poniedziałek, 19 stycznia 2015

Recenzja Pierwszy rok życia dziecka

Dziś taką pozycję bym ominęła, ale w ciąży bardzo mnie interesowało, kiedy nasze dziecko zacznie uśmiechać się, siadać, gaworzyć. Wiem, że to naturalne, dlatego dziś polecam moim zdaniem najlepszy przewodnik po etapach  rozwojowych dziecka. Czas na "Pierwszy rok życia dziecka" Heidi Murkoff, Sharon Mazel.

ceneo.pl


Na rynku pełno jest pozycji opisujących rozwój dziecka miesiąc po miesiącu. A nawet tydzień po tygodniu. Co zdecydowało, że polecam Wam akurat tę książkę? I to na dodatek zupełnie pozbawioną obrazków i zdjęć? I do tego tak opasłe tomiszcze (moje wydanie ma ponad 600 stron). Już tłumaczę.

Zacznę od tego co jest tutaj a nie ma w żadnej innej (znanej mi) książce: jest tu rozdział poświęcony dzieciom z małą masą urodzeniową i wcześniaków. Może rozdział nie jest długi, ale znajdziesz tam kilka porad. Ja nie spotkałam się w innym poradniku, żeby o wcześniakach czy dzieciach chorych było gdzieś chociaż wspomniane. A tu masz cały rozdział. Możesz przeczytać o karmieniu i różnych obawach towarzyszących temu wydarzeniu. O poczuciu winy, braku więzi, obawach opieki nad taką kruszyną, wyrównanie "zaległości". A także o problemach zdrowotnych u wcześniaków. Ale o tym pewnie już czytaliście na stronie Fundacji Wcześniak. Chyba wszyscy tam zaczynają szukać informacji o wcześniakach.

Co jeszcze wyróżnia ten poradnik? Konstrukcja rozdziałów. Każdy rozpoczyna się od opisu umiejętności dziecka. Ale sposób ich przekazania też jest nietypowy. Książka wyraźnie daje do zrozumienia, że każde dziecko ma swoje indywidualne tempo rozwoju. Każdy rozdział zaczyna się od informacji jakie umiejętności są konieczne do osiągnięcia w danym miesiącu. Jeśli nie zostały osiągnięte powinno się poinformować o tym stanie lekarza. Lista nie jest długa. Zazwyczaj są to 2 lub 3 umiejętności. Pozostałe są opisane jako prawdopodobne lub możliwe do osiągnięcia. To bardzo krzepiące, kiedy dziecko pozostaje z czymś w tyle. Jako rodzic wcześniaka, musisz pamiętać o wieku korygowanym swojego dziecka. Czyli wieku dziecka liczonym od daty planowanego porodu. 

W dalszej części rozdziałów są opisane problemy i pytania jakie młodzi rodzice zadają sobie na danym etapie. I tak znajdziesz opisy walki z kolką, ale także np. odpowiedz na pytanie: "Czuję się nienaturalnie cały czas mówiąc do dziecka. Czy jestem złą matką?", o rozszerzaniu diety i wiele innych. Jak widzisz przekrój informacji jest ogromny. Nie ma się temu co dziwić, bo książka ma przecież 600 stron. Jakoś je trzeba było zapełnić. Do tego znajdziesz opisy np. wizyt lekarskich, które powinny się odbyć w danych miesiącach.

Jeśli szukasz poradnika, gdzie zebrane będą wszystkie ważne informacje to zdecydowanie polecam "Pierwszy rok życia dziecka" Heidi Murkoff, Sharon Mazel. 

Jednoczesną zaletą i wadą tego poradnika jest jego objętość. No bo fajnie, że wszystko tu można znaleźć. Z drugiej jednak strony - wszystko to musisz przeczytać. A czasu niewiele. Do tego ciężko trzymać. Mniejsze poradniki dasz radę poczytać w trakcie karmienia, a tego nie utrzymasz jedną ręka. 

To kolejny poradnik uważany za bestseler więc bez problemu go kupisz: tu,  tutajoraz tutaj. Czasem możecie znaleźć też inne, starsze wydanie (ja takie posiadam). Do kupienia tu.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz.