ile posiłków, konsystencja posiłków, nowe pokarmy, owoce, początki rozszerzania diety, podstawy, rozszerzanie diety, woda, wprowadzanie pokarmów

Poradnik żywienia niemowląt krok po kroku cz.1

Zamieszczam moje notatki (takie poukładanie myśli) z poradnika zamieszczonego na stronie medycyny praktycznej. Do pobrania tutaj. Poradnik jest polecany przez znanych mi pediatrów. I wcześniakom też. Chociaż nikt nas jakoś wyjątkowo w tej kwestii nie traktuje. Dziecko jest traktowane zgodnie z wiekiem urodzeniowym.

Przez pierwsze 6 miesięcy dziecko musi być karmione piersią i nie należy wcześniej niczego wprowadzać. Wyjątki po konsultacji z lekarzem w uzasadnionych przypadkach. Chociaż po 5 miesiącu możemy wprowadzać nowe smaki jeśli dziecko wykazuje takie zainteresowanie. Ale małe ilości.
Nowe pokarmy – wprowadzać między 17 a 26 tygodniem życia. To daje nam 4 miesiące 1 tydzień oraz 6 miesięcy i 2 tygodnie. W takim przedziale czasowym należy rozpocząć.
Ilość posiłków: od 6 do 8 miesiąca powinny to być 2-3 posiłki uzupełniające, od 9 do 24 miesiąca powinny to być 3 lub 4 posiłki uzupełniające i 1 -2 przekąski.
Konsystencja posiłków – 6 – 8 miesiąc gładkie pure stopniowo wprowadzać pure z grudkami. Powyżej 9 miesiąca można już małe kawałki. Moim zdaniem trzeba się tu trzymać wieku korygowanego. 
Woda – dziecko przed ukończeniem 6 miesiąca życia nie musi być dopajane niczym poza mlekiem matki. Dziecku należy podawać wodę mineralną lub źródlaną, gdzie stężenie soli mineralnych jest mniejsze niż 500 mg/l.
Owoce – pierwsze można podać dziecku 2 tygodnie po rozpoczęciu rozszerzania diety.

10 Comments

  1. Moja córa piersią była karmiona mniej więcej do trzeciego miesiąca, więc posłki zaczełam wprowadzać już około 4 miesiąca. Pamiętam, że nic jej nie smakowała i bardzo, bardzo pracowałam. Karmiąc ją ciągle powtarzałam "mniam, mniam", jakieś było moje zaskoczenie, gdy mają mniej więcej 7 miesięcy i konsumując coś Melania zaczęła mówić "mniam, mniam"- mogę się pokusić, że to były pierwsze jej świadome słowa :P.

    Reply
  2. My rozpoczeliśmy rozszerzanie diety gdy mały miał 8 miesięcy urodzeniowych, ok. 5 korygowanych. Aby przyzwyczaić syna do łyżeczki dawalismy mu troszkę jabłuszka, które pierworodnego jednak nei powalało. Pierwszy obiad daliśmy mu dokładnie w Boże Narodzenie i aż mu sie uszy trzęsły – miało to być kilka łyżeczek a on najchętniej do by wszystko wszamał. Mi początkowo było nieco cieżko z rozszerzaniem diety bo we Włoszech to zupełnie inne zwyczaje są – tu zaczynają od razu z grubej rury: wywar z zupki, mięso liofilizowane (królik, jagnięcina), oliwa z oliwek i parmezan 36miesięcy. Byłam w szoku!!

    Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.