Skrzyp polny – wlaściwości i zastosowanie

0
836

Skrzyp polny to kosmetyk naturalny, który ma ogromny wpływ na naszą skórę i jeden z najcenniejszych surowców. Jest nieodłącznym elementem diety wzmacniającym skórę, włosy i paznokcie. Czy to wszystko, co możemy o nim napisać? Z pewnością nie — przed Wami kolejny artykuł, o tym, co czerpać z natury.

Skrzyp polny – właściwości

Wszyscy dobrze wiemy, z reklam telewizyjnych, radiu, nagłówek gazet, że skrzyp polny doskonale wpływa na odżywienie włosów i paznokci. Skrzyp zawiera minerały takie jak żelazo, magnez, wapń, potas czy cynk. O ich właściwościach nie trzeba nikogo przekonywać, a wymienienie wszystkich procesów zachodzących w organizmie, istotne jest żelazo, które pełni ważne funkcje w procesie ich budowy i wzrostu. Podobnie jest z magnezem i cynkiem, które wchodzą w skład włosów, ważnymi także w powstawaniu keratyny, czyli głównego budulca włosów. Ponadto cynk jest niezbędny dla prawidłowej pracy gruczołów łojowych, których pracę reguluje, hamując ich nadmierną aktywność – to, dlatego stosuje się maści zawierające cynk m.in. do leczenia trądziku. Przede wszystkim jednak skrzyp w swoim składzie ma krzem. Rozpuszczalna krzemionka zawarta w skrzypie polnym jest łatwo wchłaniana i absorbowana w całym organizmie. Dzięki temu wpływa na ich wytrzymałość, grubość i elastyczność włosów. Krzem jest niezbędny w procesie syntezy kolagenu i elastyny. Kolagen zaś odżywia cebulki włosowe i poprawia ich strukturę. Co więcej, pomaga utrzymać włos w tzw. zagłębieniu mieszkowym. Krzemionka pomaga także zwalczać łupież i ograniczyć przetłuszczanie się włosów. Skrzyp polny jednak stosowany się też w celach moczopędnych, przeciwobrzękowych, ponadto ma łagodne działanie przeciwzapalne. Zaleca się stosowanie go w formie naparów, odwarów albo okładów. Popularną i wygodną formą są suplementy diety w tabletkach, kapsułkach czy ekstrakty ze skrzypem, które dodaje się do napojów. Z ususzonego skrzypu polnego można natomiast przygotować herbatę. Wystarczy zalać dwie łyżeczki suszu wrzącą wodą i odstawić na 15 minut. Herbatę ze skrzypu polnego można pić nawet 3 razy dziennie.

Skrzyp polny na włosy, paznokcie i skórę

Każdy z nas chce mieć, zdrowe, gęste, lśniące włosy. Piękne włosy to nasz atut. Musimy odpowiednio o nie dbać.  Włosy należy pielęgnować nie tylko na zewnątrz, ale należy je odżywiać od wewnątrz. Włosy słabe, łamliwe, przesuszone, matowe, niezdrowo wyglądające. Możemy pić z nich napary, płukać i nakładać na włosy, a także przygotowywać z nich odżywcze lotiony. W sklepach i aptekach dostępne są także gotowe suplementy diety zawierające pokrzywę i skrzyp. Niezwykle cenne i godne uwagi są też soki ze świeżej pokrzywy i skrzypu, które można kupić w sklepach z prozdrowotnymi produktami. Pokrzywa i skrzyp to także świetna baza do prozdrowotnych płukanek. W tym celu zaparzamy pokaźną garść ziół, po 15 minutach odcedzamy, wlewamy do miski, dodajemy tyle wody, aby móc swobodnie zanurzyć włosy. Taką ziołową kąpiel najlepiej wykonać tuż po umyciu włosów. Regularne płukanki wzmocnią nasze cebulki, włosy będą mniej wypadać, będą zdrowsze, gładsze i bardziej lśniące. Wzmacniająco-odżywczo-regenerująca maska z pokrzywy i skrzypu to prosty, skuteczny, a co najważniejsze – naturalny sposób na poprawę kondycji włosów. Zioła zaparzamy, następnie odcedzamy i miksujemy na dość gładką masę. Dodajemy nieco oleju (najlepiej lnianego) lub oliwy. Po uzyskaniu odpowiedniej konsystencji nakładamy maseczkę na włosy i lekko wmasowujemy.

 Skrzyp polny – przeciwskazania

Mimo nieocenionych właściwości skrzypu polnego, trzeba też uważać w pewnych sytuacjach na jego działanie, gdyż może on wpływać niekorzystnie. Nie jest zakazany do stosowania podczas ciąży, a już zwłaszcza jest bezpieczny w formie płukanki na włosy stosowanej zewnętrznie. Jednak należy stosować go tylko do 3 tygodni z uwagi na to, że może prowadzić do niedoborów witaminy B1, dlatego kuracja ze skrzypem polnym powinna przede wszystkim być przyjmowana w parze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here