Jak wyleczyć kaszel u dziecka?

0
931

Kaszel u dziecka potrafi zaniepokoić każdego rodzica, gdyż może być bardzo męczący dla malucha. Na szczęście można go zwalczyć na wiele sposobów. Aby zacząć leczenie należy przede wszystkim rozpocząć obserwacje, by sprawdzić jaki jest to typ kaszlu. Czasem może być on sygnałem groźnych chorób, dlatego nigdy nie należy go lekceważyć. Mogą mu towarzyszyć także inne objawy, m.in. gorączka czy ból w klatce piersiowej – wówczas należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Poranny i nocny kaszel u dziecka – przyczyny

Poranny kaszel u dziecka to nie małe zmartwienie dla rodzica. Gdy maluch zaraz po przebudzeniu odkrztusza wydzielinę, warto zwiększyć czujność. Może to świadczyć o rozwijającej się infekcji, dlatego zmierz dziecku temperaturę.

Przyczyn porannego kaszlu może być wiele, od infekcji górnych dróg oddechowych, po choroby przewlekłe, takie jak astma. Poranny suchy kaszel często spowodowany jest wysuszoną, śluzówką gardła, rozmnażają się w niej wirusy, a do tego jest ona podrażniona przez wydzielinę z nosa.

Suchy kaszel u dziecka pojawia się w nocy częściej niż mokry i potrafi spędzić sen powiek rodzicom i choremu maleństwu. Może być objawem dolegliwości zdrowotnych lub znakiem, że w pokoju, gdzie śpi malec, jest zbyt sucho, wtedy wskazane jest nawilżenie powietrza.  Nawet jeżeli kaszlowi nie towarzyszy żaden inny objaw, dziecko powinno być osłuchane przez lekarza. Nie zawsze konieczny będzie antybiotyk, ale lekarz na pewno przepisze coś na złagodzenie kaszlu i podrażnień w gardle. Bardzo często w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych początkowo pojawia się suchy kaszel u dziecka w nocy, który po 2-3 dniach, przeobraża się w kaszel mokry.

jak leczyć kaszel u dzieci?

Szczekający kaszel u dziecka

Kaszel szczekający to kaszel, który odgłosem przypomina szczekanie psa, nazywany także kaszlem krtaniowym, tchawicznym. Najczęstsze przyczyny sytuacji, w których dziecko ma szczekający kaszel to: ostre zapalenie oskrzeli, astma, zapalenie krtani lub ciało obce w drogach oddechowych. Kiedy dziecko ma szczekający kaszel bez gorączki pod uwagę warto wziąć astmę. U dzieci poniżej 5. roku życia astma manifestuje się głównie kaszlem i świszczącym oddechem z towarzyszącą dusznością i uciskiem w klatce piersiowej.

Kaszel u dziecka – domowe sposoby

Domowe kuracje na kaszel u dziecka cieszą się dużą skutecznością i są niezwykle bezpieczne, jednak można je stosować jedynie w przypadku starszych dzieci. W przypadku niemowlaków, zwłaszcza jeśli mają mniej niż pół roku, konieczna jest wizyta u pediatry, bo tylko on może ocenić, co jest przyczyną dolegliwości i poprowadzić ewentualne leczenie.

Jeśli występuje kaszel u dziecka priorytetowe powinno być regularne nawodnienie organizmu. Woda złagodzi podrażnioną śluzówkę, nawilżając ją, tym samym powodując osłabienie kaszlu na pewien czas. Wśród prostych domowych sposobów na kaszel jest dbanie o właściwą wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Suche powietrze wysusza śluzówki w gardle, co może przyczynić się do nasilenia kaszlu. Warto wykorzystać odpowiedni nawilżacz, który będzie najskuteczniejszy. Nawilżacz powietrza możemy dopasować do swoich potrzeb, wielkości pomieszczenia, ale także ze względu na cenę. Warto jednak pamiętać, że kluczowym kryterium powinno być dopasowanie nawilżacza do wielkości pomieszczenia.

Skuteczny powinien się okazać napój z ciepłym mlekiem i miodem. Można go podawać dzieciom powyżej 1 roku życia.  Jest w 100% naturalny, a przy drobnych infekcjach niezwykle skuteczny. Pomoże też podany na łyżeczce sam miód, który doskonale powleka ściankę gardła cienką warstewką ochronną.

Aby złagodzić kaszel u dziecka warto wykorzystać moc olejków eterycznych, skrapiając poduszkę lub piżamę malucha odpowiednim olejkiem. Przy infekcjach dróg oddechowych poleca się olejek eukaliptusowy, sosnowy lub pichtowy, które ułatwią oddychanie przez sen.

Na kaszel u dziecka pomoże też ustawienie malucha wysoko w łóżeczku. Uniesiona głowa ułatwi dziecku oddychanie i odkrztuszanie, zapobiegnie spływaniu wydzieliny z nosa i podrażnianiu śluzówki.

 

  1. „Pediatria” W. Kawalec, R. Grenda, H. Ziółkowska.
  2. https://www.healthhype.com/barking-cough-causes-in-children-and-adults.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here