choroba metaboliczna kości, choroby dzieci, Kampania Blogerów, Wcześniacze historie, wcześniak 32 tydzień

Wcześniacze historie – Calineczka 32 tydzień

Dziś pierwszy wpis, a w sumie to drugi, w ramach Wcześniaczych Historii, o których pisałam tutaj. Dziś historię Calineczki opowiada dla nas Szczypta z bloga Szczypta o Mnie. Calineczka urodziła się w 32 tygodniu ciąży i zmaga się z chorobą metaboliczną kości u wcześniaków. I tu prośba. Ja o tej chorobie nic nie wiem. Ale jeśli ktoś z was też miał ten problem niech udzieli Szczypcie wsparcia. Ona czeka na inne podobne historie.

Imię dziecka: Calineczka/Lajnusia
Aktualny wiek:4 mc/ 2 mc korygowane
Poród w tygodniu: 32
Waga przy narodzinach: 1680
Punkty Apgar: 7/8/8
Poród: cc
Karmione: pierwszy mc karmiona odciągniętym mlekiem mamy, potem do dziś pierś
Problemy okołoporodowe i podczas pobytu w szpitalu: Trafiłam do szpitala z bólami w klatce piersiowej. Pozostawili mnie na obserwacji, w międzyczasie doszło zapalenie górnych dróg oddechowych, podczas 3 dnia pobytu na KTG zaczęło spadać tętno, na USG wszystkie przepływy poniżej normy, pomniejszona ilość wód płodowych wszystko to groziło niedotlenieniem stąd podjęta decyzja o natychmiastowym przerwaniu ciąży. Córcia po porodzie została przewieziona do specjalistycznego szpitala z oddziałem neonatologicznym wsparta oddechowo metodą nCPAP, a następnie zaintubowano z powodu narastających objawów. Od 3 doby życia oddech wydolny, samodzielny. Urodzona z wrodzonym zapaleniem płuc na antybiotykach w 9 godz doby życia otrzymała dotchawiczo surfaktant. Antybiotyki kontynuowane przez 5 dni z początku nie karmiona, żywienie enteralne w 3 dobie życia, kroplówki odstawione w 7 dobie.
Pobyt w szpitalu (jak długo): 32 dni
Szpital: Madurowicza w Łodzi
Problemy zdrowotne po wyjściu ze szpitala: Na ten moment jedynie borykamy się z chorobą metaboliczną kości u wcześniaków. W wypisie czytamy „aktywność markeru kościotworzenia fosfotazy zasadowej była podwyższona, a parahormon znacznie zmniejszony. Wskaźnik resorpcji zwrotnej fosforanów jest podwyższony, a wydalanie fosforanów z moczem obniżone, co świadczy o zapotrzebowaniu na fosforany i jest jednym z biochemicznych objawów aktywnej choroby metabolicznej wcześniaków.” Okulista i audiolog za nami wszystko w porządku, przed nami neurolog, kardiolog i kolejne wizyty kontrolne u rehabilitanta, na usg stawów biodrowych.

6 Comments

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.