sobota, 31 października 2015

Drugi i trzeci rok życia dziecka - recenzja

Opisywałam już pierwszą część tego poradnika. W zasadzie to trzecia część, bo jest jeszcze taka o ciąży. Dla mnie to najlepszy poradnik o dzieciach. Naprawdę porusza chyba wszystkie problemy i trudne kwestie związane z dzieckiem. Ma tylko jedną wadę: jest strasznie gruba i całość to tekst. Moje wydanie ma 737 stron niedużej czcionki.

ceneo.pl

Zazwyczaj omawiam każdy rozdział po kolei, tak żebyście wiedzieli, czy to co skrywa książka jest dla was ciekawe i przyniesie korzyść czy też nie. Dziś tak nie zrobię, bo po pierwsze zaraz idę na urodziny Oli z Komarowej Sfory ;) a po drugie tych rozdziałów jest 26 plus aneksy. To w moim wydaniu z 2000 roku, w tym nowym może być inaczej.

Książka jest podzielona na cztery części i je właśnie pokrótce opiszę.

W części pierwszej znajdziecie opisy umiejętności jakie dziecko powinno nabyć w danym miesiącu życia. Na początku każdy miesiąc jest opisany oddzielnie, a później miesiące są już zgrupowane po kilka. Budowa tej części jest taka jak to było w "Pierwszym roku...". Każdy miesiąc zaczyna się od opisu "co twoje dziecko potrafi robić". Potem wykaz tego co może niepokoić na danym etapie rozwoju i gotowe podpowiedzi jak sobie z tym radzić. Odpowiedzi są krótkie i rzeczowe, ale pomocne. W niektórych miesiącach dodatkowo są opisy badań okresowych.

Część druga to "Pielęgnacja, zdrowie i bezpieczeństwo małego dziecka". I tu jest wszystko co mogłoby się znaleźć w tych sekcjach "Co cię może niepokoić" w poprzedniej części, ale że ciężko je jednoznacznie przykleić do danego rozdziału to opisano je oddzielnie. Znajdziecie tu opisy jak chronić skórę dziecka (od słońca, od odparzeń itp.), wytyczne dotyczące diety, pożegnania z pieluszką. Dużą część poradnika zajmuje zdrowie dziecka. Znajdziecie tu informacje o szczepieniach, najczęstszych problemach zdrowotnych u dzieci, ale także opisy poważnych, przewlekłych chorób.

Część trzecia to dwu- i trzylatek w rodzinie. Na początek kwestie, które są ważne, kiedy ma się więcej niż jedno dziecko, więc tu się nie zagłębiałam, ale wygląda ciekawie. Później problemy z jakimi mierzą się rodzice będąc rodzicem 2 i 3-latka. Informacje są różne, od takich jak opanować swój gniew i inne problemy emocjonalne, po takie jak zorganizować sobie czas wolny oraz takie, które do polskich realiów nie pasują, jak np. dwoje rodziców tej samej płci. A na koniec tematy trudne: jak śmierć, poważna choroba jednego z rodziców, oraz czy warto z dzieckiem iść na pogrzeb.

W tej części jeszcze opis form opieki nad małym dzieckiem. Może Ameryki nie odkrywają, ale w sumie fajne takie uporządkowanie wszystkiego. No i jest kilka porad jak przygotować się do oddania dziecka pod opiekę innej osoby. I jak zwykle kończą tematami trudnymi jak np. jak poznać czy dziecko nie jest wykorzystywane seksualnie.

No i część 4 - Wskazówki praktyczne. Tu kilka porad na nudę, kilka przepisów, domowe sposoby leczenia, kalendarz szczepień i siatki centylowe. No ale siatki są tylko dla dzieci urodzonych o czasie. Wcześniaczych w mojej części nie ma.

No to by było tyle. Książkę naprawdę polecam, choć przebrnąć przez nią całą nie jest łatwo z uwagi na jej objętość. A ja uciekam szykować się na imprezę :)

4 komentarze:

  1. Udanej imprezy! A książkę też mamy, chociaż jeszcze przez nią nie przebrneliśmy. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja miałam tą książkę w tematyce ciąży jak byłam z Lulcią i rzeczywiście była pomocna :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz.