czwartek, 19 marca 2015

Poradnik żywienia niemowląt cz.2

Kolejna odsłona moich przemyśleń na podstawie poradnika zamieszczonego na stronie medycyny praktycznej. Ostatnio było o tym kiedy zacząć, ilości i konsystencji posiłków, o wprowadzaniu wody i owoców do diety. Post dostępny tutaj: część 1.Akcesoria - jedzenie podajemy łyżeczką. Płyny próbujemy podawać z otwartego kubka. Czyli nie polecają niekapków. Można spróbować też podawać płyny przez słomkę. Soki można próbować podawać też łyżeczką.

Herbata - nie zalecają podawania herbat niemowlętom.

Soki owocowe - dla niemowlęcia do roku sok to posiłek, a nie picie. Nie należy zamieniać wody na sok. Należy go traktować jako posiłek uzupełniający. Przy karmieniu piersią soki można wprowadzać nie wcześniej niż w 7 miesiącu życia. Nie wolno podawać soków z kartonu. Można takie jednodniowe, ale trzeba z nimi uważać. Najlepiej samemu robić w sokowirówce lub wyciskarce. Taki sok można przechowywać w lodówce przez kilka godzin, czyli niedługo. Soki podajemy z kubeczka lub łyżeczką. Nie podajemy przed snem. Ilość spożywanych soków nie powinna przekraczać 150 ml. Sok należy traktować jako jedną porcję owoców.

Syropy owocowe - takie syropy nie mogą być podawane małym dzieciom.

Wprowadzanie mięsa - zaczynamy już w 6 miesiącu życia z uwagi na żelazo. To ważne w przypadku wcześniaków, które nie dostały go od matki w trzecim trymestrze ciąży. Rodzaje mięsa: indyk, kurczak, gęś, kaczka, wołowina, jagnięcina oraz królik. Zaczynamy od 10 g w posiłku, i stopniowo zwiększamy żeby w 12 miesiącu dojść do 20 g. Mięso można gotować razem z warzywami (kiedyś zalecenia były inne). Nie podajemy mięsa przetworzonego jak wędliny, parówki oraz gotowego mięsa mielonego.

4 komentarze:

 1. Soków unikamy, ale z herbatką niestety już jest gorzej. Synek nie chce za bardzo nic pić, więc chociaż herbatkę próbuję mu dawać, żeby miał jakieś płyny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A do wody próbowałaś przekonywać? Herbatki jak coś to pewnie tylko owocowe.

   Usuń
 2. Zaraz wyjmę słomke i spróbuje dać tak wodę Młodemu. Ciekawe czy zacznie pić.
  A z mięsem mielonym to dlaczego? Ze względu, że moga to być "śmieci" czy jakieś inne powody na NIE?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tego już dokładnie nie wyjaśnili. Też podejrzewam, że w takim gotowym mięsie mielonym to jest pewnie MOM i inne świństwa plus dużo tłuszczu. Na pewno wartościowego mięsa to tam jest niewiele. Szczególnie nie mam zaufania do takich marki danego supermarketu.

   Usuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz.