Skąd się bierze kwaśny smak w ustach?

0
1851

Kwaśny posmak w ustach to nieprzyjemny objaw, który powoduje dyskomfort w życiu codziennym, zwłaszcza gdy utrzymuje się przez dłuższy czas. Większość dorosłych osób zetknęło się z tego typu problemem przynajmniej raz w życiu. O czym może świadczyć kwaśny posmak w ustach? Poznaj przyczyny powstawania dziwnego smaku, w poniższym artykule rozwiejemy wątpliwości.

Uczucie kwaśnego smaku w ustach

Uczucie kwasowości w ustach może zakłócać normalne funkcjonowanie, odbierać przyjemność z jedzenia lub być jednym z szeregu dokuczliwych objawów, w zależności od dolegliwości, która go powoduje. Kwaśny smak w większości przypadków jest spowodowany nadmiarem wypitej kawy, herbaty czy słodyczy. We krwi odkładają się wówczas resztki przemiany materii, które sprawiają, że zaczynamy odczuwać gorzki smak na języku. Jedną z przyczyn gorzkiego posmaku może być suchość w jamie ustnej na skutek niedoboru śliny, czyli kserostomia. Ślina jest barierą dla zarazków, zawiera m.in. specjalne białka tzw. defensyny, które rozregulowują metabolizm grzybów i bakterii. Dlatego im mniej śliny wytwarzamy, tym lepsze warunki dla rozwoju drobnoustrojów stwarzamy.

Przyczyny kwaśnego posmaku w ustach

Przyczyny zaburzeń smaku mogą być bardzo różne, począwszy od patologii zlokalizowanych w jamie ustnej, przez uszkodzenie dróg nerwowych przewodzących impulsy do ośrodków w mózgowiu, a skończywszy na niedoborach pokarmowych i zaburzeniach metabolicznych związanych z chorobami ogólnoustrojowymi czy też wpływem leków. Kwaśny posmak jest też częstą dolegliwością kobiet ciężarnych. A to dlatego, że zmagają się dużymi zmianami hormonalnymi. Nieprzyjemny kwaśno-metaliczny smak w ustach. Jest on przyczyną zmian w stężeniach hormonów, które odpowiadają za kontrolę zmysłu smaku. Objawy te są szczególnie wyczuwalne w pierwszym trymestrze.
Najczęściej diagnozowaną przyczyną kwaśnego posmaku w ustach jest zaniedbywanie higieny jamy ustnej lub schorzenia zębów i dziąseł. Za kwaśny posmak w ustach odpowiadają najczęściej bakterie, które gromadzą się na w przestrzeniach miedzyzębowych, dziąsłach, w przestrzeniach oraz na języku. Oprócz kwaśnego posmaku w ustach problemom stomatologicznym może też towarzyszyć nieświeży oddech.
Zmianę smaku oraz kwaśny posmak w ustach mogą też powodować bytujące w jamie ustnej grzyby. To one często powodują, że na języku pojawia się trudny do usunięcia, biały nalot. Osoby walczące z przewlekłym zapaleniem zatok również mogą zmagać się z tym nieprzyjemnym uczuciem.
Nasze wybory żywieniowe również mogą powodować kwaśny posmak w ustach. Jest on związany sięganiem po produkty wysoko przetworzone. Niska wartość odżywcza oraz dodatek sztucznych składzików np. barwników, konserwantów, stabilizatorów i zagęstników powodują problemy trawienne oraz sprzyjają pojawieniu się w ustach nieprzyjemnego posmaku. To nie wszystko! Warto rozważyć picie czarnej kawy, którą często nadużywamy. Spożywana na pusty żołądek i w zbyt dużej ilości może powodować kwaśny oraz gorzki posmak w ustach, a także stać się przyczyną bólu brzucha oraz zgagi.

Kwaśny posmak może być też spowodowany wrzodami żołądka. Często towarzyszą im bóle brzucha, wzdęcia, wymioty oraz nudności, a nawet ucisk w klatce piersiowej. Nierzadko jest też objawem refluksu żołądkowo- przełykowego. Towarzyszy mu wtedy chrypka, suchy kaszel, nieświeży oddech i ból gardła.
Może być też powiązany ze stosowaną antybiotykoterapią. Niektóre antybiotyki przyczyniają się do metalicznego lub kwaśnego posmaku w ustach. Jednak z reguły te dolegliwości mijają samoistnie wraz z zakończeniem terapii.

Jak walczyć z kwaśnym posmakiem w ustach?

Poza skonsultowaniem stanu zdrowia z lekarzem i wdrożeniem spersonalizowanego leczenia, można skorzystać również z prostych, domowych metod, które pomogą przywrócić zdrowy smak w ustach i dobre samopoczucie. Jednym z najprostszych metod jest porządne wyszczotkowanie zębów oraz języka. Naturalną metodą jest również płukanie jamy ustnej olejem, który w ciągu kilku minut zbierze nieprzyjemne toksyny. To bardzo pomocna kuracja, która wspiera organizm w walce z substancjami, które nas zanieczyszczają. Do walki z kwaśnym posmakiem świetnie spisze się również żucie goździków. Posiadają nie tylko własności przeciwbólowe, ale i antybakteryjne, dzięki czemu skutecznie radzą sobie z infekcjami jamy ustnej. Dodatkowo żucie goździków błyskawicznie odświeża oddech, zwalczając nieprzyjemny zapach z ust!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here