OCM – co to jest, jak stosować?

0
1018

OCM to naturalny, prosty i tani sposób na dokładne, ale delikatne oczyszczanie skóry twarzy olejem. Metoda ta regularnie praktykowana wpływa na poprawę wyglądu cery, dogłębne oczyszczanie i promienną, miękką skórę. Zanim jeśli zdecydujesz się na tego typu oczyszczanie twarzy– warto dowiedzieć się, jak faktycznie wpływa na skórę.

OCM o co w tym chodzi?

OCM to skrót od Oli Cleansing Method i oznacza pielęgnację polegającą na oczyszczaniu twarzy olejami. Metoda bazuje na prostej zasadzie, że tłuszcz najlepiej rozpuszcza się w innych tłuszczach. Tłuste kosmetyki, zanieczyszczenia, kurz i nadmiar sebum na skórze wymagają dokładnego, codziennego oczyszczania. Sebum, to tłuszcz – dlatego też oleje naturalne mają pomagać rozpuszczanie go wraz z zanieczyszczeniami, wnikać do porów i zapobiegać ich zatykaniu. W przeciwieństwie do tradycyjnego sposobu mycia twarzy przy pomocy środków pielęgnacyjnych, nie narusza pH skóry. W dostępnych na rynku kosmetycznym do oczyszczania twarzy znajdują się takie składniki, jak: alkohol, mydło, parabeny, SLS czy konserwanty. Zaburzają prawidłową pracę gruczołów łojowych oraz funkcjonowanie naturalnej flory bakteryjnej. Takie inwazyjne działania powodują reakcję obronną. Skóra zaczyna produkować więcej sebum. Skutkuje to powstawaniem wyprysków, wysuszeniem skóry, nie mówiąc już od uczuciu podrażnienia i ściągnięcia. Metoda OCM pozwala uniknąć tego typu przykrych konsekwencji, jednak tylko wtedy, gdy jest dostosowana do rodzaju cery.

Przy pierwszych dniach kuracji niezwykle istotna jest cierpliwość i konsekwencja, ale też odpowiednie dobrane oleje. Oleje wyciągają zabrudzenia zalegające w porach naprawdę długo i głęboko, co na początku wizualnie przekłada się na wysyp krostek.

Prawidłowo praktykowana pozwoli uzyskać zdrową, nawilżoną i gładką twarz z wygojonymi stanami zapalnymi i bez wyprysków.

OCM – jakich olejków używać?

Odpowiedź jest prosta – olejków w 100% naturalnych. Podstawą praktycznie wszystkich przepisów na udane OCM jest wybór olejku,dopasowanego do rodzaju skóry. Aby przygotować się do pielęgnacji niezbędne będą: olej bazowy, olej rycynowy oraz oleje dodatkowe oraz ręczniczek. Oleje miesza się w odpowiednich proporcjach. Olej bazowy to podstawa zabiegu, powinien być on jak najlepiej dopasowanych do wymagań skóry. Dla cery tłustej dobrze sprawdza rzadsze oleje o lekkiej konsystencji. Im skóra bardziej sucha lub odwodniona, tym gęstsze i treściwsze oleje można stosować. Cery tłusta i problematyczna powinny skierować się ku oleju lnianego, oleju rzepakowego i oleju słonecznikowego. Z kolei właścicielki skóry suchej powinny stosować olej rzepakowy, z pestek winogron oraz awokado. W metodzie tej OCM niezbędna jest rola oleju rycynowego, jednak trzeba pamiętać, że nie można go stosować samodzielnie. Poniżej znajdziecie proporcje:

– skóra sucha: 10% oleju rycynowego i 90% oleju bazowego,

– skóra normalna i mieszana: 20% oleju rycynowego i 80% oleju bazowego,

– skóra tłusta: 30% oleju rycynowego i 70% oleju bazowego,

skóra problematyczna/trądzikowa: proporcje zależą od ogólnej kondycji skóry, (osobiście uważam, że powinny wynosić od 10-20% oleju rycynowego).

Oleje dodatkowe nie są niezwykle potrzebne, jednak mogą wnieść dodatkowe działanie na skórę. Wybór jest ogromny, jednak warto kierować się jak zawsze – potrzebami skóry.

Oczyszczanie twarzy krok po kroku

Przystępując do zabiegu OCM, należy rozgrzać mieszankę olejów w dłoni. Następnie powinno się go wmasować okrężnymi ruchami w suchą cerę – także w usta, brwi i rzęsy, jeśli znajdują się na nich kolorowe kosmetyki. Następnie przykładamy do twarzy nawilżony wodą bawełniany ręcznik. Nie trzemy nim buzi, tylko przykładamy do niej i odczekujemy chwilę. Następnie przepłukujemy ściereczkę w zimnej wodzie i ponownie przykładamy do twarzy.  Zimna woda będzie idealnym zakończeniem zabiegu, ponieważ zamyka pory.  Rytuał można też powtórzyć trzeci raz i dopiero za ostatnim należy przetrzeć delikatnie cerę. Metoda OCM oczyszcza i nawilża skórę sprawiając, że staje się miękka i przyjemna w dotyku. Ten sposób oczyszczania cery sprawdza się bez względu na typ skóry. Przy cerze naczynkowej i wrażliwej lepiej zrezygnować z przecierania ściereczką. W takiej sytuacji Najpierw warto wmasować w twarz mieszankę olejków, a następnie przemyć ją wodą z dodatkiem bardzo delikatnego mydła Aleppo, który koi skórę i ma działanie oczyszczające. Warto mieć na uwadze, szczególnie przy cerze trądzikowej, że nie każdy olej jest odpowiedni od stosowania w metodzie OCM. W szczególności trzeba uważać na popularny olej kokosowy. Jest on ciężki i komodogenny- może powodować zapychanie się skóry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here