akcesoria, herbata, mięso, podstawy, rozszerzanie diety, sok owocowy, syrop owocowy

Poradnik żywienia niemowląt cz.2

Kolejna odsłona moich przemyśleń na podstawie poradnika zamieszczonego na stronie medycyny praktycznej. Ostatnio było o tym kiedy zacząć, ilości i konsystencji posiłków, o wprowadzaniu wody i owoców do diety. Post dostępny tutaj: część 1.

Akcesoria – jedzenie podajemy łyżeczką. Płyny próbujemy podawać z otwartego kubka. Czyli nie polecają niekapków. Można spróbować też podawać płyny przez słomkę. Soki można próbować podawać też łyżeczką.

Herbata – nie zalecają podawania herbat niemowlętom.

Soki owocowe – dla niemowlęcia do roku sok to posiłek, a nie picie. Nie należy zamieniać wody na sok. Należy go traktować jako posiłek uzupełniający. Przy karmieniu piersią soki można wprowadzać nie wcześniej niż w 7 miesiącu życia. Nie wolno podawać soków z kartonu. Można takie jednodniowe, ale trzeba z nimi uważać. Najlepiej samemu robić w sokowirówce lub wyciskarce. Taki sok można przechowywać w lodówce przez kilka godzin, czyli niedługo. Soki podajemy z kubeczka lub łyżeczką. Nie podajemy przed snem. Ilość spożywanych soków nie powinna przekraczać 150 ml. Sok należy traktować jako jedną porcję owoców.

Syropy owocowe – takie syropy nie mogą być podawane małym dzieciom.

Wprowadzanie mięsa – zaczynamy już w 6 miesiącu życia z uwagi na żelazo. To ważne w przypadku wcześniaków, które nie dostały go od matki w trzecim trymestrze ciąży. Rodzaje mięsa: indyk, kurczak, gęś, kaczka, wołowina, jagnięcina oraz królik. Zaczynamy od 10 g w posiłku, i stopniowo zwiększamy żeby w 12 miesiącu dojść do 20 g. Mięso można gotować razem z warzywami (kiedyś zalecenia były inne). Nie podajemy mięsa przetworzonego jak wędliny, parówki oraz gotowego mięsa mielonego.

4 Comments

  1. Tego już dokładnie nie wyjaśnili. Też podejrzewam, że w takim gotowym mięsie mielonym to jest pewnie MOM i inne świństwa plus dużo tłuszczu. Na pewno wartościowego mięsa to tam jest niewiele. Szczególnie nie mam zaufania do takich marki danego supermarketu.

    Reply

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.