Kolagen to popularny składnik kremów i innych kosmetyków przeciwzmarszczkowych, ale czy wiesz, że można go również suplementować? Sprawdź, jak działają preparaty z kolagenem do picia. Kolagen naturalny to substancja, która odpowiada za elastyczność oraz wygląd naszej skóry – przez wiele z nas jest niezwykle ceniona. Bardzo często określany jest mianem „białka młodości”. Czym jest kolagen i jakie ma zastosowanie? Jak go przyjmować, aby faktycznie działał? Jak mogą pomóc w walce ze zmarszczkami?
Czym jest kolagen?
Kolagen jest naturalnym białkiem występującym w ludzkim organizmie i stanowiącym jeden z podstawowych budulców jego tkanek. Buduje kości, zęby oraz ścięgna. Jest to bowiem substancja bardzo elastyczna, podatna na rozciąganie i napięcie, która niczym klej łączy kości oraz tkanki. I to właśnie dzięki niemu nasza skóra jest elastyczna, napięta, zachowuje młody wygląd. Niestety wraz z wiekiem włókna kolagenowe zaczynają twardnieć. Przekłada się to bezpośrednio na pojawienie się zmarszczek, utratę jędrności czy też gęstości skóry. W organizmie cały czas zachodzą procesy zniszczenia i odbudowy. Stale powstają mikrouszkodzenia, więc kolagen tworzy się na bieżąco, przy czym ten nowy, naprawczy kolagen nie jest gorszej jakości. Wyjątkiem są tu są rozstępy i blizny.
Do około 25 roku życia występuje równowaga – ubywa kolagenu i tyle samo się odtwarza. Później mamy go go coraz mniej w skórze. Niestety jest to utrata zarówno ilościowa, jak i jakościowa. Włókna kolagenowe robią się coraz słabsze i rzadsze. Pośrednio sprzyjają temu niedobory witamin i minerałów (witaminy C, E, co powoduje, że włókna kolagenowe nie powstają w odpowiednio szybkim tempie. Przez to skóra traci swoje właściwości, co objawia się zmarszczkami i wiotkością. Z kolei po 30 roku życia więcej kolagenu ubywa niż się tworzy. Wynika to z tego, że komórki mają mniejszą wydajność i nie nadążają z naprawianiem różnych mikrouszkodzeń.
Kolagen, a procesy starzenia
Kolagen jest ściśle połączony z procesem starzenia się skóry. Zmniejszona produkcja nowych cząsteczek kolagenu, ich zmieniona struktura prowadzą do zmian charakterystycznych dla starzejącej się skóry. Cellulit, rozstępy, suchość skóry oraz zmarszczki – ma podłoże właśnie w niedoborze kolagenu. Dlatego w dbałości o nasz wygląd i urodę powinniśmy zauważyć i docenić rolę kolagenu.U starszych osób można zaobserwować wolniejsze gojenie się ran, spadek elastyczności skóry oraz powstawanie zmarszczek, które widoczne są zwłaszcza na skórze twarzy. Na szybszą degradację kolagenu wpływa także nadmierny i przewlekły stres, różne choroby, zbyt intensywny wysiłek fizyczny, toksyny oraz warunki atmosferyczne, w tym temperatura. Nadmierna ekspozycja na słońce przyspiesza rozpad włókien kolagenowych. Dlatego warto chronić skórę przed nadmiernym promieniowaniem ultrafioletowym dobrej jakości kremami ze specjalnymi filtrami.
Do powstawania zmarszczek przyczyniają się także zmiany w ilości i rozmieszczeniu podskórnej tkanki tłuszczowej czy osłabienie mięśni twarzy. Kolagen jest dobrze poznanym białkiem, a ze względu na minimalną toksyczność, naturalność jest bardzo chętnie używanym biomateriałem. Włókna kolagenowe są wykorzystywane m.in. w biomedycynie czy medycynie estetycznej, m.in. jako wypełniacz tkanek. Kolagen wstrzyknięty śródskórnie doskonale sprawdza się w wyrównywaniu powierzchni skóry w miejscu zmarszczek czy blizn. Pomaga także w modelowaniu ust czy zmienionego wiekiem owalu twarzy.
Kolagen do picia
Odbudowa kolagenu na twarzy i na całym ciele oczywiście ma miejsce w naturalny sposób, jednak warto dodatkowo przyjmować go od zewnątrz. Należy starać się jeść różnorodne, nieprzetworzone produkty spożywcze, bogate w białko, składniki odżywcze, witaminy i minerały, ze szczególnym uwzględnieniem wapnia, magnezu oraz witaminy D. Naturalnie wysoką zawartość kolagenu ma bulion kostny. Można również przygotowywać różnego rodzaju potrawy zawierające jajka, drób, wieprzowinę, ryby i nabiał, które zawierają dużą ilość aminokwasów. Coraz bardziej popularna staje się też suplementacja kolagenu do picia. Reklamowany jest jako naturalny sposób na zachowanie młodego wyglądu. Najczęściej dostępny jest w formie proszku, który rozpuszcza się w wodzie. Kolagen spożywany w płynnej formie poprawia metabolizm tego białka w organizmie. Korzystnie wpływa na zwiększenie elastyczności i gęstości skóry, a także redukcję zmarszczek. Aby efekty były widoczne, kuracja musi trwać przynajmniej 3 miesiące.
1. Żelaszczyk D, Waszkielewicz A, Marona H: Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej. Estetol Med Kosmetol 2012; 2(1): 14-20.
2. Nowicka-Zuchowska A. i wsp.: Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru. Lek w Polsce, VOL 29 NR 11/12’19 (342/343).