Domowe sposoby na zmarszczki

0
957

Z biegiem czasu nasza skóra staje się coraz mniej jędrna, elastyczna. Zaczyna ubywać w niej kolagenu, który za wcześniej wspomniane cechy zdrowej skóry odpowiada. Zmiany te nie są widoczne tylko wewnątrz samej skóry i wtedy, gdy jej dotykamy, ale także na pierwszy rzut oka. Ważne jest nie tylko ich ukrywanie i wypełnianie, ale także działanie na rzecz opóźniania procesów starzenia. Istnieje wiele skutecznych, w tym domowych sposobów, które przeciwdziałają powstawaniu zmarszczek.

Kiedy i dlaczego pojawiają się pierwsze zmarszczki?

Zmarszczki to bez wątpienia największy wróg każdej kobiety. W końcu to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów starzenia się skóry i utraty jej elastyczności. To nie tylko problem dotyczący naszej fizjonomii, ale również mocno oddziałowujący na naszą samoocenę. Choć zmarszczki pojawiają się z wiekiem, natomiast istnieją także inne czynniki, które mogą sprzyjać ich powstawaniu. Warto je poznać, aby wiedzieć, jak powstrzymać ich rozwój.

Jakie wyróżniamy zmarszczki?

Zmarszczki mimiczne zaczynają pojawiać się na twarzy już po 25 roku życia w wyniku ruchów mięśni twarzy. Powstają między nosem a ustami, wokół oczu, a także na czole. Początkowo są niewielkie, a tym samym ledwo zauważalne, jednak z wiekiem się pogłębiają. Jest to związane ze stopniowo zmniejszającą się produkcją fibroblastów odpowiedzialnych za wytwarzanie kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego. Zmarszczki mimiczne z czasem będą się pogłębiać, natomiast ich rozwój można zahamować stosując dobre kosmetyki, a także pijąc odpowiednie ilości wody, ograniczając spożycie alkoholu, dbając o odpowiednie nawilżenie skóry.

Kolejny rodzaj to zmarszczki strukturalne — to zmiany powstałe na skutek częstego przebywania na słońcu. Ich powstanie związane jest z uszkodzeniem włókien elastynowych oraz kolagenowych. Tworzą kształt zgrubień skórnych w odkrytych miejscach. Najlepszym sposobem na zapobieganie im jest ochrona przed promieniowaniem UV.

Najbardziej widoczne ze wszystkich, to zmarszczki grawitacyjne — powstają na skutek zmian zachodzących w skórze i są o wiele głębsze. Jest to spowodowane utrata kolagenu, którego utrata powoduje utratę sprężystości. Z biegiem lat skóra wiotczeje i przestaje opierać się ziemskiemu przyciąganiu. Stąd właśnie nazwa rodzaju tych specyficznych zmian. Nie można im zapobiec, ale można opóźnić czas ich powstawania.

Domowe sposoby na zmarszczki na czole

W przypadku zmarszczek na czole bardzo ważne jest zapobieganie. Dlatego przy tego typu zmarszczkach zaleca dogłębne nawilżanie skóry poprzez systematyczne stosowanie kremów. Warto pielęgnować skórę kosmetykami zwierającymi filtr UV, sławną witaminę A, E, a także kwas hialuronowy, który ma cudowne właściwości odmładzające. Oczywiście domowymi sposobami nie zlikwidujemy całkowicie zmarszczek na czole, ale możemy sprawić, że nie będą się pogłębiać. Jedną ze skutecznych metod na zredukowanie zmarszczek na czole są regularnie stosowane masaże, które przeprowadzamy z użyciem oliwy z oliwek lub innego oleju zimnotłoczonego, na przykład lnianego lub kokosowego. Owoce cytrusowe, takie jak pomarańcza, grejpfrut czy cytryna, są bogate w witaminę C, E, A i witaminy z grupy B. Z uwagi na ten imponujący skład, cytrusy wykazują niezwykle korzystne działanie dla skóry. Nie bez znaczenia są też masaże oraz regularne peelingi skóry. Zmniejsza on także opuchliznę skóry, dlatego jego codzienne wykonywanie może znacznie poprawić i odmłodzić wygląd cery.

Domowe sposoby na zmarszczki pod oczami

Zmarszczki pod oczami są zmorą wielu osób, szczególnie kobiet. Skóra w tym miejscu jest cienka i wrażliwa, przez co szybciej traci wodę, elastynę oraz kolagen. Staje się pomarszczona, co dodaje lat. Pozbycie się zmarszczek pod oczami jest bardzo trudne i wymaga systematyczności, dlatego zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać ich powstawaniu. Świetnie sprawdza się tu olejki arganowy, lniany oraz z wiesiołka i z pestek winogron.

Domowe sposoby na zmarszczki palacza


Zmarszczki palacza
powstają poprzez charakterystyczne układanie ust, który towarzyszy paleniu papierosów. Dochodzi wówczas do ruchu mięśni mimicznych, co z kolei doprowadza do wystąpienia bruzd nad górną wargą. Ten nieestetyczny problem dotyczy także osób żujących gumę i często pijących napoje przez słomkę. Z tego rodzaju zmarszczkami walczymy poprzez odpowiednie ćwiczenia twarzy opierające się na składaniu ust w dziubek, głośnym wymawianiem samogłosek A, E, I, O, U. Na ćwiczenie poświęcamy kilkanaście sekund. Kolejno warto przystąpić do masażu twarzy i opuszkami palców z dodatkiem oleju kreślić kółka. Zaczynając od środka, tuż pod nosem, rozciągając skórę na zewnątrz w kierunku uszu. Następnie przesuwając opuszki do kącików ust. Likwidacja zmarszczek palacza, by była skuteczna, musi być wieloczynnikowa. Ćwiczenia i masaż warto uzupełnić odpowiednimi kosmetykami, a także właściwie suplementowaną dietą. Skórę warto wspomagać niezbędnymi substancjami do walki ze zmarszczkami. Są to kwas hialuronowy, koenzym Q10, witamina C oraz kolagen.
Bez względu na sposób, jaki wybierzemy, warto pamiętać o regularnym dbaniu o tę część naszej twarzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here