Czy wiedzieliście, że włosy też można przeziębić? Zdarza się to najczęściej jesienią i zimą, kiedy organizm atakowany jest przez chłód, a duże wahania temperatur mogą prowadzić do jego osłabienia. Wiatr i chłód źle wpływają również na cebulki włosów, co może zawarzyć na pogorszeniu się wyglądu naszej czupryny. Przeziębienie włosów, a właściwie może mieć bardzo poważne skutki dla ich kondycji, a nawet powodować wzmożone wypadanie. Dowiedz się więcej!
Jak niskie temperatury wpływają na włosy?
Sezon jesienno-zimowy niesie ze sobą infekcje wirusowe. Nasz organizm wystawiony jest na wzmożone działanie niskich temperatur I osłabienie. Włosom towarzyszy pogorszenie, towarzyszy łamliwość, suchość a także nadmierne wypadanie.
Sezon jesienno-zimowy powoduje pogorszenie, towarzyszy łamliwość, suchość a także nadmierne wypadanie. Zima to okres niezwykle ekstremalny dla naszych kosmyków. Dobrą kondycję włosów. Nasza fryzura musi borykać się z mrozem, ciepłymi czapkami. Tutaj warto się zatrzymać, bo sam wybór czapki jaką nosimy zimą jest również niezwykle ważny. Jeśli jest za ciepła to przegrzewamy gruczoły łojowe, co sprawia, że pracują wyjątkowo intensywnie. Z kolei zbyt cienka czapka podczas mroźnych dni, nie zapewni odpowiedniego zabezpieczenia przed utratą ciepła. Najlepszym wyborem na zimowe dni więc czapki wełniane, ponieważ nie przegrzewa się w nich głowa i w takiej czapce gruczoły łojowe pracują prawidłowo.
To nie wszystko nasze włosy musza się też zmierzyć z suchym powietrzem z grzejników i gwałtownymi zmianami temperatur. Mróz powoduje wypadanie włosów, osłabiając ich cebulki, więc noszenie czapki to absolutna konieczność, jeśli chcemy zachować je w dobrej kondycji. Nakrycia głowy mają jednak minusy – włosy trzymane w cieple, często bez dostępu powietrza, zaczynają produkować duże ilości sebum, co sprawia, że zimą fryzura szybciej się przetłuszcza. Co gorsza takie warunki sprzyjają też rozwojowi grzybów, które powodują powstawanie łupieżu.
Zima nie sprzyja również dłuższym włosom. Z powodu niskich temperatur oraz sezonu grzewczego, struktura naszego włosa jest zwykle bardziej matowa, słaba, a w dodatku skłonna do puszenia się. Wychodząc z domu w zimę należy również dokładnie suszyć włosy. Mokry bądź wilgotny kosmyk, który przemarznie jest bardziej podatny na złamania, odkształcenia i uszkodzenia mechaniczne.
Kondycja włosów a nasz organizm
Włosy powinny być pielęgnowane przez cały rok, jednak zimą powinniśmy się bardziej zatroszczyć. Najlepiej przygotować je do niełatwego sezonu zimowe już latem, aby były silniejsze i lepiej sobie poradziły. Należy zacząć od diety bogatej w witaminy i minerały. Warto zacząć wdrażać do swoich codziennych posiłków tzw. superfoods, które wpływają korzystnie na nasz organizm. Żeby włosy nie wypadały, skóra głowy musi być zdrowa. Na wzmocnienie fryzury pomagają również kuracje, zarówno w postaci olejowania, jak i wcierek, które są bogate w czynne substancje w skoncentrowanej postaci powodujące pobudzenie procesów regeneracji komórek.
Jak pielęgnować włosy zimą?
Przede wszystkim warto zacząć od diety. Jedne z najważniejszych witamin dla włosów to witaminy z grupy B. Warto zmienić szampon na delikatniejszy, nawilżający zamiast silnie oczyszczającego, który ma w składzie jak największą ilości składników naturalnych np. ziół czy minerałów. Szampon, zimą, im mniej się pieni, tym lepiej dla włosów. Można sięgnąć po szampony dla niemowląt lub zastosować metodę mycia włosów typu OMO, czyli odżywka, mycie, odżywkę. Raz na tydzień lub dwa tygodnie poleca się stosować olejowanie włosów z dodatkiem oleju, który najlepiej będzie pasował to rodzaju włosa. Staraj się używać nawilżających odżywek po każdym myciu głowy. Świetnie odżywi włosy maska ze spiruliny. Jako doskonałe nawilżacze do włosów sprawdzają się również: kwas hialuronowy, aloes i panthenol. Zimą warto zrezygnować z codziennego suszenia włosów suszarką na rzecz osuszania włosów bawełnianym ręcznikiem. Zaleca się wymienić szczotka na te z naturalnym włosiem, ponieważ plastikowy model powoduje, że włosy jeszcze bardziej się elektryzują.