wtorek, 21 lipca 2015

Wcześniacze historie - Calineczka 32 tydzień

Dziś pierwszy wpis, a w sumie to drugi, w ramach Wcześniaczych Historii, o których pisałam tutaj. Dziś historię Calineczki opowiada dla nas Szczypta z bloga Szczypta o Mnie. Calineczka urodziła się w 32 tygodniu ciąży i zmaga się z chorobą metaboliczną kości u wcześniaków. I tu prośba. Ja o tej chorobie nic nie wiem. Ale jeśli ktoś z was też miał ten problem niech udzieli Szczypcie wsparcia. Ona czeka na inne podobne historie.
Imię dziecka: Calineczka/Lajnusia

Aktualny wiek:4 mc/ 2 mc korygowane

Poród w tygodniu: 32

Waga przy narodzinach: 1680

Punkty Apgar: 7/8/8

Poród: cc

Karmione: pierwszy mc karmiona odciągniętym mlekiem mamy, potem do dziś pierś

Problemy okołoporodowe i podczas pobytu w szpitalu: Trafiłam do szpitala z bólami w klatce piersiowej. Pozostawili mnie na obserwacji, w międzyczasie doszło zapalenie górnych dróg oddechowych, podczas 3 dnia pobytu na KTG zaczęło spadać tętno, na USG wszystkie przepływy poniżej normy, pomniejszona ilość wód płodowych wszystko to groziło niedotlenieniem stąd podjęta decyzja o natychmiastowym przerwaniu ciąży. Córcia po porodzie została przewieziona do specjalistycznego szpitala z oddziałem neonatologicznym wsparta oddechowo metodą nCPAP, a następnie zaintubowano z powodu narastających objawów. Od 3 doby życia oddech wydolny, samodzielny. Urodzona z wrodzonym zapaleniem płuc na antybiotykach w 9 godz doby życia otrzymała dotchawiczo surfaktant. Antybiotyki kontynuowane przez 5 dni z początku nie karmiona, żywienie enteralne w 3 dobie życia, kroplówki odstawione w 7 dobie.

Pobyt w szpitalu (jak długo): 32 dni

Szpital: Madurowicza w Łodzi

Problemy zdrowotne po wyjściu ze szpitala: Na ten moment jedynie borykamy się z chorobą metaboliczną kości u wcześniaków. W wypisie czytamy "aktywność markeru kościotworzenia fosfotazy zasadowej była podwyższona, a parahormon znacznie zmniejszony. Wskaźnik resorpcji zwrotnej fosforanów jest podwyższony, a wydalanie fosforanów z moczem obniżone, co świadczy o zapotrzebowaniu na fosforany i jest jednym z biochemicznych objawów aktywnej choroby metabolicznej wcześniaków." Okulista i audiolog za nami wszystko w porządku, przed nami neurolog, kardiolog i kolejne wizyty kontrolne u rehabilitanta, na usg stawów biodrowych.

6 komentarzy:

 1. Dużo dużo zdrowia dla Calineczki od Calineczki! :*

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdrowia dla Calineczki od Osesków!

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdrówka dla Calineczki! Mam nadzieje, ze to nic groźnego. Mamo Calineczki wysyłam Ci dużo pozytywnej energii.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nic nie wiem o tej chorobie, niestety :( Ale wysyłam wielkie buziaki dla Calineczki.
  Mama bliźniaków - Fasolaków

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz.