Naturalne sposoby na oczyszczenie organizmu

0
792

Nasz organizm każdego dnia narażony jest na działanie toksyn, które znajdują się w pożywieniu, lekach oraz w zanieczyszczonym powietrzu, które stopniowo go zatruwają. Możemy starać się je ograniczać, jednak nie jesteśmy w stanie całkowicie ich wyeliminować. Warto co jakiś czas przeprowadzić kurację oczyszczającą, jak tylko zauważymy objawy zanieczyszczenia organizmu. Po oczyszczeniu nasze ciało będzie w świetnej formie, a my będziemy mieć więcej energii. Aby przeprowadzić detoks, nie trzeba kupować suplementów diety lub innych chemicznych substancji. Wbrew pozorom nie chodzi tu też o głodówkę i picie dużych ilości wody. Wystarczy włączyć do swoich codziennych posiłków kilka nieocenionych produktów, dzięki którym twoje ciało odzyska równowagę. Taki zdrowy, umiejętnie przeprowadzony naturalny detoks usprawni funkcjonowanie układu odpornościowego, polepszy przyswajanie składników odżywczych, poprawi wygląd i równowagę hormonalną.

Jak przygotować się do oczyszczenia organizmu?

Po pierwsze i najważniejsze – przed przystąpieniem do detoksu organizmu warto skonsultować się z lekarzem. Głównym celem jest regeneracja, a nie niepotrzebne obciążenie organizmu. Decydując się na detoks, warto wygospodarować odpowiednie ramy czasowe, aby poświęcić je na czas leczenia. Oczywiście nie każda kuracja będzie wymagała odcięcia się od świata na długie tygodnie. Niektóre kuracje oczyszczające pozwalają mieć wystarczający zasób sil, by chodzić do pracy i prowadzić normalne życie. Jednak planowanie detoksu na czas wyjątkowo stresującego tygodnia w pracy, czy w domu może nie być najlepszym pomysłem. Warto mieć też na uwadze, że przechodząc przez proces oczyszczania organizmu, mogą wystąpić huśtawki nastrojów. Spowodowane jest to uwalnianiem się wielu toksyn. Większość nieprzyjemnych doznań związanych z procesem oczyszczania zwykle trwa od kilku godzin do maksymalnie kilku dni. Już na 3 dni przed dniem odtruwania organizmu odstawić wszelkie spożycie kofeiny, a więc kawę, herbatę, colę i napoje energetyzujące. W tym czasie należy również zrezygnować z fast foodów, alkoholu, cukru, produktów mącznych, czerwonego mięsa, mleka oraz jajek i innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Czynność ta pozwali przyzwyczaić się stopniowo do nowej diety.

oczyszczenie organizmu z toksyn
Fot.: Pixabay

Przepis na oczyszczenie organizmu

Przed rozpoczęciem detoksu, najlepiej wykluczyć wszelkie głodówki lub diety oparte wyłącznie na piciu wody z cytryną przez 2–3 dni. Spowalniają one metabolizm, to jeszcze ograniczają dostarczanie organizmowi niezbędnych produktów oraz witamin potrzebnych do zdrowego funkcjonowania organizmu. Oczyszczeniu organizmu powinien towarzyszyć wybór odpowiedniej diety.
Najbardziej popularna jest dieta sokowa, która jest dietą płynną, polegającą na spożywaniu świeżo przygotowanych napojów z owoców i warzyw. Stosuje się ją przez 7 dni, przez ten czas odciąża się układ trawienia przy jednoczesnym wspomaganiu jego funkcji. Obfituje w składniki takie jak jarmuż, imbir, szpinak, zielone jabłko i wile, wiele innych składników składających się z warzyw i owoców. Szczególnie poleca się przyjmowanie zielonego napoju składającego się z tzw. superfoods. Dla wielu osób jest to jedna z najtrudniejszych diet, której towarzyszą napady głodu, osłabienie, ból głowy, ból brzucha, biegunki i zaparcia, jednak po jej zakończeniu organizm powinien być w zdecydowanie lepszej formie, a Ty poczujesz się lekko i zdrowo.

Często stosuje się też dietę jabłkową. Polega ona na spożywaniu przez około 1 lub 2 dni jabłek. Pektyny doskonale oczyszczają układ pokarmowy z resztek. Do diety powinno się włączyć jedynie zieloną herbatę, jabłkową herbatę i sok jabłkowy.

Kolejna znaną dietą, rozsławioną przez gwiazdy Hollywood jest dieta cytrynowa, która polega na jedzeniu lekkostrawnych posiłków, pomiędzy którymi powinno pić się napój sporządzony z soku z 2- 3 cytryn rozcieńczonych wodą. Dieta trwa tydzień i dostarcza organizmowi mnóstwo witaminy C. Zwiększa produkcje żółci przez wątrobę, usprawnia perystaltykę jelit oraz poprawia prace nerek.

Jednodniowy detoks- czy to możliwe?

Jeśli masz tylko 1 dzień na odtruwanie organizmu warto przeprowadzić je w dzień wolny od pracy. Zaplanuj ten czas na zostanie w domu, a czas wolny poświęcić jedynie na długi spacer na świeżym powietrzu. Pamiętaj jednak o złotej zasadzie – nie ważne czy masz tydzień, czy jeden dzień odtruwania organizmu z toksyn, zawsze należy przyjmować min. 2 l wody oraz herbatki ziołowe. Przez kolejne trzy dni po odtruwaniu organizmu powinniśmy przejść do normalnej diety, najlepiej lekkostrawnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here