Jadalnia w stylu skandynawskim – porady aranżacyjne

0
762

Styl skandynawski święci triumfy popularności. Wiele osób angażujących pierwszy raz w życiu swoje cztery katy decyduje się właśnie na styl skandynawski. Jego popularność wynika między innymi z atrakcyjności wizualnej oraz łatwej aranżacji. Styl skandynawski szczególnie dobrze sprawdza się w kuchniach i jadalniach, czyli pomieszczeniach o stosunkowo praktycznym charakterze. Poniżej przedstawiamy najważniejsze porady aranżacyjne dedykowane dla osób pragnących urządzić swoje skandynawskie wnętrza. Dowiesz się jakie wyposażeni wybrać do skandynawskiej jadalni oraz jakich wskazówek należy przestrzegać, by efekt był bardziej niż zadowalający. 

Wyposażenie jadalni w stylu skandynawskim – elementy ważne i najważniejsze

Jadalnia powinna zawierać duży blat (dopasowany względem ilości domowników), a także otaczające go krzesła. Od tych dwóch podstawowych elementów warto rozpocząć urządzanie każdej jadalni. Oczywiście, zalecamy zwracać uwagę przede wszystkim na meble wykonane z drewna, w tym na jego jasne odmiany. Nieco mniej przydatne w stylu skandynawskim są ciemne gatunki drewna. Wielu odbiorców decyduje się po prostu na stoły sosnowe, wyjątkowo urokliwe i atrakcyjne wizualnie. Najczęściej, wybór pada na blaty o kształcie prostokątnym (lub kwadratowym), które pomogą Ci stworzyć przytulne i uporządkowane wnętrze.

Stół należy otoczyć wygodnymi siedziskami. Dobrze dobrane i solidne krzesło skandynawskie może być wykonane z tego samego gatunku drewna co blat stołowy. Wiele osób decyduje się na ich wspólny zakup w komplecie. Warto też rozważyć zakup krzeseł tapicerowanych, o drewnianym stelażu. Modele takie mogą okazać się strzałem w dziesiątkę, szczególnie jeśli trafnie dobierzesz kolor obicia względem kolorystyki pomieszczenia. 

Pozostałe elementy wyposażenia jadalni powinny odpowiadać jej całościowemu charakterowi. Komody, szafy, regały, a także półki lub szafki RTV – to przykładowe umeblowanie, które może znaleźć się w Twojej jadalni. By ich obecność nie zaburzała stylistyki, warto brać pod uwagę przede wszystkim meble wykonane z jasnych odmian drewna oraz prezentujące wzornictwo o uniwersalnym charakterze. 

Oświetlenie w jadalniach skandynawskich

By jadalnia była maksymalnie funkcjonalna i estetyczna, warto wybrać wpasowany w jej charakter system oświetleniowy. Lampy sufitowe zalecamy wieszać przede wszystkim bezpośrednio nad stołem lub w jego najbliższej okolicy. Lampa sufitowa powinna być rozłożysta oraz jasna, najlepiej jeśli będzie posiadać duży lub szeroki klosz o jasnej tonacji kolorystycznej. Lampa powinna sprawnie rozpraszać światło, które będzie docierać do każdego miejsca w pomieszczeniu.

Dobrym pomysłem może być też wybór dodatkowych systemów oświetleniowych. W jadalni radzimy jednak zrezygnować z lamp stojących oraz podłogowych, które zajmowałby cenną powierzchnię podłogi. Lepszym wyborem będzie zdecydowanie się na zakup dodatkowych klientów – na przykład tych dedykowanych do montażu na ścianie. Kinkiety mogą podkreślić typowo domowy charakter całego pomieszczenia, czyniąc je jeszcze bardziej przytulnym oraz ciepłym.

Kinkiety w stylu skandynawskim mogą mieć drewnianą lub metalową obudowę. Świetnie sprawdzają zarówno kinkiety w kształcie reflektorów, których punktowym światłem możesz swobodnie sterować, jak i tradycyjne kinkiety z abażurem, rzucające smugi świetlne ku dołowi i górze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here