badania krwi, badania moczu, dieta, kobieta, mama wcześniaka, poradnik młodej mamy, zdrowie mamy

Żyj zdrowo – bądź aktywna, czyli czemu warto robić badania

Idzie lato i zewsząd docierają do nas informacje o tym jak zrzucić niepotrzebne kilogramy. Ile ja takich maili codziennie usuwam ze skrzynki… No dobra nie powiem, bo może i mają rację z tymi moimi kilogramami, ale nigdy nie byłam zwolenniczką szybkich diet. Jedyną dietą cud jaką stosowałam jest taka dieta: jesz wszystko, jak schudniesz będzie cud. 
Ale był w moim życiu taki czas, kiedy zapragnęłam zmian. Wybrałam się do dietetyka i on potwierdził to co czułam od zawsze: nie da się przejść na dietę, osiągnąć upragnionej figury i wrócić do starych nawyków żywieniowych i nie powrócić do dawnej wagi i dawnych problemów. 
Jednak ostatnio coraz więcej mówi się o diagnostyce. O tym, że specjalista musi wiedzieć jaki jest stan zdrowia pacjenta. Na szczęście coraz więcej z nas sięga po badania laboratoryjne wykonywane „na własną rękę”. Szczególnie, że niektóre laboratoria regularnie prowadzą różne akcje czy kampanie gdzie oferują pakiety badań w obniżonych cenach. 

Dziś opowiem o tym co właśnie promuje Diagnostyka sieć laboratoriów. A my dzięki temu możemy mieć upragnione badania taniej.

Zdjęcie: Diagnostyka

Teraz na wiosnę ruszyli z kampanią „Żyj zdrowo – bądź aktywny”. W ramach tej akcji promują pakiety badań, które warto wykonać przed zmianą diety oraz wprowadzeniem nowej aktywności fizycznej. A czemu tak? Bo zmiany w życiu powinno się wprowadzać tylko wtedy gdy nasz organizm jest do tego gotowy. Po drugie znając kondycję organizmu (szczególnie kiedy nie jest ona najlepsza) odpowiedni specjalista dobierze nam dietę tak byśmy uzupełnili braki, wspierali organizm w rejonach, w których tego potrzebuje. Do tego trzeba mieć dane wyjściowe, czyli wyniki badań. 
W ramach akcji proponowane są dwa pakiety badań: podstawowy i rozszerzony. 
W zestawie podstawowym znalazły się badania ogólne krwi, moczu, lipidogram, badanie poziomu glukozy, magnezu, badanie wątroby i dróg żółciowych, badania pod kątem nietolerancji pokarmowej i badanie hormonów – może go wykonać każdy czy to pod kątem planowanych zmian w diecie czy na zasadzie ogólnej kontroli organizmu. 
W zestawie rozszerzonym zbadamy poziom witaminy D3, zwanej hormonem życia, homocysteinę, która jest jednym z najdokładniejszych wskaźników stanu zdrowia, hemoglobiny glikowanej (pod kątem cukrzycy), poziomy elektrolitów, żelaza, wapnia i kwasu foliowego.
A czemu aż tyle tego? Wyjaśnia to dla Was Diagonostyka: 
OPISY PAKIETÓW
1. PAKIET „ŻYJ ZDROWO-BĄDŹ AKTWNY!”
Wyniki badań laboratoryjnych z pakietu odpowiedzą przede wszystkim na pytanie czy decyzje o zmianie diety lub wzmożonym wysiłku można wprowadzać w życie natychmiast, czy po pewnym przygotowaniu organizmu i czy powinno dojść do wstępnej konsultacji lekarskiej. Dla dietetyka będą sugestią do zalecenia odpowiedniej diety, koniecznej dla skorygowania otyłości (lipidogram, GGTP, kwas moczowy). 
Zaproponowane w pakiecie badania mają charakter badań przesiewowych dla wielu chorób.
Niezależnie od decyzji Pacjenta co do zmiany stylu życia, obraz morfologii krwi stanowi istotną informację o wydolności organizmu (np. ewentualnej anemii), istnieniu stanów zapalnych, oraz ewentualnych zaburzeniach odporności. Dobór kolejnych badań z pakietu pozwala na: ocenę metabolizmu organizmu (w tym badanie wydolności tarczycy i wątroby), a także metabolizmu lipidów, istotnego w ocenie ryzyka chorób sercowonaczyniowych, oraz metabolizmu białek. Prawidłowy poziom magnezu zmniejsza ryzyko wystąpienia kurczy po intensywnym wysiłku fizycznym. Badania z pakietu pozwalają także na wykluczenie cukrzycy oraz uczulenia na gluten.
2. PAKIET „ŻYJ ZDROWO-BĄDŹ AKTYWNY PLUS+”
Badania zawarte w tym pakiecie służą dalszej diagnostyce, są pogłębieniem badań przesiewowych z pierwszego pakietu i pozwalają na sprecyzowanie przyczyn wcześniej stwierdzonych zaburzeń, tym samym na wprowadzenie odpowiedniego leczenia lub profilaktyki. W przypadku podjęcia decyzji o diecie, pozwalają na jej ukierunkowanie, przez wprowadzanie suplementacji określonych składników pokarmowych lub zmniejszenia ich spożycia.
Poziom hemoglobiny glikowanej wiąże się z diagnostyką i prowadzeniem cukrzycy, poziom homocysteiny – z zagrożeniem chorobami serca i naczyń, a przede wszystkim z gospodarką żelaza (wraz z poziomem kwasu foliowego i ferrytyny). Oznaczenia wapnia całkowitego i witaminy D są istotne m.in. dla oceny metabolizmu kości. Poziom równowagi elektrolitowej (Na i K) jest istotny w ocenie możliwości wydolności serca u osób z zaburzeniami krążenia oraz u osób zdrowych i aktywnych fizycznie.
Wyniki badań z obu powyższych pakietów należy zawsze konsultować z lekarzem
Wybaczcie, że tak bezczelnie cytuję Laboratorium, ale prawda jest taka, że nie jestem w tej kwestii ekspertem, a oni tak. 
Jak skorzystać z pakietów badań? Wystarczy zarejestrować się na stronie akcji www.zyjzdrowo.diagnostyka.pl i pobrać vouchery na badania, a następnie je wydrukować lub zapisać na urządzeniu mobilnym i udać się do najbliższego punktu pobrań DIAGNOSTYKI – wykaz placówek znajdziemy na stronie akcji. 
Zdjęcie: Dia
Kampanii towarzyszy także konkurs, w którym do wygrania są atrakcyjne nagrody – turnusy odchudzające w Hotelu Słoneczny Zdrój Medical SPA & Wellness oraz pakiety indywidualnych konsultacji dietetycznych z sieci All for Body.
Wiosenna akcja Żyj zdrowo-bądź aktywny! Rozpoczęła się 1 kwietnia i potrwa do 30 czerwca 2016 roku, vouchery na badania będzie można realizować do końca lipca br. Organizatorami są Laboratoria Medyczne DIAGNOSTYKA oraz Fundacja Akademia Nowoczesnej Diagnostyki.
Sponsorami nagród są Słoneczny Zdrój Medical SPA & Wellness oraz sieć All For Body.

2 Comments

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.