Biotyna – jaki ma wpływ na organizm i czy jest skuteczna?

0
952

Biotyna, czyli witamina B7 jest niezwykle ważnym suplementem diety, szczególnie u kobiet. Przede wszystkim wspaniale wpływa na wygląd włosów, skóry i paznokci. Jednak posiada również inne ciekawe właściwości, które mogą przyczynić się do poprawy wyglądu sylwetki. Czy rzeczywiście warto się nią zainteresować? O tym czym jest i jaki ma wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, przeczytasz poniżej.

Biotyna – co to jest?

Biotyna występuje powszechnie zarówno w produktach pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Jak większość witamin z grupy B, biotyna również korzystnie wpływa na układ nerwowy i pokarmowy. Odpowiada za prawidłową przemianę aminokwasów i cukrów, obniża poziom glukozy we krwi, dlatego jest ważna między innymi dla cukrzyków. Zapewnia dobre samopoczucie i ma wpływ na odczuwanie bólu. Nasz organizm sam ją wytwarza, dlatego jest ona wyjątkowa na tle innych witamin z grupy B. Uważa się także, że wspomaga włosy, skórę oraz paznokcie, ale także oczy, wątrobę i układ nerwowy. Biotyna pełni rolę przenośnika dwutlenku węgla w różnych procesach przemiany materii. Uczestniczy we wchłanianiu witaminy C, przemianie aminokwasów i w procesach, od których zależy prawidłowe krzepnięcie krwi.

W jakich produktach znajdziemy biotynę?

Wiele produktów pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego jest bogatych w biotynę. Witamina ta wchodzi w skład wielu produktów żywnościowych, ale niestety w niewielkich ilościach. Najwięcej tego składnika zawierają: wątróbka, drożdże, żółtko jaj, ryby oraz niektóre warzywa, jak soja i soczewica. Warto do swojej diety wprowadzić także żółtka jaj, orzechy, w tym orzeszki ziemne i włoskie oraz migdały, całe ziarna, grzyby oraz warzywa, takie jak pomidor, kalafior, marchew i szpinak. Co ważne, skuteczność biotyny może obniżać wysoka temperatura, dlatego w miarę możliwości warto sięgać po surowe warzywa i owoce.

Jak biotyna działa na włosy?

Łamanie, zmatowienie, zahamowanie wzrostu, kruchość, wypadanie – na to najczęściej skarżą się kobiety, a objawy przypisują właśnie niewystarczającej ilości biotyny, którą warto wdrożyć do swojej diety.

Choć wypadanie włosów to najczęściej złożony problem, niedobór biotyny może być wskazywany jako jedna z jego przyczyn. Bierze ona bowiem udział w tworzeniu białek budujących włosy, skórę i paznokcie, m.in. keratyny. Dlatego jest ona wręcz niezbędna do prawidłowego wzrostu i regeneracji włosów. Może się ona przyczyniać do pobudzenia cebulek włosowych do wzrostu, jednak dzieje się tak tylko w przypadku, kiedy faktycznie stwierdza się jej niedobory.

Biotyna i wpływ na przemianę materii

Suplementy z witaminą B7 pozwalają na efektywniejsze wykorzystanie glukozy, co zapobiega, nadmiernemu magazynowaniu jej w postaci tłuszczu w ciele. Biotyna bierze również udział w procesie rozwoju organizmu, dlatego jej prawidłowy poziom ma ogromne znaczenie dla dzieci i młodzieży.

Działanie biotyny na układ nerwowy

Biotyna ma działanie przeciwmiażdżycowe, korzystnie wpływa na funkcjonowanie naczyń krwionośnych i serca oraz wspiera pracę układu nerwowego. Dowiedziono między innymi, że odgrywa istotną rolę w pozyskiwaniu energii dla komórek nerwowych. Jest niezbędna do prawidłowego przebiegu syntezy osłon włókien nerwowych przyspieszającej oraz zabezpieczającej prawidłowość przepływ informacji między poszczególnymi neuronami. Jej niedobór może prowadzić do utraty koordynacji mięśni, problemów z przyswajaniem informacji czy występowania ataków padaczki. Biotyna ma również korzystny wpływ na stężenie glukozy we krwi.

Kto narażony jest na niedobór biotyny?

Niedobór biotyny zdarza się bardzo rzadko, a zapotrzebowanie na nią zwiększa się szczególnie podczas ciąży. Niedobór biotyny występuje u palaczy, alkoholików oraz u osób stosujących niektóre leki przeciwdrgawkowe w dawkach farmakologicznych. Narażone na niedobory biotyny są również kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną, ponieważ utrudnia ona przyswajanie witamin z grupy B. Podobnie jest w przypadku osób, które musiały długo przyjmować antybiotyki – na skutek antybiotykoterapii ginie mikroflora wytwarzająca biotynę w jelitach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here