczorny relaks. Jest też świetnym sposobem na pozbycie się obrzęków i cieni pod oczami. Świeży ogórek to bogactwo nie tylko wody, ale też cennych witamin, na przykład C oraz E, które pobudzają skórę do produkcji kolagenu. W walce ze zmarszczkami wokół oczu niezawodne okażą się też maseczki przeciwzmarszczkowe. Można je komponować z produktów, które znajdziemy w każdej, domowej kuchni. Przyda się awokado, które zawiera ogrom witaminy E, nawilżająca oliwa z oliwek, łagodzące mleko, olej kokosowy, kurkuma, która spowalnia procesy starzenia się skóry, banan, cytryna oraz papaja, która pomoże pozbyć się martwych komórek naskórka, by wspomóc produkcję tych nowych. Wszystkie te składniki działają przeciwzmarszczkowo, więc można je dowolnie łączyć i nakładać na skórę wokół oczu.
Niezawodne okażą się też naturalne olejki eteryczne. Te, które pozwolą pozbyć się zmarszczek wokół oczu, a przy tym będą łagodne dla delikatnej skóry twarzy to przede wszystkim: olejek różany, olejek arganowy oraz olejek migdałowy. Wszystkie można łączyć z kremami odżywczymi, kilka kropli dodawać do serum bądź maseczek. Można je również nakładać bezpośrednio na skórę.
- Glaser D.A., Anti-aging products and cosmeceuticals, 2004
- Miczka A., Roślinne komórki macierzyste w kosmetykach, 2016