Naturalne metody łagodzące astmę alergiczną

0
820

Astma jest obecnie jedną z najczęściej diagnozowanych chorób układu oddechowego. To przewlekłe zapalenie oskrzeli prowadzące do ich niekontrolowanego ich skurczu. Czym jest astma alergiczna, co może wywołać jej atak i jak można złagodzić jej objawy? Przeczytaj poniżej.

Czym jest astma alergiczna i jakie są jej objawy?

Astma alergiczna natomiast może rozpocząć się w każdym wieku, najczęściej jednak pojawia się w dzieciństwie i ma podłoże genetyczne. Ważną rolę odgrywają również alergeny występujące w mieszkaniach lub w środowisku zewnętrznym. Nie bez znaczenia są również wirusowe zakażenia układu oddechowego przebyte w dzieciństwie.

Istotą choroby jest przewlekły stan zapalny oskrzeli, który po spotkaniu z alergenem objawia się męczącym kaszlem, zazwyczaj suchym i napadowym z wydzieliną, której nie można odkrztusić. Niektórzy opisują atak jako niepokojące uczucie ucisku w okolicy serca. Objawy mają różne nasilenie mogą pojawiać się o każdej porze, jednak najczęściej dają o sobie znać najczęściej nad ranem i w nocy. Oprócz charakterystycznego kaszlu często astmie alergicznej towarzyszy również świszczący oddech oraz katar.  Zdarza się, że objawy ustępują samoistnie, zazwyczaj jednak wymagają leczenia.

Co może wywołać atak astmy?

Napady astmy może wywołać praktycznie dowolny alergen, jak roztocza kurzu domowego, grzyby czy alergeny zwierząt domowych. Atak astmy mogą wywołać również pyłki roślinne lub dym tytoniowy. W ostatnim czasie coraz więcej jest astmatyków, u których bezpośrednią przyczyną choroby jest zanieczyszczone powietrze, czyli smog. Warto wiedzieć, że nie tylko kontakt z alergenem może wywołać napad astmy. Czynnikiem wywołującym atak mogą okazać się również wysiłek fizyczny lub bardzo silne emocje.

Astma alergiczna – leczenie

Leczenie astmy przede wszystkim polega na łagodzeniu objawów. Dzięki wdrożeniu odpowiedniej terapii da się ją opanować, a nawet doprowadzić do okresów bezobjawowych i zatrzymać jej dalszy rozwój. Chorym podaje się najczęściej leki z grupy glikokortykosteroidów wziewnych i donosowych, których zadaniem jest rozkurczyć oskrzela i ułatwić oddychanie. Poprawiają czynność płuc i zmniejszają wrażliwość układu oddechowego, zapobiegając zaostrzeniom lub znacznie je osłabiają. Tym samym mają korzystny wpływ na jakość życia pacjentów.

Astma alergiczna domowe sposoby

Astma alergiczna, choć jest chorobą nieuleczalną, to istnieją również domowe sposoby na jej złagodzenie. Nie są to praktyki odpowiednio skuteczne, jednak z powodzeniem wspomagają leczenie farmakologiczne łagodząc objawy.

Najpopularniejsze zioła w leczeniu astmy to babka lancetowata, lipa, macierzanka, dziewanna, tymianek, skrzyp, rumianek, ślaz, czarny bez. Wystarczy zrobić napar z 5 łyżek wybranego zioła, gotować przez 15 minut i napój nadaje się do spożycia.  Wyżej wymienione zioła są niezbędne w leczeniu antyoksydantów i witamin, które wzmacniają odporność chorego, chroniąc przed infekcjami wirusowymi, a przede wszystkim działają też rozrzedzająco na zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę i pomagają w jej usunięciu.

leczenie astmy aromaterapiaChoć aromaterapia powinna być wykonywana po konsultacji z lekarzem jest również pomocna w leczeniu stanów zapalnych oskrzeli, zmniejszaniu ilości śluzu w drogach oddechowych oraz łagodzenia objawów astmy. Najbardziej pomocne są olejki: sosnowy, tymiankowy, lawendowy.

Astmatykom zaleca się też wykonywanie raz dziennie inhalacji z solą fizjologiczną, która rozrzedza zalegającą wydzielinę. Taki rodzaj inhalacji poprawia komfort codziennego funkcjonowania i łagodzi epizody. Jej ogromną zaletą jest fakt, że może być stosowana zarówno o osób starszych, jak i dzieci, a jej przygotowanie jest niezwykle proste. Wystarczy pochylić się nad miską z roztworem z gorącą wodą z dodatkiem soli fizjologicznej. Następnie zakryć głowę ręcznikiem tak, by zakryła również miskę i pochylić się nad parą.

 

  1. National Health Services (2018) Asthma.
  2. Maśliński S., Ryżewski J. (red.) (2012)  Podręcznik dla studentów medycyny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here