poniedziałek, 26 stycznia 2015

Recenzja Rozwój niemowlęcia

Ostatnio ukazało się kilka recenzji na moim blogu. Te 3 już opisane pozycje uważam, za najważniejsze. Warte przeczytania. Dziś przedstawię Wam pozycję ciekawą "Rozwój niemowlęcia" Anne Bacus. Ale czy konieczną do przeczytania? Opowiem o niej, a wy sami zdecydujcie czy to dla was czy nie.
ceneo.pl

Pełny tytuł tej książki brzmi: Rozwój niemowlęcia. Jak wspomagać rozwój dziecka od przyjścia na świat do 18 miesiąca życia. Na okładkach książki możemy przeczytać:
Miesiąc po miesiącu omawiamy etapy rozwojowe twojego dziecka i podpowiadamy, co robić by prawidłowo się rozwijało w tym ważnym okresie życia.
Jak stymulować zmysły małego dziecka? Czy dzieci są dziś inteligentniejsze niż kiedyś? W co bawić się z malutkim dzieckiem? Na co zwracać uwagę przy wyborze zabawek? Co jest potrzebne dziecku, aby harmonijnie się rozwijało? Ta książka odpowiada na wszystkie ważne pytania rodziców.
Zachęcona takimi opisami oraz przyjemnym i uporządkowanym układem nabyłam tę książkę. I w sumie mam do niej takie obojętne podejście. Nie jest zła. W sumie to uświadomiła mi kilka spraw, np. dlaczego mama i tata bawią się inaczej z dzieckiem. I dlaczego to ważne dla dziecka, żeby każdy rodzic miał prawo bawić się z dzieckiem inaczej.

Książka jest poukładana. Układ rozdziałów jest bardzo przemyślany i łatwy w nawigacji. Dzięki temu nie musisz czytać całości jeśli nie chcesz. Jednak skąd to moje obojętne nastawienie? No bo dla mnie jest ona taka mało odkrywcza. My chodzimy na rehabilitację i większość zabaw właśnie tam nam pokazano.

Komu poleciłabym tę książkę? Rodzicom, którzy oczekują na pierwsze dziecko i martwią się, że nie będą wiedzieli co z nim robić. Jednak jeśli już masz dziecko to nie kupuj. Nie będziesz zadowolona. Większość zabaw jest taka... oczywista. Choć na pewno książka pomoże poukładać i uporządkować to co wiesz i co czujesz intuicyjnie.

Zacznijmy od początku. Co tutaj znajdziemy? W pierwszych dwóch rozdziałach znajdziesz ciekawostki dotyczące niemowlaków. O tym w jaki sposób poznaje świat. Jak zdobywa nowe umiejętności. Jak ważne w życiu i rozwoju niemowlaka są emocje i poczucie bezpieczeństwa. O czym pamiętać podczas zabaw rozwojowych. Wszystko napisane prostym, przyjemnym językiem.

W kolejnej części znajdziemy opis stymulacji zmysłów. W każdym rozdziale opisywany jest jeden zmysł. Pierwszy jest dotyk, następnie smak, węch, słuch i wzrok. W każdym rozdziale znajdziesz opis nie tylko jak stymulować poszczególny zmysł, ale także dlaczego tak ważna jest stymulacja. W tej części jest znajdziesz także opis masażu. Nie jest to żadna z konkretnych technik, a jedynie ogólne zasady jak masować, ile czasu, jak przygotować miejsce itp.

Po tych częściach wstępnych czas na konkrety. Druga część książki to przykłady zabaw, które mogą wypełnić Wam czas w poszczególnych miesiącach życia. Może powinnam napisać w poszczególnych okresach życia. Bo informacje są podzielone: od urodzenia do 3 miesiąca, od 4 do 6, od 7 do 12 oraz od 13 do 18 miesiąca.

Takie zebranie informacji ma sens. Każde dziecko ma własne tempo rozwoju. Dlatego ujęcie informacji w takich przedziałach nie powoduje panicznej reakcji w stylu: A tu jest napisane, że powinien siadać, a on nie siada. Tragedia. Dziecko się źle rozwija. No i dramat gotowy. A tak, czytasz jakich umiejętności można się w tym okresie spodziewać i jak wykorzystać to co już dziecko umie w zabawie.

Dodatkowo każdy z rozdziałów ma stałe sekcje: rozwój dziecka, życie codzienne i zabawy rozwojowe. To co znajdziecie w Rozwoju dziecka dość łatwo przewidzieć. Każdy miesiąc jest opisany osobno. A w nim krótki opis umiejętności i najważniejszych zmian jakie czeka dziecka w danym miesiącu. Opisane krótko i zwięźle. W części opisującej życie codzienne znajdują się takie bardziej praktyczne informacje o sprawach jakie dotyczą dziecka w danym wieku, np. jak przygotować dziecko przed pójściem do żłobka. I w ostatniej części znajdziemy opis zabaw jakie możemy stosować by rozwinąć motorykę małą i dużą oraz działać na rozwój emocjonalny. Znajdziemy też krótkie podpowiedzi dotyczące zabawek.

Ogólnie pozycję uznaję za ciekawą. Chociaż jak pisałam raczej tylko dla świeżo upieczonych rodziców, którzy nigdy nie mieli kontaktu z niemowlakiem. I do tego nie wiedzą w co się bawić i jak spędzać czas z niemowlakiem.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz.