Jakie wyposażenie powinieneś zgromadzić przed kupnem lub adopcją psa?

0
917

Posiadanie psa to marzenie wielu osób. Oczywiście, zanim zdecydujemy się na jego zakup lub adopcję, powinniśmy odpowiednio się do tego przygotować. Oprócz niezbędnej wiedzy o danej rasie, zdobytej od renomowanego hodowcy, z książek czy szanowanych stron w internecie, warto także zadbać o odpowiednie wyposażenie. Co powinno się w nim znaleźć?

Legowisko dla psa

Każde zwierzę musi odpoczywać i mieć swoje miejsce pełne spokoju i ciszy. Ma mieć tam szansę na relaks oraz ewentualne ukrycie się przed innymi zwierzętami przebywającymi w domu, czy nawet przed domownikami i ich gośćmi. Co więcej, powinno wiedzieć, że jest to jego własne legowisko, na którym śpi – nie należy mu z kolei pozwolić nocować na łóżku właściciela, gdyż skończy się to bardzo nieodpowiednim zachowaniem i przekonaniem o wyższości zwierzęcia nad człowiekiem.

Właśnie z tych powodów w pierwszej kolejności musimy zadbać o kupno legowiska dla psa. Należy je dobrać w zależności od wielkości zwierzęcia tak, aby było mu tam jak najwygodniej. Legowisko powinno bowiem stanowić jego azyl i być ulubioną częścią domu, dającą komfort i poczucie bezpieczeństwa.

W przypadku zwierząt chorych lub starszych warto wybrać legowisko, które będzie miało także właściwości ortopedyczne, wspomagające stan zdrowia ulubieńca.

Miski na wodę i jedzenie

Kolejnym niezbędnym elementem wyposażenia są miski dla psa, które będą służyły podawaniu pokarmu oraz wody. W szczególności polecamy miski metalowe z emaliowanym brzegiem, które są bardzo stabilne i nie przesuwają się po podłodze w trakcie jedzenia. Co więcej, ich metalowa powierzchnia jest odporna na zarysowania oraz bakterie, dzięki czemu znacznie łatwiej utrzymać jest czystość takiego naczynia.

Miska na wodę zawsze powinna być nią wypełniona. Należy przy tym zwracać szczególną uwagę na czystość i jakość wody, ponieważ zwierzęta nie powinny pić takiej, która stała zbyt długo albo uległa zanieczyszczeniu, choćby poprzez wpadającą do niej sierść. Latem można od czasu do czasu dodać tam kostkę lodu, aby temperatura wody nie była zbyt wysoka.

Jedzenie dla dorosłego psa najczęściej podajemy dwa albo trzy razy dziennie. Nie powinniśmy zostawiać psu karmy na cały czas, aby nie doprowadzić do objadania się i otyłości.

Smycz, obroża i kaganiec

Trzy kolejne niezbędne elementy to obroża, smycz oraz kaganiec. Obroża i smycz pozwolą na wyprowadzanie psa na spacer, przy czym również w tym przypadku należy pamiętać o kilku zasadach. Obroże powinna być dopasowana do psa tak, aby nie mógł wyciągnąć z niej głowy, a jednocześnie nie może go uwierać ani sprawiać dyskomfortu. Z kolei smycz powinna mieć stałą długość – smycze rozciągane nie służą bowiem wychowaniu pupila.

Kaganiec z kolei może być przydatny podczas podróży komunikacją miejską czy podczas wizyty u weterynarza, jeśli pies zachowuje się u niego bardzo nerwowo. Może zdarzyć się też, że będzie potrzebny w innych, potencjalnie groźnych sytuacjach.

Zabawki

Na koniec należy wspomnieć także o zabawkach. Psy to często zwierzęta ciekawskie, które potrzebują stymulacji umysłowej podobnie jak ruchowej. Dlatego wymagają czasu od swojego właściciela, zabawy i uwagi. Dodatkowo na pewno będą bardziej radosne, gdy oprócz codziennych spacerów będą mogły się pobawić – czy to w domu, czy na dworze. Dlatego do ich wyposażenia powinniśmy dodać kilka przedmiotów, które mogą się im spodobać, jak choćby sznurków, frisbee, czy piłek. Na pewno dzięki nim każdy spacer będzie jeszcze przyjemniejszy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here