Rodzaje olejków eterycznych i ich właściwości

0
948

Olejki eteryczne to wspaniały dar od Matki Natury. Stosuje się je w leczeniu różnych celach: zarówno medycznych, jak i pielęgnacyjnych. Wpływają jednak także na stan psychiczny i odpowiednio dobrane, potrafią dodać energii, ukoić nerwy, poprawić nastrój lub koncentrację. Poznaj rodzaje olejków i ich wpływ na nasz organizm.

Rodzaje olejków eterycznych i ich właściwości

Olejki eteryczne polecane są osobom, które borykają się z problemami skórnymi, np. z trądzikiem. Warto wypróbować: olejek szałwiowy, a także goździkowy, który ma właściwości antybakteryjne. Olejek cytrynowy z kolei odświeża i działa ściągająco.
Olejek eteryczny lawendowy stosuje się przy stanach depresyjnych, lękach, zmęczeniu, histerii, napięcia nerwowego, bezsenności, katarze, a także grypie, stanie zapalnym zatok.
Olejek eteryczny z drzewa herbacianego – pochodzi z drzewa herbacianego, które – wbrew w nazwie – nie ma nic wspólnego z herbatą. W inhalacji i masażu stosowany jest podczas przeziębienia, grypy, infekcji wirusowej, zdenerwowania i histerii. Kąpiel z dodatkiem olejku herbacianego pomaga pozbyć się infekcji skóry, grzybicy, brodawek, kurzajek, infekcji i grzybicy narządów płciowych, pleśniawek pochwy i trądziku. Ze względu na wpływ na psychikę, nie powinno się podawać go dzieciom.
Olejek pichtowy znany jest ze swoich leczniczych właściwości, które mają szerokie spektrum działania. Kosmetyk ten ma między innymi właściwości antybakteryjne, przeciwzmarszczkowe, przeciwstarzeniowe oraz przyspieszające regenerację skóry. Wykazuje również właściwości immunostymulujące, przez co doskonale pobudza układ odpornościowy. To nieoceniona pomoc w walce z katarem, gdyż skutecznie rozszerza drogi oddechowe, dzięki czemu ułatwia oddychanie, a także upłynnia śluz, przez co jest pomocny przy infekcji górnych, jak i dolnych dróg oddechowych.
Olejek eteryczny różany – otrzymywany z kwiatów róży. Szczególnie poleca się go przy depresji, bezsenności, koszmarach sennych, napięciach nerwowych, stanach lękowych i bólach głowy. Stosowany na skórę w kąpielach lub podczas masażu spowalnia jej starzenie, likwiduje rozstępy. Kąpiel z dodatkiem olejku pomaga na podrażnienia, rany i poparzenia.

Olejki eteryczne a oleje – różnice

Olejki eteryczne często mylone są z pozyskiwanymi z roślin olejami. Tak naprawdę jedyne, co je łączy to fakt, że rozpuszczają się w tłuszczach, a nie w wodzie. Olej i olejek to dwa różne produkty. Pod nazwą „olej” kryją się oleje roślinne, natomiast „olejek” zarezerwowany jest dla olejków eterycznych. Jednakże, często można się spotkać z nazywaniem olejów zamiennie. Tymczasem olejki eteryczne i oleje to substancje zdecydowanie różniące się składem chemicznym i właściwościami. Oleje to ciekłe tłuszcze pochodzenia roślinnego, pozyskiwane między innymi z owoców, pestek lub kiełków. Tymczasem olejki eteryczne to ciekłe i lotne substancje zapachowe. Olejki, jak i oleje pełne naturalnych substancji, doskonale wpływają na kondycję ciała.
Mają intensywne zapachy, ale to tylko przyjemny dodatek, bo przede wszystkim wykazują niezwykle silne właściwości terapeutyczne – antyseptyczne, przeciwwirusowe, zabliźniające, kojące i przeciwzapalne.

Czy olejki eteryczne są bezpieczne?

Niektóre olejki eteryczne poprzez swoją chemiczną strukturę głęboko wnikają w skórę. Ponieważ często zawierają fenol, mogą działać drażniąco nie tylko u alergików. Właściwie każdy olejek eteryczny może powodować podrażnienia, a szczególną ostrożność należy zachować w przypadku ciąży i u małych dzieci. Mają one delikatniejszą skórę, zawsze dobrze jest rozcieńczyć olejki przed nałożeniem ich miejscowo. Spróbuj nałożyć olejek na spód stóp dziecka, zanim zaczniesz inne miejsca.

Na co zwrócić uwagę kupując olejek eteryczny?

Przede wszystkim warto sprawdzić jego właściwą nazwę, czyli ,,naturalny olejek eteryczny. Jeżeli olejek ma niską cenę to w większości przypadków, nie ma on dobrego składu, a co za tym idzie – działania. Tutaj sprawdza się zasada — im więcej informacji o produkcie, tym lepiej. Olejki kupujmy najlepiej w sprawdzonych miejscach jak apteka czy sklepy zielarskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here