Sól fizjologiczna i jej zastosowanie

0
1198

Sól fizjologiczna ma wszechstronne zastosowanie i znajduje się praktycznie w każdej domowej apteczce.  Co ważne, może być stosowana zarówno u dorosłych, jak i u dzieci do przemywania oczu i nosa, inhalacji, a nawet oczyszczania skaleczeń i ran. Co warto wiedzieć o soli fizjologicznej? Sprawdź!

Sól fizjologiczna – co to?

Sól fizjologiczna nazywana również płynem fizjologicznym to nic innego, jak roztwór wody i soli a inaczej chlorek sodu o stężeniu 0,9%, który stanowi również jeden z głównych składników soli kuchennej. Jest obojętna dla skóry, a stężenie jest identyczne do stężenia płynów ustrojowych takich, jak łzy, ślina czy krew. Można ją znaleźć w każdej aptece, a opakowanie kosztuje zaledwie kilka złotych.

Czy sól fizjologiczną można stosować do oczu?

Sól fizjologiczna do oczu nie tylko chroni i pielęgnuje oczy, ale także pozwala załagodzić nieprzyjemne objawy związane z różnego typu podrażnieniami. Doskonale sprawdzi się w przypadku alergii, infekcji bakteryjnych czy wirusowych oraz stanów zapalnych. Zmniejszy zaczerwienienie oraz wstrzyma rozwój takich dolegliwości, jak ból, pieczenie czy szczypanie. Świetnie spisze się w nagłych przypadkach, gdy w oku znajdzie się ciało obce lub drażniący płyn. W takiej sytuacji należy zakropić kilka kropli, odczekać kilkanaście sekund, aż ciało obce lub nieprzyjemna substancja wypłynie. Jeśli nie wypłynie od razu należy delikatnie poruszyć powieką w celu łatwiejszego i bezpieczniejszego usunięcia ciała obcego.

Sól fizjologiczną często stosuje się niewłaściwie, jak w wypadkach zespołu suchego oka. Te zastosowanie jest błędne, gdyż sól zwilża, a nie nawilża powierzchnię oka. Kropla wodnego roztworu nie utrzymuje się długo na powierzchni oka – odparowuje i odpływa do dróg łzowych już po kilku mrugnięciach. Dobroczynne właściwości soli fizjologicznej do oczu dotyczą zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Sól fizjologiczna dla niemowląt

Sól fizjologiczna dla niemowląt powinna stanowić rutynę w wieczornej pielęgnacji dziecka. Szczególnie w przypadku czyszczenie noska dziecka i przemywania oczu.  Doskonale nadaje się do oczyszczania ropiejącego oka. Szczególnie u małych dzieci jest to częstą dolegliwością. Wydzielina ropna gromadzi się z powodu wielu powodów: mogą być to błędy w higienie oczu, reakcja alergiczna, pocieranie brudnymi rękami, a nawet stany zapalne lub – najczęściej – zapalenie spojówek. W każdym z tych przypadków ulgę przynosi przemycie oczu.

Sól fizjologiczna do oczu dla niemowląt, szybko oczyści oraz zregeneruje oczy i zatrzyma dalszy rozwój infekcji. Wystarczy wziąć gazik, wcześniej nasączony solą fizjologiczną, który należy przesuwać od zewnętrznego kącika oka do wewnętrznego. Jeśli po tej czynności jest ono dalej zanieczyszczone, należy ją powtórzyć. Warto pamiętać o zmianie wacika za każdym razem, by zapobiec rozprzestrzenieniu się infekcji. W przypadku mocno sklejonego oka, zaleca się przyłożenie mokrego gazika na kilka chwil do oka, co zadziała na wydzielinę rozmiękczająco.

Należy przy tym pamiętać, że zbyt duża ilość roztworu w przypadku dzieci może wywołać uczucie pieczenia, a co za tym idzie – płacz i złość.  Stosując sól warto zużyć całą ampułkę, nie jest wskazane przetrzymywać dłuższy roztwór. Powód jest dość prosty – zanieczyszczony drobnoustrojami płyn może stracić swoje właściwości.

Sól fizjologiczna do inhalacji

Sól fizjologiczną stosuje się również do inhalacji. Pomaga nawilżyć śluzówkę nosa, gdy zmagamy się z nieżytem nosa i gardła, także alergicznego, leczenie zapalenie zatok

Po zakropleniu soli fizjologicznej do otworów nosowych łatwiej pozbędziemy się zalegającej wydzieliny. Szczególnie zaleca się nebulizację z dodatkiem chlorku sodu rozpylonego przez nebulizator, świetnie spisze się też tradycyjna inhalacja z gorącą wodą. Pomoże oczyścić drogi oddechowe z wydzielin. Taki rodzaj inhalacji jest bardzo bezpieczny, dlatego można stosować je już u niemowląt i małych dzieci.

Sól fizjologiczna w kosmetyce

Sól fizjologiczną nie uczula i nie zmienia pH skóry, dlatego może być też stosowana do makijażu jako zamiennik płynu micelarnego. Choć nie poradzi sobie z makijażem wodoodpornym, będzie idealnym elementem codziennej pielęgnacji oczyszczania twarzy.

Nie podrażnia, doskonale nawilża i oczyszcza cerę. Oprócz tego może być też bazą do tworzenia domowych naturalnych kosmetyków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here