Karmienie młodych rybek – porady dla początkujących hodowców

0
1032

Młode rybki, nazywane także narybkiem, stawiają przed swoimi hodowcami szczególne wymagania. Często, konieczne okazuje się przygotowanie dla nich osobnego zbiornika, w którym będą odseparowane od zagrażających im rybek dorosłych. Narybek wymaga także stosowania specjalnej karmy lub nawet podawania jej w określony sposób. Poniżej udzielamy kilku porad dla początkujących akwarystów, którzy są zainteresowani rozmnożeniem swoich zwierzątek. Dowiesz się jak karmić narybek, by wyrosły z nich dorosłe osobniki oraz jakie są ich szczególne potrzeby żywieniowe. 

Najważniejsze zasady w karmieniu rybek młodych 

Narybek, czyli rybki młode, które nie ukończyły jeszcze pierwszego roku życia, są już najczęściej w stanie samodzielnie zdobywać, konsumować i przyswajać pożywienie. Często, już po 5 dniach od narodzin, rybki opróżniają swój woreczek żółciowy i stają się gotowe do odżywiania. Pojawia się wówczas pytanie – czym należy karmić młode rybki? Czy stosować ten sam pokarm, który był podawany ich rodzicom, czy też należy sięgnąć po specjalną kategorię produktów? 

Oczywiście, nie ma jednoznacznej odpowiedni na to pytanie. Wszystko zależy od konkretnego gatunku, który hodujesz, oraz jego specyficznych potrzeb żywieniowych. Warto jednak przedstawić najważniejsze zasady karmienia narybka, które można stosować niemal zawsze. Przede wszystkim, zacznij od podawania tego samego pokarmu, którym żywią się dorośli przedstawiciele gatunki. Można go nieco urozmaicić, suplementować karmę mrożoną oraz żywą, a także dodatki w postaci pyłu lub wyjątkowo niedużych płatków. 

Warto pamiętać, że rozmiar otworu gębowego ma wpływ na możliwości odżywiania się rybek. W przypadku narybka należy wybierać płatki lub granulat niewielkich rozmiarów, które będą łatwiejsze do spożycia i przyswojenia. 

Karma dedykowana dla narybka – jak wybrać, by trafić? 

Dobrym pomysłem jest sięgnięcie po produkty dedykowane dla rybek młodych. Producenci takiej karmy dokładają starań, by ich mieszanki były odpowiednio zbilansowane oraz wysoce wartościowe. Szczególnie popularna jest dostawa karmy dla rybek ze sklepu Aquael, w którego ofercie znajdują się produkty dostosowane do potrzeb konkretnych grup rybek hodowlanych. 

Przeglądając dostępne produkty, warto zwrócić uwagę na zawartość białka, węglowodanów, tłuszczy oraz błonnika. Ich proporcje powinny być dostosowane do konkretnych gatunków oraz wymogów rybek dorastających. Warto też pamiętać, że narybek bywa dość humorzasty i często ignoruje karmę przez pierwsze dni swojego życia. Dopiero po upływie czasu, przekonuje się do niej i uznaje za wartościowy posiłek. 

Jeśli narybek znajduje się w zbiorniku wraz z innymi, dorosłymi rybami, z którymi konkurował będzie o dostęp do karmy, wówczas warto zastosować dodatkowe produkty. Zalecane są pokarmy w postaci zawiesiny, którą wkrapla się do zbiornika. Pomocne mogą okazać się także tabletki, przeznaczone dla ryb żerujących na dnie. Po umieszczeniu w wodzie tabletka opada na dno, a rybki mogą ją swobodnie podgryzać. 

Na koniec warto podkreślić, że rybki młode należy karmić częściej niż ich dorosłe odpowiedniki. Niekiedy zaleca się podawanie karmy aż pięć razy w ciągu dnia, aplikując za każdym razem jej niewielką ilość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here