Marzysz o gęstych i lśniących włosach? Oprócz odżywek, masek i kremów do włosów, bo to od niej w dużej mierze zależy wygląd twojej fryzury. By były w dobrej kondycji, trzeba wzmacniać je od środka. Oto dieta na piękne włosy. Sprawdź co jeść, by wzmocnić włosy i paznokcie? Jakie witaminy i minerały musisz przyjmować, by cieszyć się mocnymi, zdrowymi włosami i paznokciami.
Oczyszczanie organizmu z toksyn
Dbamy o nasz wygląd, ale najczęściej z zewnątrz, zapominając o odpowiednim odżywaniu od środka. Nie do końca wiemy, jak się o nie troszczyć, co negatywnie wpływa na ich kondycję. Stosujemy szampony i odżywki, których w drogeriach jest mnóstwo, ale i one nie do końca eliminują problem. Dlaczego? Samo używanie kosmetyków nie wystarczy. Włosy są integralną częścią ciała, a co za tym idzie – wpływ na nie ma wiele różnych czynników.
Organizm wyposażony jest w mechanizmy, które naturalnie oczyszczają go z toksyn. Jedne substancje kumulują się silniej i na dłużej, inne słabiej i na krótko. Jednak bardzo często się zdarza, że ilość toksyn, jakie przedostaje się do organizmu, ze środowiska jest tak duża, że organizm sam nie może sobie z nimi poradzić. Wówczas warto wesprzeć organizm i pomóc mu w uwolnieniu się toksyn. Wówczas potrzebujesz wsparcia, by przeprowadzić skuteczny detoks. Jednak oczyszczanie i odkwaszanie organizmu nie należy do najłatwiejszych zadań. Po pierwsze potrzeba dużo cierpliwości i samozaparcia. Z codziennego jadłospisu warto wykreślić wszelkie produkty przetworzone a na ich czele fast foody, słodycze, chipsy i wszystkie tego typu przekąski. Warto także ograniczyć mocną kawę i herbatę, które wypłukują witaminy niezbędne w procesach przyswajania minerałów. Niezbędne jest także nawadnianie od wewnątrz, czyli picie 1,5-2 litrów wody dziennie.
Co jeść, kiedy włosy wypadają?
Sztuczne witaminy w tabletkach nie zastąpią tych zawartych w pożywieniu z jednego powodu — są syntetyczne, a przez to wchłaniają się znacznie słabiej, aniżeli naturalne. Ponadto, przyjmowanie suplementów diety obciąża wątrobę, która odpowiada m.in. za oczyszczania organizmu z toksyn, magazynowanie witamin i żelaza oraz procesy trawienne. Wątroba jest zdolna do regeneracji, ale ostatecznie mamy ją tylko jedną. Najbardziej pożądane warzywa, które mają zbawienny wpływ na kondycję i wygląd włosów.
Zaleca się spożywanie ciemnozielonych warzyw jak szpinak, brokuły, brukselka i sałata.
To grupa warzyw, która powinny na stałe zagościć w naszym menu. Zawierają duże ilości żelaza oraz witamin A i C, które w znaczącym stopniu wpływają na zdrowie i wygląd włosów.
Kolejne to orzechy laskowe, migdały, włoskie i orzechy nerkowca. Dzięki zawartości kwasu omega-3, cynku, selenu oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E) wpływają na gęstość i połysk włosów.
W diecie nie może zabraknąć jaj, ale tylko z chowu ekologicznego kur, które nie są karmione antybiotykami. Można jeść jaja gotowane, smażone i w każdej innej postaci. Zawierają pełnowartościowe białko oraz witaminy A, D i z grupy B. Dzięki swoim właściwościom wpływają na wzmocnienie włosów, ich grubość i wytrzymałość.
Wołowina to prawdziwa perełka w diecie każdej włosomaniaczki. To niezwykle bogate źródło żelaza, cynku oraz protein, które są budulcem włosa. Wołowinę powinno się spożywać dwa razy w tygodniu.
Co szkodzi włosom?
Dbamy o włosy tak, jak potrafimy najlepiej, ale gdy nie widzimy efektu, warto zwrócić uwagę na pewne błędy, które możemy popełniać, nawet nie zdając sobie sprawy.
Najważniejszy to codzienne mycie włosów. Nadmierne oczyszczanie skóry głowy pozbawia je naturalnego nawilżenia, a tym samym tracą one blask i stają się matowe. Nadużywamy też zbyt zimnej lub gorącej wody. Woda do mycia powinna być letnia. Zbyt gorąca zmywa naturalną, ochronną warstwę tłuszczu, przez co, włosy stają się kruche i nadmiernie wysuszone. Z kolei zmywanie włosów zimną wodą też nie jest wskazane. Bardzo ważne jest masowanie skóry głowy, dlatego zaleca się czesać je od nasady. Jeśli zależy nam na zdrowych włosach, na pobudzeniu ich do wzrostu, możemy każdego dnia masować skórę głowy drewnianą szczotką.