Regularne szczotkowanie zębów pastą jest niezbędne, aby utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej. Systematyczność i sumienność są tutaj niezbędne, jeśli chcemy cieszyć się białym i zdrowym uśmiechem przez długie lata. Właściwa pielęgnacja zębów wcale nie jest jednak taka łatwa, jak można byłoby się spodziewać, dlatego stworzyliśmy dla Was poradnik.
Jaką wybrać szczoteczkę do zębów?
Odpowiednia szczoteczka do zębów to podstawa. Jednak jest tylko jednym z wielu elementów, które pozwalają na zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepsza szczoteczka, jeśli jest nieprawidłowo używana, nie pomoże nam zadbać o zęby. Podstawową szczoteczką, którą stosuje lub stosował każdy z nas jest oczywiście szczoteczka manualna. Wymieniamy trzy rodzaje takich szczoteczek: miękka — przeznaczona jest dla dzieci oraz osób z wrażliwymi dziąsłami, z kolei o twardym włosiu będzie świetna, jeśli chcemy porządnie wyczyścić jamę ustną. Szczególnie jednak poleca się szczoteczkę o średniej twardości. Obecnie szczególnie popularne stały się szczoteczki elektryczne, których końcówka porusza się obrotowo i pulsacyjne. Doskonale sobie radzą z usuwaniem płytki nazębnej niż tradycyjne. Przy tym są łatwiejsze w użytkowaniu i skutecznie usuwają resztki pokarmowe.
Jak szczotkować prawidłowo zęby?
Często uważamy, że doskonale wiemy, jak należy szczotkować zęby, w końcu to czynność, którą każdy wykonuje od najmłodszych lat. Niestety, większość z nas robi to nieprawidłowo, nieregularnie, niedokładnie, a najczęściej zbyt krótko. Ważne jest, aby zęby były szczotkowane regularnie, dokładnie i przez odpowiednio długi czas. Tylko wtedy efektem jest całkowite usunięcie płytki nazębnej, bezbarwnej, lepkiej i miękkiej warstwy osadu, która odkłada się pomiędzy zębami i wzdłuż linii dziąseł. Stomatolodzy zalecają, aby szczotkowanie zębów zaczynać od zewnętrznej powierzchni zębów, przy zaciśniętych szczękach. Następnie należy je rozchylić, by przejść do czyszczenia powierzchni żujących i potem do wewnętrznych części zębów. Na koniec dobrze jest wyczyścić zęby wzdłuż linii dziąseł.
Istnieją też pewne techniki – jeśli myjemy zęby szczoteczką manualną, należy myć je ruchem wymiatającym, a nie zataczając kółka na ich powierzchni, aby pozbyć się wszystkich pozostałości bakterii. Szczoteczka powinna być przekładana w połowie na dziąśle a w połowie na zębie. Szczególnie przy korzystaniu ze szczoteczki elektrycznej czy sonicznej – to tam znajduje się najwięcej osadów i płytki nazębnej. Korzystając ze szczoteczki sonicznej lub elektrycznej, często traktujemy je jak zwykłe szczoteczki. Do każdego typu szczoteczki zadedykowane są inne metody czy techniki mycia. Wykonując ruch szorowania albo „jeżdżąc” nimi po zębach, nie dajemy im szansy na usunięcie płytki bakteryjnej.
Normą powinno być również czyszczenie zębów po każdym posiłku, by nie dać bakteriom pożywki w postaci resztek pożywienia zalegających w zakamarkach zębów. Każdorazowo szczotkowanie powinno trwać nie mniej niż 2 – 3 minuty. Po myciu zębów nie powinno się płukać ust. Spienionych nadmiarów pasty do zębów nie powinno się także połykać! Wszystko należy po prostu wypluć, obmywając tylko wargi z zewnątrz. Postępując w ten sposób, dajemy szansę zadziałania substancjom zawartym w paście. Po umyciu zębów nie można zapomnieć o myciu języka z osadu pełnego bakterii, które są zagrożeniem w utrzymaniu zdrowych zębów.
Dodatkowe uzupełnienie mycia zębów
Dla wielu osób, proces mycia zębów kończy się na użyciu szczoteczki do zębów. Przy pomocy samej szczoteczki nie usuniemy resztek jedzenia z przestrzeni między zębowych. Dlatego tak ważne jest używanie nici dentystycznej. Pomoże ona w dotarciu do szczelin i usunięciu z nich pozostałości. Nić dentystyczna z wyglądu przypomina zwykłą nitkę, jednak jej cel jest zupełnie inny. Chroni ona nasze zęby przed powstawaniem przebarwień, gromadzącej się płytki nazębnej i w konsekwencji pojawiają się ubytki. Kompleksowa higiena jamy ustnej obejmuje również korzystanie z dobrodziejstw płynu do płukania. Pozwala on zredukować w większości jamy miejsca rozwój bakterii, które prowadzą do nieprzyjemnego zapachu z ust lub pojawienia się płytki nazębnej.