czwartek, 20 listopada 2014

Dzień Praw Dziecka - Masz prawo. Reaguj

Przeprowadzone na zlecenie RPD, przez TNS OBOP w 2012 roku badania pokazują, że jedna trzecia badanych uważa, iż nie powinni się wtrącać w to, jak rodzice postępują z dziećmi i w sytuacje stosowania kar fizycznych. Najczęściej powodem braku ich reakcji jest niechęć do wtrącania się w sprawy innych (29%).
Niemal połowa respondentów (47%) nie zareagowałoby uznając zasady nietykalności rodziny lub nie czująć się "uprawnionymi" do tego. Powodem brak działania u prawie jednej czwartej badanych (23%) okazał się być strach.Z badań wynika jednak, że społeczeństwo odczuwa wyraźną potrzebę reagowania na krzywdę dziecka. Działania te są jednak mało zdecydowane, w konsekwencji nie są w stanie uchronić dzieci przed tragedią. Spośród wszystkich badanych jedynie połowa wykazała gotowość do zgłoszenia zauważonej przemocy jakiejkolwiek instytucji zajmującej się problemem stosowania przemocy wobec dzieci.

Blogosfera parentingowa postanowiła włączyć się w Kampanię Rzecznika Praw Dziecka „Reaguj masz prawo” , dołączamy potężną ekipą, na czele której stoi Żaneta.

Pospolite ruszenie blogerów odbywa się jednocześnie w dniu 20.11. na ponad 50-ciu blogach.
Właśnie tego dnia, chcemy uświadomić chociaż garstkę ludzi na to, co należy zrobić jeśli tuż obok nas, dzieje się krzywda jakiemuś dziecku. Chcemy odmienić statystyki !

Przemoc to nie tylko bicie, znęcanie się i wykorzystywanie seksualne dzieci. To również zaniedbywanie, karmienie na siłę lub głodzenie, przemoc psychiczna i emocjonalna. Warto byśmy otworzyli oczy i reagowali na każdy jej przejaw.
Jednym z filarów kampanii są "skrypty reakcji", których celem jest wskazanie osobom dorosłym możliwych reakcji w sytuacjach trudnych, w których - jak wykazują badania - nie wiedzą jak się zachować.

A zatem!
Reaguj na ulicy.
Ale jak?

Po pierwsze reaguj bez agresji – inaczej możesz zaognić sytuację. Obniż zdenerwowanie zaczynając miłą rozmowę. Nie osądzaj z góry, bo ktoś przestanie słuchać. Najlepiej zaoferuj pomoc lub użyj przykładowej historii (tzw. z życia, z morałem). Daj do zrozumienia, że bicie/zaniedbanie szkodzi dziecku. Poleć książkę/daj ulotkę o wychowaniu bez przemocy. Możesz też podzielić się własnym doświadczeniem.


Reaguj po sąsiedzku.

Reaguj przez instytucje.

Głównym celem kampanii Rzecznika Praw Dziecka – REAGUJ. MASZPRAWO jest zmiana biernej postawy ludzi wobec aktów krzywdzenia dzieci oraz zmniejszenie społecznego przyzwolenia na stosowanie przemocy.
Jeśli i Ty zareagujesz, możesz uratować jedno z wielu dzieci, które doświadczają na co dzień przemocy. 


Ja wiem, że reagowanie nie jest łatwe. Jeszcze jak byłam w szkole podstawowej miałam koleżankę, która była bita. Bita to lekkie słowo. Ojciec zawsze uważał, że każe ją za coś. Tymczasem prawda była taka, że jak miał gorszy dzień do ona stawała się workiem treningowym. Czy coś zrobiłam? Niestety nie. Chociaż chciałam. W tym czasie moja mama była dyrektorem w tej szkole. I często mówiła mi, że jeżeli zauważę, że jakieś dziecko jest bite mam jej natychmiast powiedzieć. Powiedziała co i jak należy zrobić. Dlaczego zostawiłam swoją koleżankę na pastwę jej ojca? Bo mnie o to prosiła.

Zapytałam ją: Czemu tego nigdzie nie zgłosisz? Przecież to nieludzkie, żeby tak Cię traktował. Ja wiem co trzeba zrobić. Moja mama Ci pomoże. Na co ona: I co? Mam iść do domu dziecka? Do pogotowia opiekuńczego? Możesz mi nie wierzyć, ale ja go kocham. Nie chcę, żeby mnie zabrali od rodziców. Zabiorą też mojego brata. Nie chcę rozbijać mojej rodziny.

To było dla mnie niespodziewane. Miała rację. Nikt nie pozwoliłby, żeby zostali z ojcem szaleńcem. Wtedy postanowiłam milczeć. A nawet więcej. Pomagałam jej ukrywać siniaki przed bystrym okiem nauczycieli.

Dawno temu straciłyśmy kontakt. Jednak słyszałam jak jej życie potoczyło się dalej. Przewinęły się narkotyki i podejrzane towarzystwo. Czy mogłam coś zmienić? Czy gdyby miała szczęśliwe dzieciństwo jej życie potoczyło by się inaczej? Tego się już nigdy nie dowiem. Chociaż mam swoje podejrzenia...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Akcja blogerów została objęta honorowym patronatem Pana Marka Michalaka – Rzecznika Praw Dziecka 
Oraz patronat medialny Mama moja.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz.