Co włosy mówią o Twoim zdrowiu?

0
829

Problemy z włosami często wywołują u panikę, która utrudnia skuteczne działanie. Ulegając panice wypróbowujemy na sobie wszelkie cudowne mikstury i sposoby, które z pozoru mają pomóc, a tak naprawdę tylko opóźniają rozpoczęcie procesu leczenia. Stan włosów mówi wiele o samym organizmie – jego niedoborach, zaburzeniach. Stanowią bardzo cenne źródło informacji na nasz temat. Otóż, w  przebiegu wielu zaburzeń zdrowotnych dochodzi do pogorszenia kondycji włosów – warto zatem przyjrzeć się swoim kosmykom jako potencjalnym wskaźnikom stanu zdrowia.

Nadmiernie wypadające włosy

Przyczyną wypadania włosów może być niedobór żelaza i rozwijająca się anemia. Oprócz nadmiernego wypadania włosów, pojawia się też uczucie ogromnego zmęczenia, bladość, osłabienie.  Idealnie jest wzbogacić menu o pokarmy bogate w łatwo przyswajalne żelazo. Znajduje się ono w czerwonym mięsie, wątróbce. W pokarmach roślinnych dobrym źródłem żelaza jest np. szpinak, soczewica, suszone śliwki, brokuły, migdały czy natka pietruszki.

Wypadanie włosów może mieć też podłoże skórne i pojawiać się w przebiegu łuszczycy i łojotoku. Łuszczyca powoduje uciążliwe swędzenie i skłania chorych do drapania. To negatywnie wpływa na zdrowie mieszków włosowych i powoduje, że są bardziej podatne na wypadanie. Łojotok powoduje zaś zapalenie skóry i sprzyja rozwojowi infekcji, które mogą uszkadzać włosy. Łysienie jest też często spowodowane grzybicą skóry głowy, która objawia się plackowatymi ogniskami, pozbawionymi włosów. Zdarza się, że grzyby przez otwarte ranki wnikają do naszego organizmu, umiejscawiając się w okolicach mieszków włosowych. Rozwijają się stany zapalne, co uniemożliwiają wzrost włosów. Jeżeli cebulki włosów zostaną uszkodzone, to proces łysienia jest nieodwracalny.

Wypadanie włosów jest też spowodowane zaburzoną pracą gruczołu tarczycy. Jeśli towarzyszy mu niewyjaśnione chudnięcie lub tycie i zaburzenia polegające na ciągłym uczuciu zimna lub gorących potów, warto udać się na specjalistyczne badania.

Fryzura traci na objętości także z innych powodów. Może to być np. przebyta niedawno operacja, narkoza, silny stres, ciąża, zła dieta. Możliwości jest tak dużo, że zorientuje się w nich wyłącznie specjalista – internista lub endokrynolog. Dlatego nie czekajmy, tylko poszukajmy fachowej pomocy.

Dlaczego włosy są suche?

Jeśli fryzura przypomina stóg siana, a włosy łamią się i nie dają ujarzmić, to może być sygnał, że naszemu organizmowi brakuje płynów. Okazuje się, że niezdrowa żywność również może mieć istotny wpływ nie tylko na sylwetkę, ale także na stan włosów. Jeśli więc obserwujemy, matowość włosów, łamliwość i nieciekawy, wygląd, najwyższy czas przyjrzeć się temu, co jemy na co dzień. Suche włosy świadczą też o niedoczynności tarczycy, która nie produkuje wystarczającej ilości hormonów, co spowalnia metabolizm. Innymi sygnałami świadczącymi o zaburzeniu pracy tarczycy, są: znaczny wzrost masy ciała, zmęczenie, osłabienie, senność, problemy z koncentracją, uczucie chłodu, sucha i blada skóra, a także nieregularne miesiączki.

Zbyt wcześnie siwiejące włosy

Siwienie najczęściej następuje na skutek starzenia się organizmu. Jednak jak się okazuje – nie zawsze. Jest bardzo dużo przypadków osób, u których pojawia się w bardzo młodym wieku. Jeśli rozpoczyna się przed 30 rokiem życia, czyli bardzo wcześnie, można podejrzewać, że coś dzieje się w organizmie. Często jest to spowodowane zaburzeniami wydzielania melaniny, która sprawia, że włosy mają taki a nie inny kolor, mogą być m.in. skutkiem palenia papierosów, niedoborów witamin z grupy B, anemii, problemów z nerkami, jajnikami czy tarczycą. Przyczyną może być tempo życia, w którym w coraz większej ilości przypadków brakuje miejsca na chwilę relaksu, powoduje wystąpienie negatywnego stanu. Sięganie po używki w dużych ilościach, w tym alkohol czy papierosy podobnie jak stres – działa niszcząco na organizm, gdyż powoduje obumieranie komórek. W wyniku częstego picia i palenia dochodzi do zmiany pigmentu włosów, co skutkuje siwieniem w młodym wieku.

 

Szklarczyk, Małgorzata, Anna Goździalska, and Jerzy Jaśkiewicz. “Choroby oraz pielęgnacja skóry głowy i włosów.” (2012).

 

 

 

 

l

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here