Domowy peeling – jak działa i jak go zrobić?

0
925

Domowy peeling do twarzy to jeden z lepszych sposobów na odpowiednie nawilżenie skóry. Jest ekologiczny i ma znany dla nas skład, gdyż do jego przygotowania wykorzystuje się proste składniki, które mamy pod ręką. Peeling można wykonać samemu w domowym zaciszu, małym kosztem i nakładem czasowym. To doskonały sposób na oczyszczenie twarzy z martwego naskórka i przywrócenie jej naturalnego kolorytu.

Peeling do twarzy i jego rola

Temperatura otoczenia, a także warunki atmosferyczne jak mróz, wiatr, słońce, a  także tarcie ubrań, woda i kosmetyki nadmiernie wysuszają skórę, a co za tym idzie – komórki rogowacieją, sprawiając, że skóra jest szorstka i matowa. Jest jednak pewien sposób na pozbycie się ich i dotarcie do odżywionych warstw skóry. Wystarczy wykorzystać granulki soli, cukru, kawy czy płatków owsianych działają jak tarka na zrogowaciały naskórek. Specjalnie przygotowany peeling złuszcza naskórek, ściera pozostające skórki, dogłębnie oczyszczając pory i wyrównując koloryt. Domowy peeling to świetny sposób na przygotowanie skóry pod dalszą pielęgnację.

Domowy peeling do twarzy – zalety

Domowy peeling warto włączyć na stałej pielęgnacji twarzy. Tym bardziej że w jego składzie nie znajdziemy zbędnych szkodliwych substancji chemicznych. Co więcej, wszystkie peelingi przygotowane w domowych warunkach można mieszać ze sobą według własnych preferencji, tworząc tym samym zupełnie nowy produkt. Pamiętajmy też, że dodając więcej lub mniej płynnego składnika, możemy stworzyć spersonalizowany kosmetyk o najkorzystniejszej dla nas konsystencji.
Złuszczanie martwego naskórka jest doskonałym sposobem na głębokie oczyszczenie twarzy i lepszą absorpcję innych kosmetyków. Jeśli nawet stosujemy maseczki lub drogie kremy, a nie oczyszczamy skóry, składniki odżywcze nie będą mogły przedostać się przez warstwę martwego naskórka i brud, a tym samym nie mogą dotrzeć do młodych komórek skóry. Peeling silnie wspomaga pobudzenie mikrokrążenia oraz produkcję kolagenu — substancji odpowiedzialnej za elastyczność i młodość cery. Podczas wykonywania peelingu wykonuje się mikro masaż, który poprawia ukrwienie twarzy. Efekty po wykonaniu można zaobserwować natychmiast. Skóra po złuszczeniu martwych komórek ma ładniejszy koloryt i staje się promienna.

Kiedy stosować peeling do twarzy?

Domowy peeling do twarzy, choć ma dużo pozytywnych właściwości, nie może być wykonywany codziennie. Często stosowany będzie podrażniał skórę. Najlepiej stosować go raz w tygodniu, a przy wrażliwej skórze nawet raz na dwa tygodnie. Jest szczególnie polecany przez wykonywaniem innych zabiegów na twarz, aby oczyścić twarz i otworzyć pory, by inne składniki odżywcze mogły lepiej wchłonąć.

Rodzaje peelingów do twarzy

Wybór odpowiedniego peelingu do twarzy nie powinien być przypadkowy. Warto zwrócić uwagę na codzienne potrzeby skóry, jej predyspozycje, a także towarzyszące jej niedoskonałości. Szczególną rozwagę powinny zachować posiadaczki skóry naczyniowej oraz wrażliwej, których skóra może być mocniej podrażniona, co skutkuje gorszą kondycja skóry. Skomponowanie domowego peelingu jest bardzo proste pod warunkiem, że nasza kuchnia jest dobrze zaopatrzona! Domowy peeling do twarzy wykorzystuje łagodne właściwości ścierające: mielonego kardamonu, otrębów pszennych, mielonych płatków owsianych lub mąki kukurydzianej.

Wyróżniamy trzy domowe peelingi, które możemy przygotować ze składników, które są w naszej kuchni.  Pierwsza grupa to domowe peelingi drobnoziarniste oraz gruboziarniste. Posiadają w swoim składzie ścierające drobinki, które złuszczają i ścierają martwy naskórek. Natomiast peeling do twarzy enzymatyczny rozpuszcza naskórek za sprawą enzymów w swoim składzie. Jest on uważany za najdelikatniejszy, ponieważ nie podrażnia mechanicznie twarzy.

Baza peelingu powinna nawilżać i chronić naskórek przed wysuszeniem. W tym celu najlepiej zastosować naturalny olej roślinny, w szczególności te o właściwościach regenerujących i odżywczych. Dobrym pomysłem może być użycie: oleju kokosowego, oleju sezamowego, oleju migdałowego lub oleju lnianego. Warto sprawdzać i testować samemu dodając również kilka kropel odpowiedniego olejku eterycznego, który będzie odpowiedzią na potrzeby naszej skóry.

Domowy peeling do twarzy a rodzaj skóry

Jeśli na skórze tworzą się krostki powinno się unikać stosowania ziarnistych peelingów do twarzy, aby nie rozprowadzać bakterii. Lepszym rozwiązaniem dla cery trądzikowej będą domowe peelingi enzymatyczne. Podobny wybór powinny zastosować właścicielki cery naczynkowej i wrażliwej. W ich przypadku zbyt mocne podrażnienie mogłoby zakończyć się bolesnymi stanami zapalnymi.

Cera tłusta, ze względu na zwiększoną produkcję sebum potrzebuje specjalnego oczyszczenia. Dobrymi domowymi peelingami są te z delikatniejszymi składnikami, na przykład drobnymi fusami kawy, bez dodatku drażniącego cukru.

W przypadku skóry suchej najistotniejsze jest przede wszystkim pozbycie się łuszczącego, nieestetycznego naskórka. Rozwiązaniem może okazać się domowy peeling z  użyciem dużych, ziarnistych, nawilżających olejków eterycznych, z oliwą z oliwek lub jogurtem.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here